Foto: AFP/Scanpix
31. augustā apritēs 20 gadi, kopš traģiskās autokatastrofas Parīzē, kurā izdzisa Velsas princeses Diānas dzīvība. Par "tautas princesi" dēvētas lēdijas nāves gadadienas gaidās publiskajā telpā atkal tiek aprunāti un gaismā celti seni pagātnes notikumi un smalki iztirzāta viņas trauksmainā un dažādu skandālu apvītā laulība ar britu princi Čārlzu.

Diānas un Čārlza laulība iesākās kā šķietami skaista pasaka, tomēr "ilgi un laimīgi līdz mūža galam" scenārijs tai nebija lemts. Jau kopš pirmās dienas šo savienību aizēnoja greizsirdība, nesaskaņas, neuzticība un strīdi. Gadu gaitā par laulību, kura oficiāli tika izšķirta 1996. gadā, šķiet, izteikušies visi, kam nav bijis slinkums.

Precības piespiedu kārtā

Foto: Vida Press

Princis Čārlzs un par viņu krietni jaunākā lēdija Diāna Spensere apprecējās 1981. gada jūlijā. Tās tika dēvētas par pasaku kāzām, un tolaik neviens nespēja iedomāties, cik traģiska galu galā izvērtīsies šī savienība.

Pāris precējās Svētā Pāvila katedrālē Londonā, un ceremoniju apmeklēja 3500 viesu. Savukārt TV ekrānos tai līdzi sekoja ap 750 miljoniem ļaužu visā pasaulē.

Tiesa, jau ejot pie altāra princim bija šaubas par līgavas izvēli, taču viņš cerēja, ka ar laiku spēs iemīlēt savu jauno sievu.

Amerikāņu rakstniece, vēsturniece un biogrāfe Sallija Bedela Smita savā jaunākajā grāmatā "Prince Charles: The Passions and Paradoxes of an Improbable Life", kas pārdošanā nonāks aprīļa sākumā, vēstījusi, ka Čārlzs Diānu bildinājis tikai tāpēc, ka viņa tēvs, Edinburgas hercogs princis Filips, viņam nosūtījis vēstuli, kurā izteicis bažas par dēla vilcināšanos un norādījis, ka tas var sagraut jaunās lēdijas nevainojamo reputāciju.

Karaliskās ģimenes draudzene Pamela Hiksa grāmatas autorei sacījusi, ka Čārlzs nebija iemīlējies Diānā un vispār gatavs precībām, bet tēva vēstuli uztvēris kā mēģinājumu viņu iebiedēt, tāpēc nosliecies par labu savienībai ar jauniņo lēdiju. Turklāt arī citi radi skubinājuši princi, ka viņam pienācis laiks precēties, jo viņš jau bija pārkāpis trīsdesmit gadu slieksni.

Slimīga greizsirdība un dzīve mīlas trīsstūrī

Foto: AP/Scanpix

Medijos un dažādās grāmatās, šķiet, līdz katrai sīkākajai niansei aprakstītas prinča Čārlza attiecības ar Kamillu Pārkeri Boulzu, kura vienmēr dēvēta par viņa dzīves lielo mīlestību. Abi iepazinās 1972. gadā.

Tiesa, karaļnama pārstāvji Čārlzam diezgan skaidri vēlāk norādījuši, ka viņa nav gana šķīsta, lai kļūtu par prinča sievu. Savukārt bijusī bērnudārza audzinātāja Diāna no malas izskatījusies nevainīga un jaunavīga.

Kā savā grāmatā vēstījusi Smita, laulība ar Diānu esot bijusi īsta postaža un jau kopš tās pirmās dienas jauno sievu nomākusi slimīga greizsirdība pret Kamillu. Turklāt Čārlzam ar savu laulāto draudzeni nav bijuši nedz kopīgi hobiji, nedz līdzīgas intereses.

Gaisotne laulāto starpā bijusi nokaitēta, taču princis nav centies atrisināt problēmas – tā vietā viņš ar pilnu krūti meties mīlas dēkā ar Kamillu, un Diāna ne tikai vairākkārt noklausījusies abu intīmās telefonsarunas, bet arī mājās atradusi rokassprādzi ar vīra mīļākās iniciāļiem.

1982. gadā pasaulē nāca Čārlza un Diānas pirmdzimtais dēls Viljams. Divus gadus vēlāk pieteicās pastarītis Harijs. Līdz ar otrā bērna piedzimšanu laulāto starpā iestājās ledus laikmets – viņi sākuši gulēt atsevišķās guļamistabās un pārtraukuši mīlēties.

Čārlzs Kamillas biksītēs un dēka ar virsnieku

Foto: AFP/Scanpix

Lai gan laulātie ārēji joprojām centās atstāt visai saskanīga pāra iespaidu, 1986. gadā abi jau bija uzsākuši mīlas dēkas ar citiem – Diānai bija sakars ar bijušo virsnieku un polo spēlētāju Džeimsu Hjūitu, savukārt Čārlza sānus sildīja Kamilla.

To, ka Čārlzam ar Kamillu nudien bija liela seksuālā saderība, apliecina arī mīļāko telefonsarunu atšifrējums, kas astoņdesmito gadu beigās tika publicēts izdevumā "The Daily Mirror".

Telefonsarunā Čārlzs bija izteicis vēlmi pārcelties uz dzīvi Kamillas biksēs. Kad viņa apvaicājusies, vai viņš vēlas būt viņas apakšbiksītēs, princis neķītri paziņojis, ka drīzāk redz sevi kā "Tampax" tamponu. Savukārt Kamilla ķiķinādama pavēstījusi, ka tā esot "lieliska doma".

Jāatzīmē, ka lūzuma punkts Diānas un Čārlza starpā notika 1992. gadā – ap to laiku sabruka pāra ārēji idilliskais un saskanīgais tēls. Visai pasaulei tapa zināms, ka laulātie nespēj izturēt viens otra klātbūtni un tikai piespiedu kārtā kopā apmeklē publiskus pasākumus.

Diānas un Čārlza skandālu un baumu apvītā laulība oficiāli tiks izšķirta 1996. gadā, un lielu lomu tās izjukšanā bija spēlējusi Kamilla. "Šajā laulībā mēs bijām trīs, tāpēc tā bija nedaudz pārpildīta," intervijā izdevumam BBC 1995. gadā savu laulību raksturoja Diāna.

Savukārt 2005. gadā princis Čārlzs beidzot pie altāra veda savu lielo dzīves mīlestību Kamillu.

Diānas depresija, roku graizīšana un paranoja

Foto: AP/Scanpix

Grāmatā "Prince Charles: The Passions and Paradoxes of an Improbable Life" aprakstītas vairākas trauksmainas Čārlza un Diānas laulības epizodes. Tā, piemēram, laulāto strīdi mijušies ar greizsirdības lēkmēm un pat fizisku iespaidošanu.

Grāmatas autores Smita vēstījusi, ka Diāna regulāri izteikusies nicinoši par savu vīru un grāvusi viņa pašvērtējumu. "Tu nekad nebūsi karalis" bijis viens no viņas iecienītākajiem aizvainojumiem, jo sieva labi zinājusi, cik ļoti tas nomācis Čārlzu.

Tāpat autore apgalvojusi, ka vīra ikvakara lūgšanas Diāna izmantojusi, lai risinātu nesaskaņas. Kad Čārlzs, nometies uz ceļiem, pie gultas skaitījis lūgsnas, sieva viņu iedunkājusi, kā arī apbērusi ar aizvainojumiem un pārmetumiem.

Greizsirdības māktā Diāna darījusi visu, lai pievērst vīra uzmanību – viņa vairākkārt graizījusi savas rokas ar žileti un stikla lauskām. Savukārt, būdama trešajā grūtniecības mēnesī, viņa apzināti nokritusi pa trepēm, lai iegūtu Čārlza uzmanības apliecinājumu.
Foto: AP/Scanpix

Čārlzs un viņa personāls ignorējuši Diānas uzvedību, omas svārstības un tieksmi sev darīt pāri.

"Viens no Diānas īsās un traģiskās dzīves visskumjākajiem aspektiem bija viņas līdzcilvēku – draugu un ģimenes – nespēja pārliecināt viņu, ka viņai nepieciešams noteikt pareizu diagnozi un sākt ārstēt ekstrēmos garīgās veselības nestabilitātes simptomus – bulīmiju, sevis kropļošanu, depresiju, akūtu trauksmi un paranoju," britu mediji citējuši grāmatā rakstīto.

Jāatzīmē, ka 1992. gadā iznāca visnotaļ skandalozā un pretrunīgi vērtētā slavenību biogrāfa Endrū Mortona publikācijas "Diana: Her True Story", kurās tika atspoguļota princeses trauksmainā dzīve un sarežģītās attiecības ar Čārlzu. Vēlāk, pēc princeses nāves 1997. gadā, tapa zināms, ka Diāna pati slepus autoram piegādājusi informāciju par savu privāto dzīvi.

Savukārt šī gada sākumā izsolē nonāca līdz šim nepublicēta un nesen atrasta vēstule, kurā dažus mēnešus pirms Mortona publikācijām Diāna savas izjūtas bija aprakstījusi savam tuvam draugam, dizainerim Dadlijam Poplakam. Tā atklāja, ka sieviete jutusies nomākta, nesaprasta un atstumta.

Kurš ir prinča Harija tēvs?

Foto: Vida Press

Nereti Diānas laulību aizēnoja pagalam absurdas baumas. Gadiem ilgi publiskajā telpā bijušas spekulācijas, ka viņas un Čārlza otrā dēla īstais tēvs patiesībā ir bijušais armijas virsnieks un polo spēlētājs Džeimss Hjūits (attēlā kopā ar Diānu), ar kuru, kā jau iepriekš tika minēts, princese 1986. gadā uzsāka romānu.

Taisnības labad gan jāpiebilst, ka Harijs piedzima 1984. gadā, savukārt princeses un virsnieka romāns sākās tikai divus gadus vēlāk. Tiesa, šis fakts ārzemju tabloīdiem nebija šķērslis izvirzīt versiju, ka princis ir Diānas un viņas slepenā mīļākā mīlas auglis.

Diāna kādā intervijā deviņdesmito gadu vidū pati apstiprināja, ka viņai bijušas romantiskas attiecības ar Hjūitu, un princese neslēpa, ka viņu dievinājusi. Tolaik abi jau bija gājuši šķirtus ceļus.

Visbeidzot pats Hjūits reizi par visām reizēm kliedēja runas, ka viņš varētu būt Harija tēvs. Marta vidū intervijā austrāliešu TV raidījumam "Sunday Night" viņš kategoriski noliedza, ka princis ir viņa dēls.

Tāpat viņš piebilda, ka tabloīdiem labpatīk šo stāstu tiražēt, jo tas pārdod avīzes. "Harijam tas droši vien nav patīkami. Nabaga zellis," mediji citēja Hjūitu.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!