Foto: LETA
Uz Latvijas ceļiem netrūkst pārgalvīgu, agresīvu braucēju, kuri pārkāpj noteikumus, un vēsture pierādījusi – likuma priekšā visi ir vienlīdzīgi. Atpazīstamība un bagātība nav garants, ka izdosies izsprukt cauri sveikā, un ceļu policisti arī nav žēlojuši populārus dažādu sfēru darboņus – pēdējos gados vairākas pašmāju slavenības saņēmušas sodu.

Sabiedrībā zināmu ļaužu pārkāpumi bijuši visdažādākie – kāds pārsniedzis atļauto ātrumu, cits sēdies pie stūres reibumā vai bez autovadītāja apliecības, bet daži, lai gan izsprukuši no ceļu policistiem, tomēr krituši sabiedrības nežēlastībā, jo ne tikai klaji pārkāpuši noteikumus, bet tas arī ticis dokumentēts kādā raidījumā vai sociālajos tīklos. Piedāvājam aplūkot pēdējo gadu skaļākos skandālus, kas saistīti ar pašmāju slavenību pārkāpumiem uz ceļa.

Traucas kā vējš un saņem bargu sodu

Foto: AP/Scanpix/LETA

Septembra izskaņā lielu ažiotāžu publiskajā telpā izraisīja latviešu basketbolists, Nacionālās basketbolas asociācijas (NBA) kluba Ņujorkas "Knicks" zvaigzne Kristaps Porziņģis, kurš savas pārgalvības dēļ zaudēja autovadītāja apliecību.

Tapa zināms, ka basketbolistam atņemta autovadītāja apliecība, jo viņš pieķerts, traucoties ar ātrumu 170 km/h. Pārkāpums tika fiksēts Kurzemes reģionā ārpus apdzīvotas vietas.

Sods par šādu pārkāpumu ir visai bargs – Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss nosaka, ka par tik būtisku atļautā ātruma pārkāpšanu ārpus apdzīvotas vietas pienākas naudas sods no 360 līdz 480 eiro un tiesību atņemšana uz sešiem mēnešiem. Tāpat arī par šādu pārkāpumu papildus naudassodam piešķir piecus pārkāpuma uzskaites punktus.

Tapa arī zināms, ka Porziņģim pēdējo divu gadu laikā Latvijā ir fiksēti trīs pārkāpumi, un tie visi ir bijuši par atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu apdzīvotā vietā par 11 līdz 40 km/h virs atļautā ātruma.

Bez vadītāja apliecības brauc žvingulī

Foto: DELFI

Savukārt, lai gan latviešu dziedātāja Liene Greifāne savulaik dižojās, ka viņai esot ātrākais "bembis" Latvijā un viņai patīkot braukt ļoti ātri, 2014. gada pavasarī atklājās liels nesmukums – mūziķe bija sēdusies pie stūres reibumā un tika pieķerta.

Greifānei, pamatojoties uz kriminālsodu, tika uzlikts liegums auto vadīšanai no 2013. gada 31. janvāra līdz 2015. gada nogalei. Lai gan dziedātāja sākumā noliedza, ka būtu sēdusies pie stūres reibumā, vēlāk viņa tomēr publiski atzinās, ka pārkāpusi likumu.

Kanāla "Rīga TV24" raidījumā "Preses klubs" Greifāne dievojās, ka viņa pirms sēšanās pie stūres izdzērusi tikai vienu vīna glāzi, turklāt gabaliņš, kuru viņa nobraukusi ar auto, esot bijis pavisam neliels – viņa pārbraukusi tikai vienu vienīgu krustojumu un attālums bijis tik mazs, ka viņa tikpat labi to būtu varējusi noiet kājām.

Mūziķe gan uzsvēra, ka tagad no savām kļūdām mācījusies un arī savas draudzenes, kuras pēc vīna glāzes izdzeršanas sēžas pie stūres, mēģinot pierunāt, lai viņas tā nedara.

Tiesa, 2014. gada pavasarī atklājās vēl kāda interesanta nianse – Greifānei, kura ikdienā līdz tam pārvietojās ar automašīnu, autovadītājas apliecība nekad nemaz nebija bijusi.

"Delfi Izklaide" toreiz noskaidroja, ka dziedātāja divas reizes pieķerta, vadot transportlīdzekli bez tiesībām. Pārkāpumi bija fiksēti 2010. un 2011. gadā, savukārt 2012. gada decembrī viņa bez autovadītājas apliecības tika pieķerta reibumā pie stūres, un 2013. gada 31. janvārī viņai stājās spēkā divus gadus ilgs liegums tiesības iegūt.

Savukārt šopavasar Liene izpelnījās sabiedrības nosodījumu, jo glīta selfija dēļ bija riskējusi ar savu dzīvību – vērīgi ļaudis piefiksēja, ka Greifānes "Instagram" tīklā publicētā pašbildītē, kas bija uzņemta automašīnā, nedz mūziķe, nedz viņas vīrs Igors, kurš atradās pie stūres, nebija piesprādzējušies.

Vada automašīnu nepiesprādzējusies

Foto: Kadrs no video

Arī skatuves dīva Linda Leen savulaik pārkāpusi Ceļu satiksmes noteikumus. Turklāt pārkāpums dokumentēts televīzijas raidījumā.

2016. gada pavasarī Latvijas Televīzijas skatītāju novērtējumam tika sniegts raidījums "Personība. 100g kultūras", kura zvaigzne bija Linda Leen. Raidījums sniedza ļoti personīgu ieskatu parasti atturīgās dziedātājas dzīvē, un viņa tika filmēta arī pie automašīnas stūres ceļā pie mammas Talsos.

Tiesa, vērīgākie raidījuma skatītāji pamanīja, ka mūziķe filmēšanas laikā pārkāpa Ceļu satiksmes noteikumus, kas paredz, ka vadītājam un pasažieriem ir jālieto drošības jostas.

Toreiz gan Linda pamanījās izsprukt bez soda – ceļā uz Talsiem viņa nesastapās ar policistiem. Savukārt sociālo tīklu lietotāji un komentētāji gan nekautrējās dziedātāju publiski kaunināt par viņas rīcību.

Savukārt 2010. gadā daudzus satrauca Lindas Leen ieraksts "Twitter" tīklā, kur viņa padižojās, ka no Rīgas līdz Ventspilij aizbraukusi pusotrā stundā, kas, ņemot vērā attālumu starp abām pilsētām un faktu, ka pa ceļam ir vairākas apdzīvotas vietas, nav reāli iespējams, nepārkāpjot Ceļu satiksmes noteikumus.

Liekā svara dēļ apdraud kolēģa dzīvību

Foto: DELFI

Tiesa, Lindas Leen aizmāršība nebija pirmais gadījums, kad sabiedrībā zināmi cilvēki filmēšanas laikā aizmirsa par drošību. 2015. gada vasarā sabiedrību satrauca sižets, kurā jokdaris Ufo jeb Kaspars Upacieris un dziedātājs Intars Busulis, ar auto apbraukājot Rēzekni, bija aizmirsuši piesprādzēties.

Automašīnā kopā ar Busuli un Ufo atradās arī mūziķis Guntis Rasims, un skatītājiem gluži kā dadzis acī dūrās tas, ka viņš ceļojuma laikā sēž piesprādzējies, kamēr divi pirmie piemirsuši par drošības jostu.

Busulis vēlāk skaidroja, ka pie visa vainīgs esot bijis Ufo un viņa lielais vēders. "Es Kasparam teicu, lai viņš piesprādzējas, bet viņš atteicās. Teicu viņam: "Tu esi mans čoms vai nē? Piesprādzējies taču!" Viņš atbildēja, ka nemaz nevar piesprādzēties, jo ir par resnu," situāciju toreiz skaidroja Busulis.

Solidarizējoties ar draugu, arī Busulis pieņēmis lēmumu nepiesprādzēties. "Nodomāju, ja jau viņš to nedara, es arī ne. Vienīgi trešais pasažieris Gunča bija egoists un piesprādzējās. Bet tas ir attaisnojams, jo viņš bija raidījuma viesis, viņš varēja darīt, kā grib," situāciju analizēja Busulis.

Mūziķis toreiz arī uzsvēra – ikdienā viņš nekad neaizmirstot piesprādzēties un vienmēr piesprādzē arī savus bērnus. Savukārt solidarizēšanās ar Ufo un viņa brango punci esot bijis tikai izņēmuma gadījums.

Atņemto tiesību rekordists

Foto: Publicitātes foto

Kad Liene Greifāne 2014. gada rudenī, viesojoties raidījumā "Preses klubs", beidzot publiski atzinās, ka sēdusies pie stūres reibumā, savus pagātnes grēkus līdz ar viņu atklāja arī pašmāju reperis Ozols jeb Ģirts Rozentāls.

"Man ir rekordliels skaits, cik man tiesības ir atņēmuši līdz kaut kādiem 23 gadiem," raidījumā vaļsirdīgi pavēstīja Ozols. Uz pārraides vadītāja Aivja Ceriņa jautājumu, cik reižu tad viņam tā gadījies, reperis neslēpa – vismaz septiņas vai astoņas reizes.

Turklāt mūziķis neslēpa, ka tiesības viņam tika atņemtas par braukšanu reibumā, bet viņš vieglprātīgi turpinājis vadīt automašīnu arī bez vadītāja apliecības kabatā. Ozols gan apgalvoja, ka tagad esot pieņēmies prātā un tā vairs nedarot.

Reibumā izraisa avāriju

Foto: F64

Pat visgudrākie prāti nav pasargāti no zaļā pūķa, un 2013. gada augustā sabiedrību nepatīkami pārsteidza ziņas, ka bijušais izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis pie stūres sēdies reibumā un iekūlies satiksmes negadījumā.

Ķīlis 15. augusta naktī Āgenskalnā reibumā izraisīja negadījumu – viņš ar savu "Mazda 3" spēkratu ietriecās kādā stāvošā automašīnā. Savukārt policijai par notikušo negadījumu pavēstīja kāds aculiecinieks.

Politiķim par braukšanu dzērumā tika piemērots administratīvais arests uz piecām diennaktīm. Tāpat arī tiesa lēma uz diviem gadiem viņam atņemt autovadītāja apliecību, kā arī piesprieda 600 latu naudas sodu.

Ķīlis izturējās kā īsts vīrs un savu vainu nenoliedza. "Tā būtu vispretīgākā rīcība no manas puses, saprotot, ka nekādu labo piemēru tas mans gadījums iedzīvotājiem nerāda, vēl iet un kasīties," tovasar portālam "Delfi" sacīja Ķīlis.

Savukārt izdevumam "Privātā Dzīve" viņš vēlāk atzina – alkoholu sācis lietot, iesaistoties lielajā politikā.

"Pirms kļuvu par ministru, es vairākus gadus alkoholu nelietoju. Nedzēru pat savās kāzās! Diemžēl vidējais Latvijas politiķis ir alkohola patērētājs," sacīja Ķīlis.

Tāpat arī bijušais ministrs aicināja citus būt uzmanīgiem un nekāpt uz tā paša grābekļa. "Paraugoties uz to visu no tagadējā skatupunkta, varu pateikt tikai vienu – nekad nesēdieties pie auto stūres, ja esat dzēruši kaut vai gramu alkohola! Jūs nekad nevarat zināt, kādu ķīmisko reakciju šie pāris grami radīs organismā."

Stūrē 1,4 promiļu reibumā

Foto: LETA

Tiesa, tautas kalpi no Roberta Ķīļa kļūdām nemācījās, un 2014. gada rudenī 1,4 promiļu reibumā pie stūres tika pieķerts Saeimas deputāts Veiko Spolītis.

Deputāts savu vainu nenoliedza un paziņoja, ka ļoti nožēlojot izdarīto un esot gatavs uzņemties visu atbildību. Tāpat arī viņš skaidroja, ka viņa pārgalvīgajai rīcībai par pamatu esot bijusi "ģimeniska situācija".

Spolītim tika piespriests naudas sods, atņemta autovadītāja apliecība un piespriests administratīvais arests uz piecām diennaktīm.

Tāpat arī Spolītim nācās pamest dalību partijas "Vienotība" Ētikas komisijā, savukārt, tā kā deputāts bija vaļsirdīgi atzinies un nožēlojis savu rīcību, amata izpildi parlamentā viņam atļāva turpināt.

Foto un video dēļ aizmirst par drošību

Foto: LETA

Savukārt dziedātāja Liene Šomase šovasar izpelnījās sociālo tīklu lietotāju nosodījumu. Kārdinājums uzņemt automašīnā video un foto bija tik liels, ka viņa pavisam aizmirsa par savu un meitiņas Gabrielas drošību.

Vispirms nāciju satrauca sastrēguma laikā uzņemts video, kurā Šomase automašīnā jautrojās ar savu meitiņu. Sižetā bija skaidri redzams – Gabriela, kura atradās šofera blakussēdētāja vietā, nebija piesprādzējusies.

Turklāt Ceļu satiksmes noteikumi paredz, ka bērns, kura augums nepārsniedz 150 centimetrus, jāpārvadā viņa vecumam un svaram atbilstošā sēdeklītī vai uz paliktņa,kas uzstādīts atbilstoši tā izgatavotāja norādījumiem, un jābūt piesprādzētam ar drošības jostu.

Savukārt Šomases publicētajā video bija skaidri redzams, ka automašīnas drošības josta pasažiera pusē karājas neizmantota un bērns netiek pārvadāts atbilstoši prasībām.

Šomasei nācās uzklausīt pārmetumu virkni. Tiesa, tas viņai neliedza pēc pāris nedēļām atkal pārkāpt Ceļu satiksmes noteikumus, un arī šoreiz vērīgi ļaudis kādā foto pamanīja, ka dziedātāja nav piesprādzējusies.

Vai Andrejeva gadiem ilgi vizinājusies bez tiesībām?

Foto: LETA

Dziedātāja Aija Andrejeva pirms trim gadiem nonāca ļoti neapskaužamā situācijā – 2014. gada vasarā pašmāju kuluāros izplatījās runas, ka viņa 10 gadus vadījusi automašīnu par spīti tam, ka viņai nav bijusi autovadītāja apliecība.

"Delfi Izklaide" ātri vien noskaidroja, ka Andrejeva autovadītāja apliecību bija ieguvusi tikai 2013. gada 2. janvārī. Savukārt pašmāju dzeltenā prese vēstīja, ka dziedātāja daudzus gadus pirms tam tāpat sēdusies pie stūres, tādējādi pārkāpjot likumu.

Īpaši par to satraucās dīdžejs un radio balss Eduards Švāns, kurš sociālajos tīklos nekautrējās ironiski pasmieties par Andrejevu. Savukārt Liene Greifāne, kuras pārkāpumu saraksts arī, kā zināms, tolaik bija gana iespaidīgs, Aiju aizstāvēja, lakoniski paziņojot, ka "viņai ir tiesības".

Savukārt pati Aija runas par to, ka viņa gadiem ilgi braukājusi bez autovadītāja apliecības, publiski nekomentēja.

Cietumnieka intīmās piezīmes

Foto: LETA
2011. gada aprīlī par nopietnu pārkāpumu tika pieķerts kādreizējais Saeimas priekšsēdētājs un bijušais apvienības "Tēvzemei unbrīvībai/LNNK" biedrs Jānis Straume – policija viņu
aizturēja alkohola reibumā pie spēkrata stūres
.

Tas notika, kad vīrietis ar apvidus automašīnu "Infiniti QX56" devies mājup no medībām – par iereibušo šoferi policijai ziņojis kāds no viņa medību biedriem, bet pēc aizturēšanas Straumes izelpā konstatētas 1,9 promiles alkohola.

Lai pārmācītu dzērājšoferi, viņam tika piespriestas 10 dienas policijas izolatorā, un šo laiku vīrs pavadīja visnotaļ lietderīgi – viņš pārdomāja dzīvi un ķērās pie dzejas rakstīšanas.

Pēc iznākšanas no cietuma Straume priecājās par to, ka ieslodzījumā izdevies notievēt. Tāpat viņš neslēpa – tur piedzīvojis arī "dvēselisku ceļojumu" un daudz lasījis, bet kā pārsteigumu sievai uzrakstījis nelielu dzejoļu krājumiņu "Cietumnieka intīmās piezīmes".

"Man ir žēl savu tuvāko. Pie stūres alkohola reibumā vairs nekad nesēdīšos, un neiesaku to nevienam darīt," neilgi pēc nodarījuma raidījuma "Panorāma" savu apņemšanos pauda bijušais politiķis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!