Foto: Publicitātes foto

Veļasmašīnai "Rīga" šogad jau 70, un par godu tam savas durvis šopavasar vaļā vērs "Laimīgo kolliju zemes" lielais siena šķūnis, kurā vienuviet apskatāmas 60 apaļās veļasmašīnas un citi piederumi.

Ar komunistiskās partijas lēmumu "Modernizēt Rīgas rūpnīcas ražoto veļas mazgājamo mašīnu, papildinot to ar ierīci ūdens novadīšanai, un sākt modernizētās mašīnas ražot ar 1954. gada 1. maiju", ceha darbinieku aplausiem skanot, no konveijera tika noņemta pirmā veļasmašīna "Rīga-54", bet gadu vēlāk tā ieguva mums visiem jau zināmās aprises – Rīgā ražoto apaļo mašīnu nevarēja sajaukt ne ar vienu citu.

Vairākus miljonus eksemplāros saražotā "Rīga" kļuva par visvairāk pārdoto un iecienītāko veļasmašīnu Padomju Savienībā, tā ar nosaukumu "Soviet elite washing machine Riga" tika eksportēta uz daudzām ārvalstīm, piemēram, Kubu, Indiju un Afganistānu.

Veļasmašīnas Rīgā tika ražotas līdz pat 1991. gadam, taču juku laikos, sabrūkot padomju rūpniecībai, Rīgas Elektromehāniskās rūpnīcas "RER" saražotajām veļasmašīnām "Rīga-91" vairs nebija noieta.

Ja gribi redzēt Rīgu, brauc uz Variebu!

1. maijā Tukuma novada Variebā durvis interesentiem vērs "Laimīgo kolliju zemes" lielais siena šķūnis, kurā tiks atklāta veļasmašīnām "Rīga" veltīta ekspozīcija. Tajā būs skatāmas 60 apaļās veļasmašīnas, 10 centrifūgas un dažādi veļas mazgāšanai nepieciešamie sadzīves priekšmeti, bet kolekcijas veidotājs Vecais Kollijs pastāstīs mašīnu tapšanas vēsturi un ik pa laikam izmazgās arī pa kādam drēbju gabalam. Iespējams, viņam palīdzēs arī dzīvnieki no interneta seriāla "Fermas kolliju piedzīvojumi" – kolliji, kaza Doro, āzis Azimuts un aita Herta.

Ekskursija iepriekš piesakāma. Vairāk informācijas meklē šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!