Foto: DELFI

Raidījuma "Par TO pašu" jaunākajā epizodē runājam par kutelīgu tematu – bezbērnu dzīvi un karjeru ģimenes vietā. Nav noslēpums, ka izvēle neradīt bērnus nenāk par labu nedz Latvijas demogrāfiskajai situācijai, nedz ekonomikai, taču arī bērnu radīšanai ir "ēnas puses". Par to diskutē īstena karjeras lēdija Ilze Auzere un politiķis, astoņu bērnu tēvs Imants Parādnieks. Pilns raidījums noskatāms tikai "Delfi" satura abonentiem šeit.

Gan Parādnieks, gan Auzere uzsver: ļoti bieži, sievietei nosliecoties par labu ģimenei, krītas viņas dzīves līmenis, īpaši finansiālajā plānā. Vai ir vērts atteikties no ierastā ienākumu līmeņa – kaut vai pilnas savas mēnešalgas –, lai audzinātu mazos? Ļoti daudzas sievietes spiestas rauties darbos melnu muti tikai tam, lai varētu atļauties algot auklīti.

Parādnieks analizē pabalstu sistēmu, taču Auzere atzīmē vēl kādu aspektu – bieži vien Latvijā sievietes savus bērnus spiestas audzināt vienas, jo vīrieši... Jā, kur tad paliek vīrieši? Slavenajā "Atsaucīgo māmiņu forumā" katru dienu lasāmi ieraksti par to, cik grūti ir vienai audzināt bērnus. Kur kas lētāk nopērkams un dabūjams?

"Es neapskaužu tās sievietes," par vientuļajām mammām raidījumā secina Ilze Auzere, bet Parādnieks sevi min kā laba tēva piemēru – viņš pat naktī ceļas un maina bērnam autiņus. Parādnieks bijis klātesošs visu astoņu savu atvašu bērnībā. "Nu, jūs esat vienkārši supermens," saka Auzere, "bet tādu nav tik daudz".

"Ir ļoti daudz sieviešu, kurām vīrieši nepalīdz. Bijušie vīri un partneri nemaksā alimentus, neatbalsta. Viņas ir vienas pašas. Viņām ir ļoti grūti," skumji secina Auzere. Viņai pašai no šāda likteņa izdevies izbēgt, jo Ilzei pašai savu bērnu nav. Tos viņa ieplānojusi "nākamajā dzīvē".

"Par TO pašu" studijā viesojas arī četru bērnu māmiņa Renāte, kura uzskata, ka bērni ir Dieva doti, un Dievs parasti parūpējas arī par to, lai visus var pabarot un apģērbt. Visi viņas bērni staigājot "firmas botās", un to nodrošinājusi paļāvība uz augstākiem spēkiem. Sieviete arīdzan domā, ka tām, kas nevēlas bērnus, iemesls būtu jāmeklē psihologa vai psihoterapeita kabinetā, jo vīriešiem un sievietēm vēlme pēc bērniem ir dabiska. Ja tās nav, tad iemesli, iespējams, meklējami kādās līdz šim neatklātās bailēs vai traumās.

Un kā ar atgriešanos darba dzīvē pēc tam, kad mazuļi viens pēc otra izauklēti? Izrādās, tas mammām nepavisam nav viegli. "Daudzām ļoti kritusies pašapziņa un pašvērtējums," spriež karjeras konsultante Vineta Bērziņa, kura palīdz māmiņām atgriezties darba tirgū.

Pilns raidījums "Mūsdienu trends - dzīve bez bērniem" pilnā garumā redzams "Delfi" satura abonentiem.

Klausies sarunu arī "Spotify" un "Apple" platformās!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!