Foto: Shutterstock

Jaundzimušais ir jābaro, tiklīdz viņš izrāda izsalkuma pazīmes. Raudāšana jau ir vēlīnā izsalkuma pazīme. Bērna zīdīšana ar krūti ir daudz vieglāka un patīkamāka gan mātei, gan bērnam, ja vien mamma spēj pamanīt pirmos signālus par to, ka mazulītis grib ēst.

Bērnu aprūpes speciālisti portālā "Mama" pavisam īsi skaidro, kā pamanīt, ka bērniņš ir izsalcis, lai nepieļautu, ka šī sajūta liek mazulim kļūt arvien satrauktākam.

Ar krūti barota mazuļa izsalkuma pazīmes

Agrīnās

  • Čāpstina ar lūpiņām vai aplaiza lūpas;
  • Atver un aizver mutīti;
  • Mēģina zīst lūpas, rokas, roku un kāju pirkstiņus, rotaļlietas vai apģērbu.

Aktīvās

  • Meklē krūti, esot kādam uz rokām;
  • Ieņem ērtu pozīciju krūtsbarošanai, guļas uz muguras vai ķer aiz apģērba;
  • Knosās;
  • Vairākkārtīgi aizskar mātes rokas vai krūtis.

Vēlīnās (pirms barošanas bērns ir jānomierina)

  • Uzstājīgi groza galvu no vienas uz otru pusi;
  • Raud.

Lūk, te arī daži jautājumi un atbildes par krūtsbarošanu!

"Jaundzimušais visu laiku guļ. Vai viņš jāmodina, lai pabarotu?" Jā, ja bērns pats nemostas, viņš ir jāmodina uz ēšanu. Daudzi jaundzimušie pirmās dzīves dienas vai nedēļas daudz guļ un var nemaz neparādīt izsalkuma pazīmes ar to biežumu, kādam patiesībā mazulītim būtu jābūt. Jaundzimušais jābaro ik reizi, kad viņš signalizē par izsalkumu, kā minimums katras divas stundas dienā vai vismaz reizi naktī. Tiklīdz jaundzimušajam noregulējas labs svarā pieņemšanās režīms (vismaz 115 grami nedēļā bērniem līdz četru mēnešu vecumam), tu vari pārstāt bērnu modināt, lai viņu pabarotu, un ļaut mazulim pašam noregulēt savu grafiku.
Foto: PantherMedia/Scanpix

"Bērns tikko sāka naktīs nogulēt ilgāku laiku. Vai viņš jāmodina, lai pabarotu?" Ja tavs bērns nav sasniedzis mēneša vecumu, tad labāk pamodināt un pabarot viņu naktī – kā minimums katras četras piecas stundas, ja viņš nepamostas pats. Ja bērns ir vecāks par mēnesi, var ļaut viņam naktī gulēt tik, cik viņš vēlas, ja vien viņš normāli pieņemas svarā.

  • Šajā rakstā uzzini pediatres skatījumu par to, kāda būtu normāla svarā pieņemšanās dinamika no dzimšanas līdz pat gada vecumam.

"Bērns bieži zīž savas rociņas. Vai vienmēr tas nozīmē, ka viņš ir izsalcis?" Pēc jaundzimušā perioda roku zīšana ne vienmēr ir drošs rādītājs, ka bērns grib ēst. Sākot no pusotra diviem mēnešiem, bērns labāk sāk kontrolēt savas rokas un ātri sāk tās iepazīt (kā visu pārējo uz šīs pasaules) ar mutes palīdzību. Tāpat daudzi bērni zīž pirkstus laikā, kad šķilas zobiņi. Zobu šķilšanās pazīmes var tikt novērotas vēl nedēļas vai mēnešus, pirms zoba parādīšanās.

Zemāk atradīsi virkni rakstu no "Cāļa" arhīva par jaundzimušā kopšanu un aprūpi mājas apstākļos.

Kā jūtas un ko vēlas zīdainis pirmajos trīs dzīves mēnešos: pediatres skaidrojums

Foto: Shutterstock

Kad pasaulē nācis ilgi gaidītais mazulis, jaunajiem vecākiem ne uzreiz ir skaidrs, kas mazulītim vajadzīgs, ko viņš vēlas un kā jūtas. Zīdaiņa vecumposma īpatnības pirmajos trīs dzīves mēnešos atklāj pediatre Sanita Mitenberga.

Lasīt vairāk

Jaundzimušā kopšana pirmajos dzīves mēnešos

Foto: Publicitātes attēls

Līdz ar bērniņa ienākšanu pasaulē sākas mazulīša aprūpe. Lai aprūpe būtu iespējami vienkāršāka un vieglāka, mūsdienās ir pieejami dažnedažādi produkti, kas piemēroti ikdienas lietošanai. Vecmāte Inese Kampusa iepazīstina, kuri no tiem var būt īpaši noderīgi.

Lasīt vairāk

Kāpēc no jaundzimušā nevajag nomazgāt balto sierveida ziedīti

Foto: Shutterstock

Tu tikko esi piedzemdējusi savu brīnišķīgo mazuli un gatava viņu apmīļot. Tu esi to gaidījusi garus mēnešus! Bet pagaidiet… Kas ir šī baltā, vaskotā, sierveidīgā kārtiņa uz bērna ādas? To sauc par verniksa ziedi jeb verniksa kazeozo ziedi. Un jā, lipīgā, baltā, biezpienam vai sieram līdzīgā viela varbūt kādam var likties ne tik pievilcīga. Tādēļ bieži vien stacionāros to teju uzreiz mazgā nost. Bet padomā, vai tas nepieciešams: ir iemesls, kāpēc šim "klājumam" ir jābūt. Tam ir nozīme gan, vēl esot mammas puncī, gan jau pēc piedzimšanas, norāda "Mamanatural".

Lasīt vairāk

Cik ilgi jāguļ jaundzimušajam

Foto: Shutterstock

Jaundzimušie guļ pēc īpaša, dabas ieprogrammēta režīma. Lai neizjauktu mazuļa bioritmu, ir svarīgi ņemt vērā īpašus noteikumus, "Parents" uzsver bērnu neiroloģe Natālija Turkota. Cik ilgi diennaktī jāguļ jaundzimušajam? Lai atbildētu uz šo jautājumu, ir jāatceras, kādēļ miegs spēlē tik nozīmīgu lomu jaundzimušā attīstībā.

Lasīt vairāk

Svarīgākie 'jā' par labu krūtsbarošanai

Foto: PantherMedia/Scanpix

Barot vai nebarot bērnu ar krūti? Katrai mammai uz šo jautājumu attiecīgi ir arī savi argumenti apstiprinošai vai noliedzošai atbildei. Tomēr zīdīšanas nozīmi nedrīkst nenovērtēt, tās labvēlīgo ietekmi gan uz bērnu, gan pašu mammu apstiprina arī Pasaules Veselības organizācijas speciālisti. Šoreiz aplūkosim 10 argumentus par labu krūtsbarošanai, ko apkopojis "Woman-rules".

Lasīt vairāk

Jaundzimušā aprūpe: piecas izplatītākās vecāku kļūdas pediatru skatījumā

Foto: PantherMedia/Scanpix

Pat visatbildīgākie un rūpīgākie vecāki mēdz nonākt kaitinošās situācijās, un viss tikai tādēļ, ka uzmanībai un rūpēm par mazuli, vecākuprāt, jābūt vispareizākai. Portāls Deti.mail.ru publicējis pediatres nosauktas piecas izplatītākās kļūdas, ko jaunie vecāki pieļauj savu jaundzimušo aprūpē.

Lasīt vairāk

Neonatoloģes padomi par jaundzimušā aprūpi – no došanās mājās līdz pirmajām vannošanas reizēm

Foto: Shutterstock

Visdrošākā vide mazulim ir mammas vēderā līdz piedzimšanas brīdim, bet tad pienāk vecāku ļoti gaidītais notikums - mazais cilvēks ienāk plašajā pasaulē.

Lasīt vairāk

Tavs mazulis ir piedzimis. Kas ar viņu notiek pirmajās dienās?

Tu esi kļuvusi par māmiņu! Lielais notikums ir garām. Tu vari laimīgi lūkoties mazajā cilvēciņā, kad viņš ir aizmidzis, un krist izmisumā, kad viņš raud. Izjūtas pēc mazā sagaidīšanas var būt tik dažādas, tādēļ Rīgas Dzemdību nama speciālisti piedāvā ielūkoties mazuļa pirmo dienu "pieturvietās" jeb skaidrojumu, kas notiek ar jaundzimušo pēc nākšanas pasaulē.

Lasīt vairāk

Padomi un ieteikumi jaundzimušā kopšanai - ejam vannā un griežam nadziņus

Foto: Shutterstock

Jūsu ģimenē noticis brīnišķīgs notikums - piedzimis mazulis! Jūs sagaida neskaitāmi laimes un prieka brīži, bet arī gana daudz uztraukumu un rūpju. Mazulis ir pilnībā atkarīgs no jums. Un jaunajiem vecākiem var rasties virkne jautājumu par mazulīša kopšanu, kad viņš vēl ir tik mazs un neaizsargāts.

Lasīt vairāk

Tulkojam Apgares skalas rādījumus

Izrakstā no dzemdību iestādes parādās jaundzimušā vērtējums, kurā ir divi skaitļi, atdalīti ar slīpo svītru, piemēram, 8/9. Ko šie skaitļi nozīmē? Šie skaitļi ir Apgares skalas vērtējums. Kā portālam "Cālis.lv" stāsta Rīgas Dzemdību nama Neonatoloģijas daļas vadītāja dr. Inese Bļodniece, Apgares skala ir vienkārša, ātra metode jaundzimušā stāvokļa novērtēšanai pēc dzimšanas, ko 1952. gadā ieviesa amerikāņu anestezioloģe Virdžīnija Apgare.

Lasīt vairāk

Kā pareizi nomainīt autiņbiksītes; meiteņu un puiku apkopšana

Jā, visi zina, kas ir autiņbiksītes un kādam mērķim tās kalpo. Taču gandrīz ikvienam cilvēkam dzīvē sanāk pirmo reizi sastapties ar šo lielisko brīnumlīdzekli zīdaiņa kopšanā. Ja tā ir tava pirmā reize, vari nezināt, kas un kā jādara, turklāt meitenīšu un puisīšu apkopšanā tomēr pastāv atšķirības. Piedāvājam iepazīties vai atjaunot atmiņā, kā pareizi jānomaina pampers un kādi higiēnas līdzekļi tam papildus nepieciešami.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!