Foto: Shutterstock
Vecākiem, kuri bērnus audzina pēc labākās sirdsapziņas, piemīt daudz kopīgu īpašību. Kādas iezīmes viņus vieno un kā viņi atšķiras no citiem?

Lūk, divas ziņas! Sliktā: īpašības, kas piemīt labiem vecākiem, nevar nopirkt veikalā, nevar apgūt, izlasot vien grāmatu vai bloga ierakstu. Labā ziņa: tās var attīstīt, mērķtiecīgi strādājot pašam ar sevi vai psihoterapeitu. Tātad, – kas kopīgs labiem vecākiem? Atbildes portālā "Healthy-food-near-me" sniedz psihoanalītiķis Džeralds Šonevulfs.

Empātija


Spēja būt empātiskam ir svarīga labu vecāku īpašība. Tādi pieaugušie spēj sevi iedomāties bērna vietā, saprast viņa dziļos pārdzīvojumus, tostarp arī pārzinot ķermeņa valodu. Tas ļauj viņiem mierīgāk pieciest bērna histērijas, viņiem pietiek pacietības, lai novaldītos un nenodarītu pāri bērnam.

Cieša saikne ar bērniem


Tuva saikne bērnam ar abiem ir vecākiem ir ļoti svarīga. Amerikāņu izcelsmes psihologa Harija Hārlova eksperimentos pērtiķi, kuriem bērnībā ticis liegts kontakts ar māti, pieaugot parādīja psihopātiskas iezīmes. Lai bērns nākotnē varētu izveidot tuvas attiecības, ir svarīgi, lai viņa dzīves pirmā piesaiste veidotos pareizi. Vecāki, kuri paši nav spējīgi veidot piesaisti (piemēram, depresijas dēļ), nevar arī bērnam dot šo veselīgas attīstībai svarīgo pieredzi.

Uzmanība


Ja vecāki vienmēr ir priecīgi redzēt savu bērnu, viņš tic, ka ir citu cilvēku uzmanības vērts, ieskaitot draugus un skolotājus, tā rezultātā viņā attīstās veselīgs pašvērtējums. Ja vecāki nevar bērnam veltīt pietiekami daudz uzmanības, tad pieaugot, viņš nemitīgi alks pēc citu cilvēku uzmanības un uzskatīs, ka nav tās cienīgs.

Cieņa


Bērns mācās cienīt pats sevi tikai tajā gadījumā, ja pieaugušie pret viņu attiecas ar cieņu: nepavēl, nelasa morāli, bet virza viņu, palīdzot tikt skaidrībā ar visu patstāvīgi. Kļūstot pieaudzis, tāds cilvēks arī citos cilvēkos raisīs cieņu.

Mīlestība


Ja vecāki bērnībā ir mīlēti, viņi ar savu mīlestību arī spēj ieskaut savus bērnus, radot viņiem komfortablu un drošu vidi šajā nedrošajā pasaulē. Pieaugot, viņi varēs arī raisīt simpātijas pret sevi citiem – partneriem, draugiem, kolēģiem.

Disciplīna


Disciplinēti vecāki var kļūt par cienīgu piemēru saviem bērniem. Bērnu audzināšanā šādi pieaugušie spēj parādīt nepieciešamo stingrību, bet ne pārmērīgu bardzību, un māca bērnus pareizi vadīt savu dzīvi, tikt galā ar emocijām un saprast, kā reaģēt uz svešām emocijām. Dažās situācijās bērnu sodīšana ir attaisnojama, bet vecāki to dara mierīgi un ar mīlestību, bez aizkaitinājuma. Nekāda veida vardarbība nav pieļaujama! Pozitīvās disciplinēšanas metodes vari atrast šajā rakstā.

Solidaritāte


Veselīgu attiecību ar bērnu atslēdziņa ir veselīgas attiecības starp abiem vecākiem. Ja vecāku starpā nav vienotas saskaņas par bērnu audzināšanas jautājumiem, no problēmām neizbēgt. Ja tēvs uzskata, ka bērnus ir jāsoda, bet mamma – ka jālutina, bērni izaugs ar prasmi manipulēt ar citiem un nespējot iedomāties, ka ir īsta vienotība un solidaritāte.

Godīgums


Sliktākais, ko var izdarīt vecāks, – runāt bērnam vienu, bet ar savu piemēru demonstrēt pretējo. Piemēram, tēvs aizliedz dēlam kliegt uz jaunāko brāli, bet pats paceļ balsi pret sievu. Svarīgi, lai vecāki būtu godīgi paši pret sevi, viens pret otru un pret bērniem. Ja esi kait ko bērnam apsolījis, ir svarīgi šo solījumu izpildīt. Pretējā gadījumā pastāv liels risks, ka bērns izaugs, nevienam neuzticoties un nespējot būt godīgs.

Spēja gūt prieku


Labi vecāki prot būt jautri un priecāties par dzīvi. Rotaļājoties ar bērniem vai vērojot viņu rotaļas, viņi palīdz bērniem saprast, cik svarīgi ir baudīt dzīvi.

Morālās vērtības


Viens no svarīgākajiem vecāku uzdevumiem ir bērnu socializēšana. Ir jāiemāca bērnam sirsnība, labestība un cieņpilna attieksme pret citiem. Tādiem vecākiem nav stingras principu sistēmas, katru situāciju viņi izskata atsevišķi. Viņi māca bērniem nepakļauties pūļa efektam, bet ieklausīties savā iekšējā sirdsapziņas balsī.

Turpinājumā – portāla "Cālis" arhīva rakstu izlase par šo pašu tematu, – kas ir "labi un pareizi" vecāki, kā saprast, vai ej vēlamajā vizrienā, lai bērns izaugtu par veselīgu personību.

Septiņas pazīmes, kas liecina – tu savu bērnu audzini pareizi

Foto: Shutterstock

Tēti un mammas nereti uztraucas par pašu pieļautajām kļūdām bērnu audzināšanā. Mūsdienu vecāki sev izvirza ļoti augstas prasības, un tieši tāpēc viņiem ir itin viegli iekrist lamatās un sākt sevi salīdzināt ar citiem vecākiem vai meklēt veiksmes kritērijus, vai neveiksmes par sevi kā vecāku.

Lasīt vairāk

Attiecību konsultante no Austrālijas: vecāku izdzīvošanas skola jeb 8 posmi jaunās lomas attīstībā

Foto: Shutterstock

Patiesībā jaunie vecāki jāsūta uz izdzīvošanas skolu, nevis kā parasti kāzās visi saka – tas ir tik viegli, liegi un maigi, konferencē "Labi vecāki šodien" atzina attiecību konsultante un grāmatas "Becoming Us" autore Elija Teilore (Elly Taylor) no Austrālijas, kura pati savā ģimenē piedzīvojusi dažādas krīzes, un tieši tādēļ, lai analizētu, kādēļ tā notiek, viņa pievērsusies attiecību pētīšanai.

Lasīt vairāk

Elementāras patiesības par to, kas ir labi vecāki

Foto: PantherMedia/Scanpix

Bieži vecāki, kuri patiešām no sirds vēlas izaudzināt savu bērnus par labiem sabiedrības locekļiem, mēdz sev uzdot jautājumu – vai esmu pietiekami labs vecāks? Kā uzsver "Centra Dardedze" speciālisti, bērni mācās no tā, ko viņi piedzīvo.

Lasīt vairāk

Profesore Gunta Ancāne: tāds fenomens kā bērna 'niķi' nepastāv

Foto: Shutterstock

Bieži vien, runājot par bērniem, dzirdams: viņš atkal "niķojas" vai arī – tas bērns ir pārpilns "niķu"! Tādēļ pamatots ir jautājums: vai eksistē tāds fenomens kā "niķi"? Un atbilde ir – nē!

Lasīt vairāk

Top 10 vecāku strīdu iemesli, kas saistīti ar bērnu audzināšanu

Foto: Shutterstock

Kur ir tā Mērija Popinsa, kad viņa visvairāk ir nepieciešama? Kādēļ vecāki tik bieži strīdas par bērnu audzināšanas jautājumiem un galvenais – par ko? Kā liecina britu auklīšu atlases servisa "Care" veiktā vecāku aptauja, vismaz astoņas reizes mēnesī vecāki strīdas par to, kā audzināt bērnus, kā viņus disciplinēt vai tieši otrādi – ļaut iespēju baudīt dzīvi, kamēr vien var. Tomēr aptuveni 51 procentā gadījumu tēti ar mammām atrod kompromisu, bet 35 procentos gadījumu pēdējais vārds pieder mammai.

Lasīt vairāk

10 frāzes no mūsu bērnības, ko nevajadzētu teikt saviem bērniem

Bieži mēs tālāk pieminētās frāzes pasakām, pavisam nepiedomājot, kādas sekas tās var uz bērniem atstāt. Visbiežāk tas notiek, kad esam noguruši, satraukti un vispār – stresa stāvoklī. Tās burtiski pašas izlido no mutes. Jo, redz, tās ir tieši tās pašas frāzes, kuras mūs ir dziļi ievainojušas bērnībā.

Lasīt vairāk

Ideāli vecāki: soģi vai lutināšanas meistari?

Foto: Shutterstock

Kad pāris uzzina, ka pavisam drīz viņu dzīvē ienāks vēl kāds – gaidāms mazulis, viņi bieži sev dod godavārdu, ka būs ideāli vecāki. Taču bērns piedzimst, paaugas, un vecāki vairs nav tik pārliecināti, vai spēs turēt sev doto solījumu. Mēģināsim noskaidrot, kādas īpašības piemīt ideāliem vecākiem.

Lasīt vairāk

Ieradumi, no kuriem ieteicams atteikties 'pareizajiem un labajiem' vecākiem

Foto: Shutterstock

Labi vecāki pareizi audzina bērnus, sniedzot viņiem pašu labāko. Viņi izstrādā bērniem piemērotu dienas režīmu, lasa kopā grāmatas, trīs reizes dienā ved pastaigās svaigā gaisā un baro savas atvases tikai ar veselīgu ēdienu. Un tas ir lieliski! Problēmas sākas tad, kad māte sevi sāk šaustīt un rāt, ja kaut kādu iemeslu dēļ nākas atkāpties no iecerētajiem plāniem.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!