Tavi bērni ir tīri, apģērbti, paēduši, labi mācās un draudzējas ar vienaudžiem? Pagaidi, pagaidi! Tas jau vēl nepavisam nenozīmē, ka jums ir ideāla ģimene. Lai gan, tiesa, vārds "ideāla" te tomēr ir nevietā, vairāk būtu jārunā par "veselīgu" ģimeni un vispirms, ņemot vērā to atmosfēru, kas valda jūsu mājā.

Psihoterapeite Keitija Džilisa portālā "Psychology Today" nosauc piecas pazīmes, kas raksturo laimīgu ģimeni, kurā valda labvēlīga vide visās jomās.

Robežu cienīšana

Visas robežas – gan fiziskās, gan emocionālās tie ievērotas. Runa ir par visiem ģimenes locekļiem, ieskaitot bērnus. Jā, viņi vēl daudz ko nesaprot un neprot atrisināt lielāko daļu jautājumu, bet arī viņiem ir tiesības uz savu personīgo dzīvi. Bet tas ietver savas intereses, aizraušanās, savu istabu, rotaļlietas, mūziku, laiku sev un draugiem.

Starp citu, veselīgā ģimenē vecāki parasti ir pietiekami stabili emocionālā ziņā – bet, lūk, no bērniem absolūtu mieru neviens negaida! Pagaidām viņiem ir jāpārņem tas uzvedības modelis, ko translē viņa vecāki: viņi mācās no vecāku piemēra.

Katrs ir personība

Šī tēze likumsakarīgi izriet no iepriekšējās. Ja reiz cilvēkam ir robežas, kuras citi ciena, tātad viņš ir personība – ar savām domām, kuras ir tiesības aizstāvēt. Citiem šīs tiesības ir jāatzīst – lai gan bērnam ir jāpaskaidro, ka viņa brīvība beidzas tur, kur sākas cita ģimenes locekļa degungals.

Tāpat ir jāsaprot, ka nekāds viedoklis nedrīkst aizvainot citus cilvēkus. Bet tādam ir jābūt – bez sava viedokļa bērns nekļūs par pieaugušo ar labi attīstītu kritisko domāšanu.

No katra pēc spējām

Noteikumiem ģimenē ir jāatbilst vecumam. Saprotams, ka visiem ir savi pienākumi – kāds gatavo ēst, kāds izved pastaigā suni, kāds aplej istabas augus un seko līdzi savu rotaļlietu sakārtošanai. Te svarīgi ir tas, ka noteikumiem jābūt loģiskiem, taisnīgiem un jāatbilst katra ģimenes locekļa vecumam jeb attīstības spējām.

Katram pēc viņa vajadzībām

Jūs esat viena ģimene, bet tas savukārt nozīmē, ka rūpējaties viens par otru. Katrs ir gatavs aiziet uz aptieku vai veikalu, atnest pie gultas tējas krūzi, palīdzēt zupas gatavošanā. Saprotams, ka vairāk pienākumu gulstas uz vecāku pleciem, tomēr arī bērnus ir jāradina pie tā, ka viņiem ir jārūpējas par saviem tuviniekiem tas ir labā toņa noteikums.

Mājas – drošā vieta

Katram ģimenes loceklim jājūt, ka mīļo māju sienās viņš ir pasargāts, ka te viņu neviens nenosodīs, te viņam nenodarīs pāri. Bet ja viņš kļūdīsies, tad palīdzēs to labot – un vienmēr ir iespēja piedot. Kopumā – bērnam nav no bailēm jādreb par to, ka viņš nejauši var saplēst mammas iecienīto vāzi vai atnest mājās nesekmīgu atzīmi – jo vecāki taču viņu mīl bez nosacījumiem, – tāpat vien, lai kas arī nenotiktu!

Turpinājumā lasi portāla "Cālis" arhīva rakstus par to, kā izaudzināt laimīgus bērnus, cik stipri viņu personību un pat nākotni ietekmē tas, kādas attiecības valda ģimenē. Jā, arī par to, ka vecākiem nav jābūt ideāliem – tas nav sinonīms vārdam "laime".

Ģimenes 'diagnoze': veselīgas un problemātiskas saimes pazīmes

Foto: Pexels


Reizēm cilvēks var saprast, ka viņa dzīvē un ģimenē kaut kas nav, kā vajag. Taču, kas tieši – nav tik skaidrs. Jo gribas taču, lai paši un tuvākiem dzīvotu kā pasakā – ilgi un laimīgi. Kādēļ vienas ģimenes kļūst problemātikas, kamēr citas paliek veselīgas? Iespējams, ir kāda harmonijas un laimes recepte?

Lasīt vairāk

'Ģimenes diagnoze': kā atšķirt veselīgu ģimeni no disfunkcionālas

Foto: Shutterstock


Dažreiz mēs saprotam, ka mūsu un ģimenes dzīve veidojas kaut kā ne tā. Bet kas tieši slēpjas aiz šī "ne tā"? Jo gribas taču, lai mēs un mūsu vistuvākie cilvēki dzīvotu kā pasakā – ilgi un laimīgi.

Lasīt vairāk

Kā attiecības ģimenē ietekmē bērna valodas attīstību

Foto: Shutterstock


Atmosfēra, kādā aug bērni, atstāj ļoti lielu ietekmi uz viņu attīstību. Tas, kā mēs, pieaugušie, komunicējam ar mājiniekiem un kā pret viņiem attiecamies, ietekmē bērna spējas apgūt jaunus vārdus un runāt pareizi.

Lasīt vairāk

Mūķene, grēkāzis, delveris un citas disfunkcionālās lomas ģimenē

Foto: Shutterstock


Ģimene, tāpat kā jebkura cita sistēma, pilda vairākas funkcijas. Daudzas no tām ir saistītas ar ģimenes locekļu vajadzību apmierināšanu. Disfunkcionālā ģimenē funkcijas bieži tiek nodalītas un katra no tām uzticēta vienam ģimenes loceklim.

Lasīt vairāk

Deviņas vecāku kļūdas, kas padara bērnu nelaimīgu

Foto: Panthermedia/Scanpix


Ko tik mēs, vecāki, nedarām, lai bērns izaugtu par veiksmīgu pieaugušo! Pērkam attīstošas rotaļlietas un spēles, vedam uz dažādiem ārpusskolas pulciņiem, ņemam privātskolotājus, skrienam kā vāveres ritenī, lai gādātu par bērna vispusīgu attīstību… Diemžēl daudziem gadās aizmirst, ka starp vārdiem "veiksmīgs" un "laimīgs" ne vienmēr ir liekama vienādības zīme. Vēl vairāk – pieliekot visas pūles uz to, lai bērns būtu veiksmīgs, ir ļoti liela iespējamība, ka tajā pašā laikā viņš būs dziļi nelaimīgs, "Parents" norāda psiholoģe Viktorija Šimanska.

Lasīt vairāk

Sabiedrības priekšstati par ideālu ģimenes modeli un iespējamie maldu ceļi


Katram no mums ir savs ideālās ģimenes tēls. Un tas vienmēr veidojas četrās fantāzijās: harmoniska kopdzīve, atklāta komunikācija, autoritāte bez pūliņiem un katras personības attīstība. Tomēr salīdzināšana ar ideāliem var kaitēt gan vecākiem, gan bērniem. Kā atbrīvoties no šīs ietekmes?

Lasīt vairāk

Psiholoģiskas traumas no bērnības: kā tās gandē mūsu dzīves

Foto: Shutterstock


Kļūstot par pieaugušo, mēs cenšamies aizmirst bērnībā gūtos pārdzīvojumus un problēmas. Bet tās, savukārt, par sevi atgādina ilgi jo ilgi un var mūsu dzīvi gandēt ne vienu vien desmitu gadu. Protams, mainīt pagātni ir neiespējami, taču uz to var paraudzīties citādi, daudz pārdomātāk un saprast to. Bet dažreiz no tās var gūt pat labumu.

Lasīt vairāk

Psiholoģe nosauc 10 iemeslus, kādēļ ir jāatvadās no sapņa būt ideālai mātei

Foto: Shutterstock


Bērna piedzimšana sievietē netieši pamodina visus viņas kompleksus, bailes un aizvainojumus. Nogurums, sakliegšana uz pārējiem ģimenes locekļiem, neapmierinātība ar sevi un savu dzīvi, lūk, problēmas, ar kurām jaunās mammas visbiežāk vēršas pēc palīdzības pie speciālista! Tās atrisinot, apslāpējot savu trauksmi un tiekot skaidrībā ar sevi, sieviete atgūst ne tikai sirdsmieru, bet arīdzan mājās iestājas harmonija. Neizgulēšanās vai bērna kaprīzes vairs neļaus tev piedzīvot emociju sprādzienus.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!