Foto: Shutterstock

Piekritīsiet, ka mājokļa iekārtošana nav tīrais nieks, kur nu vēl tādā gadījumā, ja pats vēlies visu izdarīt saviem spēkiem. Ja nav bijis profesionāļa viedais padoms, tad mēs paši kļūstam par interjera dizaineriem, ieviešot mājoklī tādas lietas un risinājumus, kas mums šķiet ļoti iederīgi. Šoreiz "Design Therapist" interjera arhitekte Anita Lūse "Tava Māja" atklāj lietas, kas var satracināt interjera dizaineru.

Pašpasludināti dizaineri

"Šis varbūt ir skarbs punkts un tieši neattiecas uz paša mājokļa iekārtošanu, bet neviens par to skaļi nerunā un žēl, ka tā," norāda interjera arhitekte.

"Interjera dizainerus visvairāk tracina mazkvalificēti un pašpasludināti dizaineri bez pieredzes un izglītības, kuri kopējo profesijas nozīmi un profesijas tēlu degradē, būvējot savu karjeru "Instagram". Un tādu ir pārāk daudz," novērojusi "Design Therapist" speciāliste. Viņa uzsver, ka interjera dizainera profesija ir ļoti sarežģīta: "Nozares profesionāļi ļoti labi zina, ka drošības sajūtu profesionālā ziņā iegūt var tikai pēc vairāku gadu profesionālas darbības un reālas prakses, kurā iegūta mākslinieciska pārliecība, nozares izpratne savienojumā ar tehniskām zināšanām un tehniskām iemaņām. Paralēli šim visam, jāspēj arī menedžēt projektus gan finansiāli, gan laika ziņā. To nav iespējams iemācīties trīs mēnešu kursos, to nav iespējams iemācīties vienkārši studējot. Tādēļ uzticiet savu telpu un interjerus cilvēkiem, kuri ar to reāli nodarbojas un ir pieredzējuši profesionāļi. Tas maksās vairāk, bet attaisnos savus līdzekļus."

Rakstā tālāk vari lasīt speciālistes viedokli par to, kādi interjera risinājumi speciālistiem mājoklī šķiet kaitinoši.

Nelieli, haotiski izvietoti sienas plauktiņi


Foto: Shutterstock

Kā norāda interjera dizainere, šo "dizaina tendenci" mūsdienu mājokļos var novērot diezgan bieži. "Nevar saprast īsti kādēļ, taču šķiet, ka cilvēki šo uzskata par "mājīgu piesitienu", kur salikt visus sev tuvos un mīļos nieciņus vai bildes," pieļauj speciāliste. Viņa tā vietā iesaka pie sienas pielikt plauktus, kas ir vienāda garuma, labākajā gadījumā no sienas līdz sienai, ideālā gadījumā - tādus, kas krāsoti sienas tonī. Kā paskaidro dizainere, tie ne tikai labāk izskatīsies, bet arī tādā veidā varēs akcentēt pašus priekšmetus, nevis plauktus.

"Ir nācies saskarties ar to, ka pabeigtā interjerā klientam šķiet, ka siena ir par pliku un tad nu tā tiek "atdzīvināta". Tā nedariet. Sienu var apdzīvot daudz gaumīgāk un dažkārt varbūt pat iztikt bez plauktiem vispār, piekarot kādu bildi vai gleznu. Mazāk ir vairāk!" atgādina interjera dizainere.

Sliktais piemērs

Labais piemērs

Simetriskas TV konsoles un TV sekcijas

Foto: Shutterstock

"Iespējams, tas ir mans subjektīvs viedoklis, taču šis arī ir ļoti izplatīts veids, kā sabojāt dzīvojamās vai guļamistabas interjeru. Protams, vienmēr ir izņēmumi, un, ja dizainīgi ļoti nostrādāti un lakoniski integrēti kopējā telpā, tas var arī nostrādāt par labu, bet lielākoties šie simetriskie televizora plaukti izskatās amatieriski un kā no sliktiem 2000. gada interjera žurnāliem," piebilst interjera dizainere, "es domāju, ka mums visiem šāda tipa aina ir pazīstama un sastopama katrā otrajā Rīgas daudzdzīvokļu mājas dzīvoklī." Viņa tā vietā iesaka citu un daudz gaumīgāku risinājumu, proti, asimetriski izvietotas sienas vai uz grīdas liekamas mēbeles ap televizoru. "Asimetrija vispār, pareizi balansēta, rada daudz mūsdienīgāku iespaidu," norāda ir speciāliste.

Sliktais piemērs

Labais piemērs

Dārgu dizaina mēbeļu imitācijas

Foto: Shutterstock

"Šis punkts nezinātājam varbūt šķitīs ne tik izplatīts, bet lielākā daļa cilvēku pat nezina, ka viņu mājās tādas atrodas," norāda Lūse. Viņa atzīst, ka Rīgā interjeru preču pieejamība ir tāda, kāda nu ir – Rīgā ir ļoti dārgi un ekskluzīvi interjera saloni un ir arī pretēji – lēti un zemas kvalitātes. "Tādu vidusceļu, vismaz pagaidām, var lielākoties atrast tikai internetā vai rūpīgi meklējot. Un lieta tāda, ka tie, kas pie mums ir par pieejamākām cenām, savā sortimentā iekļauj lētas Ķīnas imitācijas daudzām ikoniskām un pasaulē ļoti zināmām mēbelēm un interjera precēm," novērojusi speciāliste.

Viņa arī secina, ka visvairāk kopē tieši ēdamistabas krēslus, lampas un kafijas galdiņus. "Nezinātājam būs grūti pārzināt visus ražotājus, taču pirms iegādāties, var pakonsultēties ar kādu interjera dizaineri. Lielākoties, oriģinālajiem dizaina priekšmetiem kādā mazāk redzamā vietā būs norādīts sērijas numurs un dizaina priekšmeta nosaukums, ražotājs," piebilst Lūse, "ja budžets ir ierobežots, labāk tad iegādāties tos pašus "Ikea" produktus, kuri ir gana gaumīgi, taču neradīs iespaidu par sliktu gaumi un neinformētību."

Kopētākās dizaina mēbeles, daži paraugi :

Nekvalitatīvi LED profili un zilganas LED lentas interjerā

Foto: Shutterstock

"Izgaismotas mēbeles un nišas izskatās lieliski tad, ja tas tiek izdarīts kvalitatīvi. Ļoti bieži pat augstas kvalitātes interjeros izmantoti lētas kvalitātes vai nepareiza toņa LED profili, kas būtiski sabojā kopējo interjera atmosfēru. LED profiliem bez nosegpaneļiem būs skaidri redzami diožu punktiņi, radot nevis neuzkrītošu un atmosfērīgu gaismu, bet tieši pretēji – pievērsīs sev uzmanību un radīs nepareizus akcentus telpā," paskaidro interjera dizainere. Lai šādu kļūdu nepieļautu – viņa iesaka laicīgi vienoties ar mēbeļu izgatavotājiem par kvalitatīvu LED lentas nosegpaneli.

Runājot vēl par pieļautākajām kļūdām, kas attiecināmas uz LED izvēli, viņa min arī LED lentas, kas izvēlētas citā tonī kā pamata apgaismojums. Šādas lentas, kā norāda interjera dizainere, izjauks kopējo telpas harmoniju. "Gaismas dizains un projektēšana nezinātājam var izrādīties diezgan sarežģīta, jo jāmāk orientēties dažādos terminos un ciparos, tādēļ labākais risinājums ir piesaistīt speciālistu," iesaka Lūse.

Slikts piemērs : slikti nosegti LED diožu punkti

Labs piemērs : LED lenta ar nosegu

Daudz un dažādi koka toņi un apdares

Foto: Shutterstock
"Koks interjerā ir viens no skaistākajiem materiāliem. Tas nāk no dabas, ir harmonisks un papildinās jebkuru telpu. Tomēr ļoti bieži cilvēki aizraujas ar dažādu toņu koka vai finierētām mēbelēm, miksējot gaišus, tumšus, vēsus, siltus un citus toņus," piebilst interjera dizainere, "ja vien interjeram nav īpašs koncepts, kas to pieprasa, vairāk par diviem koka toņiem izmantot ir riskanti. Vislabākajā gadījumā – miksēt dabīgu koku ar kādā tonī krāsotu, tā radot kontrastu, nevis bardaku."

Futūristikas / hi-tec mēbeles un interjers


Foto: Shutterstock

"Šo punktu pat negribas komentēt. Tas vienkārši ir briesmīgi un to nespēj attaisnot nekas. Nav absolūti nekā sliktāka. Dzīvot uz zemes kosmosā ir vienkārši nepareizi," uzskata Lūse.

Pārāk daudz salkani trendi vienuviet

Foto: Shutterstock

"Trendi ir laba lieta, tie dod iespēju mums ik pa brīdim pamainīt apkārtējo vidi, taču tāpat kā modē, arī interjerā, labāk klasiku papildināt ar trendiem, nevis otrādi. Ļoti tipiski, saldi un bieži novērojami ir šie "pinterestīgie" interjera elementi : izgaismoti burti, spuldzīšu virtenes, vara aksesuāri, salkani "rokraksta" šriftā rakstīti citāti, pūkaini mazi paklāji, pūkainas taburetes, daudz dažādi augi podiņos utt. Varbūt tam nav īsti racionāla pamata, bet es domāju, ka šī ir tā tendence, kas tiešām "tracina" dizainerus," norāda interjera dizainere.

Sliktais piemērs

Neprofesionāli iekārtoti "baltie interjeri"


Foto: Shutterstock
Kā norāda dizainere, nereti daudziem šķiet, ka iekārtot interjeru gaišos un baltos toņos ir vieglākais ceļš, bet tā nebūt nav – tas ir diezgan liels izaicinājums. "Neprofesionālis un cilvēks bez ļoti niansētas krāsu izjūtas gluži vienkārši apmaldīsies visās "balto niansēs", kā rezultātā ļoti bieži novērojami slikti piemēri, kur sienas ir silti baltas, mēbeles vēsi baltas, vai otrādi, kopsummā radot neizteiksmīgu un ļoti blāvi vienmuļu iespaidu," piebilst speciāliste, "ja ir vēlme pēc gaiša, baltos toņos tērpta interjera, te atkal būs ieteikums piesaistīt profesionāli."

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!