Foto: Publicitātes foto

Laulības šķiršana ir nepatīkams, grūts un sāpīgs process. Kamēr citi dala mantu un bērnus, ārsts Ričards Batista tiesvedību ir pacēlis nākamajā līmenī. Viņš pieprasījis, lai sieva atdod atpakaļ paša ziedoto nieri vai izmaksā kompensāciju 1,4 miljonu eiro apmērā.

Orgāna ziedošana ir aizkustinošs mīlestības piemērs, taču, kā informē izdevums "The News International", ārsts Ričards Batista pats savu dāvinājumu ir sabojājis. Batista ar sievu Dounelu apprecējās tālajā 1990. gadā, un abiem ir trīs kopīgi bērni. Batista atrunājies, ka sievas pastāvīgo medicīnisko problēmu dēļ laulības dzīve bijusi kā balansēšana uz naža asmens.

Pēc tam, kad Dounelai jau bijušas divas neveiksmīgas nieru transplantācijas operācijas, 2001. gadā sievas dzīvības glābšanai Batista ziedojis vienu savējo. Tolaik žurnālistiem viņš teica: "Mana galvenā prioritāte bija glābt sievas dzīvību. Otrs ieguvums bija saglabāt laulību." Dzīvību glābt izdevās, laulību gan ne. Sieva 2005. gadā iesniedza laulības šķiršanas pieteikumu.

Batista apsūdzēja sievu krāpšanā un uz viņas nodevību atbildēja ar atriebību – prasību atdot ziedoto nieri vai samaksāt kompensāciju. Viņa jurists Dominiks Barbara apstiprinājis, ka klienta pieprasītā summa norādot uz "nieres vērtību". Eksperti un interneta komentētāji ir vienisprātis, ka prasība ir neadekvāta. Roberts Veačs, medicīnas ētikas speciālists izdevumam "The News International" sacījis: "Šobrīd tā ir viņas niere, un nieres izņemšana nozīmētu, ka viņai būs jāveic dialīze. Pretējā gadījumā nieres atdošana sievieti nogalinās."

Tiesas process ir noslēdzies ar to, ka ārsts Batista neatguva nedz nieri, nedz saņēma kompensāciju. Nasavas apgabala Augstākā tiesa 10 lappušu garā lēmumā ir norādījusi, ka niere ir "dāvana". "Tādējādi apsūdzētā centieni piedzīt un iegūt naudas kompensāciju ir ne tikai pretrunā ar likumā noteikto, bet arī atbilst kriminālvajāšanas apsūdzībai,” sacījis tiesnesis Džefrijs Grobs.

ASV orgānu ziedošana juridiski tiek definēta kā dāvana, un šis apzīmējums pieņemts, lai novērstu orgānu pārdošanu. Acīmredzami ne tas, ne paša profesionālās zināšanas bijušajam vīram netraucēja vērsties tiesā. Bijušās sievas advokāts Duglass Rotkofs par lietas noslēgumu sacījis, ka ir gandarīts par lēmumu: "Cilvēka orgāni nav preces, kuras var nopirkt vai pārdot, vai izmantot par atriebības ieroci."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!