Foto: Shutterstock

Celulīts nav problēma, ar kuru saskaras vien pāris cilvēki pasaulē. Lai gan tā veidošanās iespējamība sievietēm ir daudz lielāka, ar celulītu ikdienā sadzīvo arī daļa vīriešu, taču visi kā viens mēģina rast iemeslus un veidus, kā tam teikt ardievas. Lai varētu izveidot pēc iespējas precīzāku likvidēšanas plānu, pastāstīsim, kādi ir vieni no izplatītākajiem mītiem, kas saistīti ar celulītu, tā veidošanos un samazināšanas iespējām.

Pirmajā brīdī varētu šķist, ka celulīts ir tauki, taču tā nav. Celulīts ir kosmētiskais defekts, ko mēs redzam, ja tauki ir izvietoti tādās kā ādas kabatiņās (vairāk pat tā rašanos lasi šeit). Ādas negludumi un bedrītes, kas visbiežāk novērojamas uz vēdera, sēžamvietas un augšstilbiem, cilvēkos raisa nepārliecinātības sajūtu, var pat kļūt par pamatu kompleksiem, tādējādi ietekmējot arī veselību kopumā. Tieši tāpēc svarīgi saprast, no kā tas veidojas.

Iemeslu un faktoru, kas ietekmē tā veidošanos, patiesi ir daudz. Kā piemērus var minēt hormonu ietekmi, iedzimtību, mazkustīgu dzīvesveidu, vairogdziedzera traucējumus, atkarību no alkohola, straujas svara izmaiņas un vēl, un vēl. Ja pati netiec galā ar celulītu, ieteicams vērsties pēc profesionālas palīdzības. Celulītam ir vairākas stadijas, bet īpaši tas saasinās novecojot – kad ķermenis piedzīvo vielmaiņas un hormonu izmaiņas, raksta "Time".

Turpinājumā iepazīsties ar vairākiem mītiem, kas saistīti ar celulīta veidošanos un tālāku cīņu pret ierobežošanu.


Celulīts ir tikai cilvēkiem ar lieko svaru

Foto: Shutterstock

Ar šo problēmu saskaras gan cilvēki, kuriem ir liekais svars, gan arī tie, kuru ķermenis šķietami ir ideālā formā – pirmajā minētajā gadījumā celulīts vienkārši ir labāk redzams. Tāpat celulīta redzamību ietekmē ādas slāņu biezums. Arī modelēm var būt celulīts, vēstī "Time", tāpēc viņas dara visu iespējamo, lai uzturētu ķermeni veselīgā skatā.

Celulīta redzamo attīstību ietekmē arī ādas tvirtums. Pat ja iekšēji tauku šūnu darbība vairs nav tik ideāla, tvirta un stingra āda to var vēl ilgi turēt noslēpumā. Āda ir kā balsts – ja tas krīt, celulīts atklājas pasaulei.

Bieži vien dāmas uztraucas par strijām un celulītu, jo baidās kļūt nepievilcīgas. Cik ļoti kungus šī problēma uztrauc, uzzini te.


Kardio treniņi samazina celulītu

Foto: Shutterstock

Fiziskās aktivitātes nevar izarstēt celulītu, taču tās var aizkavēt tā veidošanos un mazināt redzamību. Lai gan mūsdienas ir atklāti dažādi līdzekļi un procedūras, kas ārstē celulītu, kritiski jāizvērtē, vai tās patiešam spēs sniegt piedāvāto rezultātu.

Kā minēts iepriekš, svara zaudēšana celulītu vienkārši padara mazāk redzamu, tāpēc, lai ar to cīnītos ilgtermiņā, nepietiks vien ar skriešanu vai citiem kardio treniņiem. Svarīgi ir arī stiprināt muskuļus un audzēt tonusu, lai negludo ādu padarītu līdzenāku. Ja celulīts redzams uz kājām un sēžamvietas, tev vajadzētu treniņu plānā iekļaut tādus vingrojumus kā pietupieni, kāju cilāšana, izklupieni un dažādas to kombinācijas. Kā cīnīties ar celulītu paša spēkiem un kādas taktikas vērts izmēģināt, lasi šajā rakstā.

Taču fiziskās aktivitātes iet roku rokā ar veselīgu un sabalansētu uzturu. Ar produktiem, kurus noteikti vajadzētu iekļaut ēdienkartē, lai paātrinātu ādas tvirtuma un mirdzuma atgūšanu, iepazīsties šeit.


Celulītam nav sakara ar ilgstošu sēdēšanu un drēbju izvēli

Foto: Shutterstock

Celulīta veidošanos ietekmē dzīvesveids, un sēdoša darba veicēji ir vieni no pirmajiem "kandidātiem", kuriem ar laiku tas parādās. Ilgstoši atrodoties vienā pozā, asins plūsma konkrētajā ķermeņa daļā kļūs lēnāka, kā rezultātā tiek veicināta celulīta rašanās. Tieši tāpēc nepieciešams kārtīgi izstaigāties kaut pusdienu pārtraukumos, raksta "Woman's Health". Savukārt "Daily Mail" vēstī, ka celulīta parādīšanos veicina regulāra sēdēšana ar sakrustotām kājām, jo arī tādā veidā asinsvadi tiek nevajadzīgi nospiesti.


Un situāciju noteikti neuzlabo arī apspīlēts apģērbs, piemēram, džinsa bikšu vai legingu izvēle. Daudzas sievietes apspīlētas bikses palīdz izskatīties slaidākām, taču ar laiku tas palielina celulīta rašanās risku. Tas pats sakāms arī par koriģējošo veļu – to regulāri valkājot, tiek nosprostota asinsrite, kā arī traucēta limfātiskā sistēma. Tās jāvalkā ar apdomu, taču tas nenozīmē, ka jāizolē no skapja satura pavisam.


Stress un smēķēšana neietekmē celulīta redzamību

Foto: Shutterstock

Varētu rasties jautājums – kāds gan stresam ir sakars ar celulītu, taču šī reakcija un stāvoklis, kura laikā ķermenī pastiprināti izdalās stresa hormons kortizols, ietekmē organismu dažādos veidos. Stress, piemēram, traucē iemigt, bojā zobu veselību, palielina sirdsslimību risku, neļauj atbrīvoties no liekā svara un vēl, un vēl. Tomēr, kā raksta "Woman's Health", stress padara arī saistaudus mazāk elastīgus, kā rezultātā celulīts kļūst izteiktāks un labāk redzams.

Tas pats sakāms arī par smēķēšanu, jo cigaretēs esošas vielas palēnina asinsriti un ietekmē kolagēna veidošanos, kas nodrošina ādas stingrumu un elastību. Saistaudi kļūst jūtīgāki pret dažādiem bojājumiem.

Lai labāk izprastu stresa un smēķēšanas negatīvo ietekmi, ieskaties šajā un šajā rakstā, kurā apkopota informācija par šiem pāridarītājiem.


Mājas procedūras nepalīdz cīņā ar celulītu


Foto: Shutterstock

Kā skaidrots iepriekš, cīņu ar celulītu varētu dēvēt par "dažādu pasākumu kompleksu". Ja fiziskajām aktivitātēm, sabalansētai ēšanai un veselīgam dzīvesveidam gribi pievienot vēl kādu "ieroci", kas varētu palīdzēt ierobežot "apelsīna miziņas" skatu, vari izmēģināt dažādas mājas spa procedūras, piemēram, problemātisko vietu masāžas vai sauso birstēšanos (
dry brushing
), min "Healthline". Šī tehnika stimulē asinsriti, attīra ādu no atmirušajām šūnām un palīdz veidoties jaunām. Ar "Cālis" foruma lietotāju viedokli par šo variantu vari lasīt
te.

Vēl viens variants ir izmantot kafijas biezumus kā skrubi atmirušo ādas šūnu likvidēšanā. To vari sajaukt ar olīveļu vai kokstriektu eļļu un pāris minūtes paberzēt vietā, kurā ir redzams celulīts. Šajā rakstā paskaidrots, kā pagatavoti skrubi no kafijas, sāls, eļļas un medus – pēc tā lietošanas āda būs maiga, gluda un zīdaina. Skrubi ieteicams uzklāt un iemasēt ādā ar apļveida kustībām.

Taču, kā ir ar īpašu pretcelulīta krēmu lietošanu? Vairāk tas skaidrots šeit.

Rakstā izmantota informācija no "Time", "Woman's Health", "Huffpost".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!