Biežāk mēs esam pieraduši koncentrēties uz grūtībām un justies nelaimīgi. Mums šķiet, ka dzīve ir pilna pārbaudījumu un netaisnības. Pat ja neatgadās nekas traģisks, mēs prasmīgi no "pirksta izzīžam" problēmu. Taču medaļai vienmēr ir divas puses. Ja izdosies mainīt pieeju, tu sapratīsi, ka laime ir daudz tuvāk, nekā šķiet.

Esi pateicīgs par to, kas tev ir

Neraugoties uz iedomātām vai reālām problēmām, kuras tu patlaban piedzīvo, vienmēr ir cilvēki, kuri atrodas daudz sarežģītākā situācijā, savā blogā "Penserchanger" uzsver neirolingvistiskās programmēšanas (psihoterapijas un praktiskās psiholoģijas nozare) speciālists Adams Fartasi. Viņš mudina paturēt galvā, – pat ja tev patlaban šķietami ir pavisam neizturama situācija, kādam ir vēl sliktāk.

Piemēram, cilvēks žēlojas, ka viņam ir ļoti mazs mājoklis dzīvošanai. Bet cik cilvēkiem vispār nav savu māju! Viņi ir spiesti nakšņot uz ielas pat ziemā. Tiem, kuri sūkstās par darba zaudējumu, būtu lietderīgi parunāties ar cilvēku, kurš, piemēram, ir zaudējis kāju autoavārijā. Ja tev ir apnikuši mūžīgi vaimanājošie un kaitinošie vecāki, padomā par tiem, kuri ir bāreņi. Secinājums; mācies būt pateicīgs par to, kas tev ir. Esi pateicīgs par to, ka dzīvo, ka vari elpot un redzēt sauli katru dienu. Pasaki liktenim paldies par tām grūtībām, kuras pa ceļam piedzīvo: to pārvarēšana padara tevi stiprāku un labāku!

Koncentrējies uz ideāliem, nevis problēmām

Vairums cilvēku tērē milzu enerģiju, lai atrisinātu tā dēvētās problēmas. Tas viņus piespiež koncentrēties uz negatīvo, piešķirot tam visam nevajadzīgi lielu nozīmi, un galvā iestrēgst visādas muļķīgas domas. Tā vietā, lai bezgalīgi pārcilātu iedomātas vai reālas problēmas, atceries par ideāliem un sapņiem. Tādai pozitīvai pieejai ir trīs priekšrocības:

  • Tu sāc domāt par iespējām, nevis ierobežojumiem;
  • Uzdodot sev nopietnu jautājumu, ko tu vēlies, tu precīzāk spēsi noteikt mērķus;
  • Domājot par labāku vai ideālo dzīvi, tu pārslēdzies uz pozitīvāku domāšanu. Šāda attieksme palīdz tikt galā ar grūtībām un pārvarēt šķēršļus, kas parādījušies tavā ceļā.

"Es nemudinu pilnībā ignorēt problēmas. Vienkārši pārslēdzies no pasīviem negatīviem pārdzīvojumiem uz konstruktīvu pieeju risinājumu meklēšanai. Piemēram, tev ir liels parāds. Tā vietā, lai saistībā ar to visu laiku ļautos pārdzīvojuma emocijām, meklē iespējas, kā nopelnīt vairāk naudas. Ja tevi neapmierina tavs darbs, domā par to, uz ko citu to nomainīt. Ja tev apkārt ir vieni pesimisti un īgņas, atrodi jaunu kompāniju, kurā būs cilvēki ar pietiekami labiem un veselīgiem iekšējiem resursiem. Ja esi vientuļš, iedomājies sevi kā ideālo partneri kādam," uz rīcību mudina Fartasi.

Piepildi dzīvi ar jēgu

Atrast dzīves jēgu, savu misiju, – ir ļoti svarīgi, lai dzīvotu laimīgi un jēgpilni. Diemžēl, daudzi par to neaizdomājas: eksistē un nemaz neuzdod jautājumu, bet kamdēļ gan tas viss?! Aizdomāšanās par patieso dzīves mērķi palīdzēs sevī atbrīvot radošo potenciālu.

Izvēlies laimi kā dzīvesveidu

Esi nokļuvis kādā sliktā situācijā un nekontrolē notikumu attīstību? Tas atsaucas uz tavu noskaņojumu, domām. Tu burtiski slīdi negatīvismā vai pakāpeniski un ar smaidu sejā esošās problēmas pārveido iespējas? Izvēle ir tavās rokās: mūžīgi žēloties par likteni vai spēlēt ar tām kārtīm, kuras tev ir piespēlētas. Vai nu tu iejūties upura lomā un ciet šajā situācijā, vai arī transformē to enerģijā, kura vedīs tevi uz priekšu.

Nedomā: "Bet, ja nu...". Labāk saki: "Nākamreiz..."

Daudzi iesaucas: "Bet kas būtu, ja es būtu rīkojies, izdarījis, pateicis to citādi?! Ja nu vienīgi..." Iedomāts problēmas risinājums neaizvāks to no reālās dzīves. Nav vērts dzīvot šādā noskaņojumā. Labāk palīdzi sev, uzdodot citu jautājumu: kas man būtu jādara nākamreiz, lai nenokļūtu šādā situācijā? Tādā veidā tu spersi soli uz priekšu, atkāpsies no sava veida pieķeršanās pagātnes problēmu risināšanai. Tāda konstruktīva pieeja palīdzēs radikāli mainīt savu dzīvi, iesaka speciālists.

Zemāk lasi portāla "Cālis" arhīva rakstus par to, kā būt laimīgam un kas mums traucē par tādiem kļūt.

Dzīvot bez mērķiem un sapņiem – dzīvot laimīgi?


Decembrī, paskatoties kalendārā, bieži vien gribas izberzēt acis un pārliecināties, ka redzētais ir patiesība. Vai tiešām vēl viens dzīves gads jau riņķī? Tas neizbēgami liek pāršķirstīt pēdējo 12 mēnešu dzīves lappuses un saprast, ko nozīmīgu šogad izdevās sasniegt un ar ko patiesībā nemaz tik ļoti nelepojies. Kāds neredzams dzinulis šajā laikā jo īpaši liek domām uzkavēties nākamā gada vīzijas kompānijā un arvien mērķtiecīgāk pievērsties savas sapņu un mērķu kartes veidošanai. Racionāli domājošam cilvēkam var šķist – mani mērķi ir manā galvā. Kamdēļ izniekot laiku, tos vizualizējot? Atbilde ir vienkārša un reizē sarežģīta – jo tā darbojas mūsu smadzenes.

Lasīt vairāk

Ieradumi, kas tevi padarīs par laimīgāko mammu pasaulē


Ir mammas, uz kurām mēs, mammas parastās, skatāmies un izjūtam skaudību. Viņas vienmēr izskatās enerģijas pilnas un dzīvespriecīgas. Ko gan viņas dara, lai būtu laimīgas?

Lasīt vairāk

Dzīve bez mērķiem. Astoņi noslēpumi, kā būt laimīgam šeit un tagad

Foto: Shutterstock


Gada nogale mēdz būt tas laiks, kad pārdomājam neiespēto šogad, izvērtējam labos un ne tik labos darbus, iespējams, plānojot arī nākamā gada notikumus – būt labākiem, vairāk rūpēties par veselību, attiecībām ģimenē… Un šajās pārdomās mēs bieži vien pat neaizdomājamies, kādēļ nevaram būt patiesi priecīgi un laimīgi šajā brīdī, šajā sekundē, kādēļ mēs atkal ceram uz kādiem dzīves pavērsieniem, kas mums uz paplātes atnesīs cerēto.

Lasīt vairāk

Seši ikdienā visai bieži lietoti vārdi, kas traucē būt laimīgam

Foto: Shutterstock


Ik dienu katrs no mums domā dažādas domas, kuras ne vienmēr spējam kontrolēt. Bet spēks, ko šīs domas nes, var padarīt nelaimīgus gan mūs pašus, gan arī to otru cilvēku, kuram mēs tās veltam. Palūkosimies, tieši kādi seši, ikdienā bieži lietoti vārdi, kuri var būt izteikti gan domās, gan vārdos, var traucēt būt laimīgiem.

Lasīt vairāk

20 laimīgu cilvēku ieradumi, par kuriem viņi nekad skaļi nestāsta

Foto: Shutterstock


Daudzi cilvēki piedzīvo depresiju vai vismaz kādu no tās izpausmēm, nezinot, kā no tām atbrīvoties un kļūt laimīgiem. Pēcdzemdību depresija, nepaklausīgi bērni, partneris vai priekšnieks, kurš tevi nesaprot, pārāk liela slodze darbā… Un vispār, tev šķiet, ka viss ir slikti.

Lasīt vairāk

11 vingrinājumi laimes uztrenēšanai


Šķiet, daudzi laimi uzskata par utopisku sajūtu, kuru iespējams piedzīvot vien retajam vai tikai tad, ja dzīvē noticis kas patiesi brīnišķīgs un neatkārtojams, un arī tad vien īslaicīgi. Tomēr tā nav tiesa – laimi var uztrenēt, turklāt tas ir pa spēkam katram. Par to, kāpēc ir svarīgi trenēt spēju būt laimīgam un ko mēs varam darīt ikdienā, lai justos laimīgāki, psihoterapeits Andris Veselovskis stāsta podkāstā "Laimes laboratorija".

Lasīt vairāk

Četri domāšanas modeļi, kas neļauj būt laimīgam


Cilvēkiem ir interesanta spēja noticēt tam, kas nav patiess, un pēcāk visu savu dzīvi organizēt ap šo kļūdaino pārliecību. Piemēram, tūkstošiem gadu cilvēki domāja, ka pasaule ir plakana. Dzīve ar kļūdainu pārliecību nedaudz līdzinās spēles spēlēšanai ar nepareiziem noteikumiem – tas bieži vien rada lielu neapmierinātību un mokas, vienlaikus ierobežojot tavas spējas gūt panākumus.

Lasīt vairāk

Kam teikt ardievas, lai kļūtu laimīgs

Foto: Shutterstock


Neskatoties uz to, ka ikviens no mums vismaz ārēji ir atšķirīgs, katra svarīgākais dzīves mērķis ir būt laimīgam. Tāpat, lai arī kas nestātos ceļā šī mērķa sasniegšanai, vislielākais šķērslis esam mēs paši. Varētu šķist, ka pilnai laimei vēl kaut kā pietrūkst, iespējams, ir tieši pretēji – tev visa kā ir par daudz. Un ir laiks no liekajiem šķēršļiem atvadīties.

Lasīt vairāk

Kas traucē būt laimīgai? Izplatītākās problēmas un ekspertes padomi

Foto: Shutterstock


It kā šķiet vienkārši – būt laimīgam, jo bieži laimi saistām ar panākumiem. Ko darīt, ja mums ir spoža izglītība un karjera, mīloša ģimene un uzticams draugu loks, bet laimes sajūtas joprojām nav? Visbiežāk atbilde slēpjas mūsu pašu galvās!

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!