Slaids viduklis ir daudzu cilvēku sapnis. Lai gan pludmales sezona vēl jāpagaida un ziemas laikā drēbju kalni vēderu aizsedz, agrāk vai vēlāk radīsies vēlme ķerties klāt lieko kilogramu likvidēšanai. "Prevention" skaidro, ka tauciņi uz vēdera ir ļoti ietiepīgi, taču pamazām ir iespējams tiem teikt ardievas, sadraudzējoties ar nesalaužamo "kompāniju" – sportošanu, pareizu ēšanu un pārdomātu dzīvesveidu.

Ļoti iespējams, tava ķermeņa problēmzona ir ne tikai vēders, bet arī kājas vai rokas, tomēr viduklis šajā konkurencē ierindojas pirmajā vietā. Lai problēmu likvidētu, jākonstatē iemesli – ķermeņa vidusdaļā visbiežāk liekie kilogrami krājas cilvēkiem, kuri ikdienā maz kustas un neveselīgi ēd. Tāpat aptaukošanās uz vēdera ir nakts uzdzīves sekas jeb alkohola lietošanas atstātās pēdas. Vēl apaļumu veidošanās nereti notiek arī pēc grūtniecības vai pusmūža vecuma cilvēkiem, jo, personai novecojot, palēninās vielmaiņa un palielinās svars. Nevar nepieminēt arī iedzimtību, kas jau laikus norāda, ka arī tev pastāv liela iespējamība ar šo problēmu saskarties.

Atbrīvošanās no liekajiem kilogramiem uz vēdera iet roku rokā ar kopējo ķermeņa svara samazināšanu. Neapšaubāmi, ir vingrinājumi, kuri vairāk domāti tieši vēdera apkārtmēra uzlabošanai, taču visam jābūt balansā – tie būs efektīvi vien tad, ja savu uzmanību nekoncentrēsi tikai un vienīgi uz tiem. Pareiza ēšana un pārdomāta ikdiena palīdzēs atvadīties no liekajiem kilogramiem arī citviet.

Taču vērts piebilst, ka atbrīvoties no tauciņiem uz vēdera vajadzētu ne tikai izskata, bet arī veselības dēļ. Problēma ir tajā, ka cilvēkiem ar palielinātu vidukļa apkārtmēru tauki uzkrājas ne tikai zemādā, bet arī ap iekšējiem orgāniem. Tā dēvētie viscerālie tauki, kas ieskauj iekšējos orgānus, kaitē gan asinsvadiem, gan orgāniem, jo izraisa asinsspiediena un holesterīna līmeņa paaugstināšanos, kas savukārt veicina insulta, infarkta un citu sirds slimību attīstību. Vairāk lasi šeit.

Kā sacījusi Elizabete, kura deviņu mēnešu laikā atvadījās no 31 kilograma, viena "recepte", kā samazināt ķermeņa svaru, visiem cilvēkiem var nederēt. Iepazīstinām tevi ar portālu "WebMd" un "Prevention" ieteikumiem, ar ko jāsāk ceļš uz plakanu vēderu, lai varētu atrast labāko variantu tieši sev.

Kardio un spēka treniņš – labākais savienojums

Foto: Shutterstock

Kardio treniņi paredzēti kaloriju dedzināšanai, taču uzreiz svarīgi piebilst – tikai un vienīgi ar tiem iztikt nevarēs. Spēka treniņu laikā tiek stiprināta cilvēka muskulatūra un palielināta muskuļu masa, kas ir ļoti būtisks priekšnosacījums labākai vielmaiņai. Spēcīgāka vielmaiņa attiecīgi arī labāk "dedzina" tauciņus.

Cilvēki, kas kombinē spēka un kardio treniņus, dienā parasti uzņem mazāk kaloriju nekā cilvēki, kas veic tikai kardio vingrojumus. Šāda kombinācija palīdz stabilizēt cukura līmeni asinīs, ļaujot ilgāk saglabāt sāta sajūtu.

Skriešana, braukšana ar riteni, peldēšana – šie visi pieskaitāmi kardio treniņiem. Ja nejūties tā, ka šodien vēlies aktīvi sportot, labs kardio treniņš ir arī staigāšana, un tā kā variantu ir gana daudz, vari pieskaņoties savam garastāvoklim un arī laikapstākļiem. "Presītes" šķiet ir populārākais variants, kā iegūt plakanu vēderu, bet tā vietā eksperti iesaka veikt gulēšanas balstā vingrojumus, kas nodarbina vairākas muskuļu grupas un stiprina kardiovaskulāro sistēmu.

Ielūkojies šajā rakstā un uzzini trenera ieteiktos vingrinājumus ķermeņa stiprināšanai. Neuztraucies, ja, paskatoties uz vēderu, šķiet, kas tas nav palicis mazāks. Vislabākos rezultātus iespējams gūt ar laiku, savedot kārtībā ķermeni kopumā.

Viss sākas virtuvē – kas jāēd un jāsamazina

Foto: Shutterstock

Olbaltumvielas, šķiedrvielas un ogļhidrāti, cukuri – katram, kurš vēlas atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, jāzina, kas no iepriekš minētā uzturā ir jālieto salīdzinoši daudz, bet kā lietošana manāmi jāierobežo.

Piemēram, cilvēkiem, kas nodarbojas ar sportu, olbaltumvielas palīdz audzēt muskuļus un palielināt spēku. Tiem, kuri vēlas samazināt tauku daudzumu (arī, protams, uz vēdera), jācenšas apmēram 30 procentus no kalorijām uzņemt ar olbaltumvielu palīdzību. Cāļa krūtiņa bez ādas, olas, biezpiens, grieķu jogurts, piens, liesa liellopa gaļa, zivis un garneles – tie visi ir lieliski olbaltumvielu avoti, norāda "Authority Nutrition". Tāpat vērts piebilst, ka olbaltumvielas pārstrādājas lēnāk nekā, piemēram, ogļhidrāti, tāpēc rada ilgāku sāta sajūtu un neliek našķoties starp ēdienreizēm.

Runājot par ogļhidrātiem, to uzdevums ir nodrošināt organismu ar enerģiju. Ja ogļhidrātus uzturā lieto vairāk nekā nepieciešams, tie nogulsnējas kā tauku rezerves, un tieši tas jāņem vērā, cenšoties atbrīvoties no liekajiem tauciņiem uz vēdera un citām problēmzonām.

Īpaši jāizceļ cukurus, kas dažādos pārtikas produktos slēpjas zem citiem vārdiem, piemēram, agaves nektārs un cukurniedru melase. Pārlieku liels uzņemto cukuru daudzums ir milzīgs drauds veselībai. Tas noslogo vielmaiņu, kā rezultātā rodas problēmas ar svara samazināšanos. Starp citu, cukurs, kas ir saldināto dzērienu sastāvā, ķermenī tiek pārstrādāts citādi – organisms tos "neatpazīst" kā pārējos cukurus, tāpēc rezultātā tiek uzņemts vēl vairāk kaloriju.

Tāpat svarīgi apzināties, ka šķiedrvielas palīdz atbrīvoties no liekajiem taukiem, taču visas šķiedrvielas ķermenī nedarbojas vienādi. Īpaši vēlams uzturā lietot ūdenī šķīstošās šķiedrvielas, kuras ķermenī veido gēlam līdzīgu masu un, piemēram, samazina glikozes daudzumu asinīs, kā arī veicina holesterīna samazināšanos. Tāpat tās palēnina barības vielu uzsūkšanos, kā rezultātā samazinās apetīte.

Ielūkojies šajā rakstā, kurā sīki un smalki aprakstīts, cik daudz un kādus produktus nepieciešams lietot uzturā, ja cīnies ar tauciņiem uz vēdera.

Atvadies no stresa un sveicini miegu

Foto: Shutterstock

Stress iecērt milzu robus gan tavā veselībā kopumā, gan arī ārējā izskatā. Kāds sakars stresam ar tavu lieko svaru? Palielinoties stresa hormonam – kortizolam, mainās arī ēšanās paradumi, jo tā līmeņa celšanās izraisa palielinātu ēstgribu. Rezultātā arī pieaug svars, jo daudz mazāk kontrolē ko un cik daudz ēd, piemēram, ķeries klāt saldumiem, ēdieniem no ātrās ēdināšanas restorāniem u.c.

Runa nav par īslaicīgiem stresa brīžiem, negaidītām situācijām, bet gan nemitīgu dzīvošanu trauksmainībā, kas ir tavos spēkos mainīt. Ņem grožus savās rokās, piemēram, nebaidies reizēm citiem pateikt "nē", tiecies ar draugiem vismaz reizi nedēļā, pavadi laiku svaigā gaisā, atrodi laiku īpašiem rituāliem, kurus nekad neizlaid. Plašāk par šķietamiem sīkumiem, kurus vari realizēt, lai aiztaupītu sev milzu problēmas, lasi šajā rakstā.

Starp citu, labs miegs palīdz samazināt stresa līmeni. Pievēršoties miega jautājumam, arī tas var ietekmēt ķermeņa svara pieaugumu un apgrūtināt samazināšanu. Varētu šķist, ka cilvēkam vajag mazāk gulēt un vairāk kustēties, lai liekie kilogrami nekrātos, kā vēdera lejasdaļā, tā arī citās problēmzonās, taču tā nebūt nav. Miegs ietekmē divu hormonu – grelīna un leptīna līmeni, kas attiecīgi organisma "motoriņā" atbild par bada un sāta sajūtu. Ja miera periods ikdienā ir ļoti īss, ķermenī palielinās grelīna un samazinās leptīna līmenis, radot pastiprinātu vēlmi pēc ēdiena.

Taču šīs nav vienīgās problēmas, kuras izraisa neregulārs un nepietiekams miegs. Cilvēkam var pasliktināties redze, tikt novērotas sirdsdarbības problēmas, kā arī negatīvi ietekmēta imūnsistēma. Vairāk par miega trūkuma radītajām sekām lasi šeit.

'Nē' alkohola lietošanai un citi ieteikumi

Foto: Shutterstock

Alkohols veicina liekā svara veidošanos. Taču to nav ieteicams lietot arī tāpēc, ka veselīgs dzīvesveids un grādīgie dzērieni nav liekami viens otram blakus, bet, lai atbrīvotos no ietiepīgajiem tauciņiem uz vēdera, ir jādzīvo veselīgi – pareizi jāēd, jāsporto un jādomā par saviem ikdienas paradumiem.

Alkohols nespēj cilvēka organismu apgādāt ar funkcionēšanai nepieciešamajām vielām, tāpēc tas "prasa" atkal un atkal nākamo glāzīti, cerot kādu vērtīgu vielu tomēr saņemt. Tajā pašā laikā "tukšās" alkohola kalorijas aiziet pa taisno organisma tauku "noliktavās" – tās, kuras pēc tam būs "jādedzina" nost. Starp citu, populārais apaļā vēdera raksturojums "alus vēderiņš" ir loģiski skaidrojams – dzērienā esošās rūgtvielas rosina apetīti, mazāk vēršot uzmanību tam, ko īsti liec mutē.

Vēl viens ieteikums, kā pārliecināties par to, vai ēdiens patiesi ir veselīgs un neliek nevēlajām kalorijām nākt klāt, ir gatavot maltītes mājās. Problēma meklējama tajā, ka nekad nevari būt pārliecināta, kā ēdiens pagatavots un vai netiek pievienotas nevēlamas sastāvdaļas. Šajā pētījumā skaidrots, ka cilvēki, kas maltītes gatavo paši, tajās ietver vairāk augļu un dārzeņu, kā arī uzmanīgāk izvērtē, kurus produktus izvēlēties.

Taču iemesls, kāpēc vēders izskatās pēc apaļas bumbas, var būt uzpūšanās, nevis tauki. Vairāk uzzini šajā rakstā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!