Fоtо: Shutterstock
Atbrīvošanās no liekā svara un arī vienkārša ķermeņa uzturēšana kārtībā ir process, kas sastāv no vairākām daļām, un viena no tām ir arī vakara ieradumi. Tieši pirms miega rituāli un ikdienišķi paradumi var būt viens no iemesliem, kāpēc vēl aizvien nevari aiztaisīt iemīļotās bikses vai ieraudzīt izsapņoto skaitli uz svariem. Kuri vakara paradumi var tieši veicināt pieņemšanos svarā, skaidro "Prevention" eksperti.

"Kaitīgie" vakara ieradumi var būt ļoti dažādi, bet liela daļa no tiem saistīti ar ēšanu. Svarīgi atcerēties, ka badoties vakaros nevajag – ja organisms prasa ēst, tam vajag dot pārtiku, taču svarīgi neēst visu, kas ir pa rokai. Ja pat izdosies aizmigt ar izsalkuma sajūtu, no rīta tā var atgriezties ar dubultu sparu, un beigu galā tu pārēdīsies.

Vēl vērts piebilst, ka liekie kilogrami pastiprināti var nākt klāt arī tad, ja netiek pievērsta uzmanība tam, kā ēdam. Šajā gadījumā nav runa par dakšiņas turēšanu, bet gan ēdienreizes ieturēšanas vietu un apkārtējām procesiem, kas novērš uzmanību. Ja paralēli ēšanai skaties televizoru vai lasi dienas notikumu apskatu telefonā, tu vari palaist garām sāta sajūtas parādīšanos, kā rezultātā būsi pārēdusies un uzņēmusi nevajadzīgi daudz ēdiena, kas viduklim par labu nenāks.

Par citiem ieradumiem, kas neļauj atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, uzzini šajā rakstā.

Stress un garlaicība – nepārdomātas ēšanas iemesli

Fоtо: Shutterstock

Kad darba diena ir noslēgusies, profesionālos pienākumus jāliek plauktā un jādod sev iespēja atpūsties līdz rītam. Never vaļā e-pastus, kas nav "degoši", kā arī nenorunā tikšanos, kuras rezultātā varētu kļūt daudz tramīgāka. Principā vakaros vajadzētu izvairīties no lietām, kurām ir vismazākā iespēja tevi pakļaut stresam.

Taču, kā vakara stress saistīts ar pieņemšanos svarā? Palielinoties stresa hormonam kortizolam, parādās pastiprināta vēlme ēst. Ķermeņa svars šādā gadījumā pieaug, jo cilvēks ēd visu, kas vien iekrīt acīs, nemaz nekontrolējot, cik tas ir veselīgi. Pārēšanās vakaros var rezultēties svara pieaugumā un traucētā miegā, tāpēc ēst vai našķoties pēdējo reizi vajadzētu trīs līdz četras stundas pirms došanās gulēt.

Lai gan eksperimentēšana virtuvē saucama par lielisku brīvā laika pavadīšanas variantu, lai aizgaiņātu garlaicību, tā vērtējama pozitīvi tad, ja cilvēks vērš īpašu uzmanību veselīgiem produktiem un to pagatavošanai. Taču liela daļa ļaužu garlaicību aizpilda ar ēšanu tikai tāpēc, ka neatrod nevienu citu nodarbi. Ieplāno savus vakarus grāmatu lasīšanai, spēlēm ar bērniem vai sportiskām aktivitātēm, lai parasta našķošanās ar visu, kas atrodams pa rokai, nekļūtu par atsevišķu aktivitāti.

Vakariņu laiks un ieteicamie produkti

Fоtо: Shutterstock

Cilvēka ķermenis un dažādas organisma sistēmas iekārtotas tā, ka tās aktīvi darbojas dienas laikā, bet vakarā pierimst. Tieši šī iemesla dēļ vēlos vakaros un naktīs ēdiens ķermenī nepārstrādājas tik labi kā dienas laikā. Katram ķermenis var reaģēt citādāk, taču, ja šķietami visu dari pēc plāna – sporto, ievēro pārdomātu ēšanas plānu, izgulies un limitē iespējamos stresa avotus, iespējams, brokastu un vakariņu porciju apmērus vajadzētu mainīt vietām. Tiek vēstīts, ka identiskas maltītes dažādos diennakts laikos organisms pārstrādā citādāk.

Vakariņās vajadzētu izvairīties no taukainiem, ogļhidrātiem bagātiem, sāļiem ēdieniem. Lai gan varētu šķist, ka augļus jālieto pēc iespējas vairāk, vakaros aizrauties nevajadzētu, jo tajos ir cukurs. Ja vēlies rūpēties ne tikai par lieko kilogramu neuzkrāšanu bet arī notievēt, vakariņās izvēlies produktus ar augstu olbaltumvielu saturu – vistas gaļu, zivi, biezpienu, grieķu jogurtu u.c. Kuri ir kaitīgākie produkti, ko ēst vakaros, uzzini šeit.

Pārāk vēla iešana gulēt

Fоtо: Shutterstock

Tā kā reizēm šķiet, ka ar 24 stundām diennaktī ir par maz, lai paveiktu visus ikdienas pienākumus, cilvēki mēdz "apzagt" savu miegu, ilgāk paliekot nomodā. Kamēr vieni patiešām nevar ļauties sapņiem bezmiega dēļ, citi tomēr speciāli sevi tur augšā – lai noskatītos vēl vienu seriāla sēriju, atbildētu uz darba e-pastiem, varētu novērtēt kāda pasākuma tiešraidi, piemēram, aizokeāna basketbola spēles un tamlīdzīgi. Taču miega trūkums var izraisīt pastiprinātu vēlmi pēc ēdiena – jo īpaši vēlos vakaros.

Miegs ietekmē divu hormonu – grelīna un leptīna līmeni, kas attiecīgi organisma "motoriņā" atbild par bada un sāta sajūtu. Ja miera periods ikdienā ir ļoti īss, ķermenī palielinās grelīna un samazinās leptīna līmenis, radot pastiprinātu vēlmi pēc ēdiena. Protams, šeit vērts pieminēt arī to, īsā miega periodā ķermenis nespēj pietiekami atpūsties un atgūt pilnvērtīgai funkcionēšanai nepieciešamo spēku. Uz noguruma pamata cilvēki ļaujas slinkošanai un fizisko aktivitāšu izlaišanai, kas ir viena no svarīgākajām atslēgām, lai ierobežotu liekā svara veidošanos.

Labs miegs ir mūsu pašu rokās. Ja tomēr saskaries ar miega traucējumiem, nevis acis teju vai piespied turēt vaļā, šajā rakstā atradīsi vērtīgus ieteikumus, kas domāti tieši bezmiega mocītajiem.

Alkohols un našķošanās pēc vakariņām

Fоtо: Shutterstock

Ir cilvēki, kuriem šķiet, - glāze grādīga dzēriena var palīdzēt atslābināties un relaksēties pēc garas dienas. Taču patiesībā alkohols tev neļauj ieslīgt dziļā miega fāzē, kā rezultātā miegs, kas ir galvenais enerģijas atgūšanas devējs, tiek ietekmēts negatīvā veidā. Taču, runājot par alkoholu un lieko svaru, tas tevi dāsni aplaimos ar kalorijām, kas nepalīdzēs saglabāt esošo figūru vai to uzlabot.

Starp citu, alkohols arī veicina ēstgribu. Tas nozīmē – jo vairāk dzersi, jo vairāk ēdīsi. Un, ļoti iespējams, ka vakara nogurums ņems virsroku un tu nedosies vis mizot burkānus vai gatavot citus veselīgus našķus, bet izvēlēsies sāļās uzkodas vai tuvējā veikalā pieejamos kārumus, kurus ātri notiesāt. Visi gardumi un dzērieni, kas tiek ēsti pēc pilnvērtīgām vakariņām, principā tavai veselībai un funkcionēšanai nav nepieciešami. Šeit runa ir par spēju atturēties, turēt sevi grožos, tāpēc, ja ar lielo vēlmi ir grūti cīnīties, pa rokai ieteicams turēt kādus veselīgus našķus, ar kuriem aizstāt vilinošos kārumus.

Lai gan alkohola glāze šķietami ir labs veids, kā vakaros atslābināties, ieteicams meklēt citas alternatīvas. Šajā materiālā apkopoti varianti, kas ļaus ātrāk noņemt smagās darba dienas rūpes no pleciem.

Vēlas fiziskās aktivitātes un šķidruma uzņemšana

Fоtо: Shutterstock

Liela daļa vakara ieradumu, kas var veicināt pieņemšanos svarā, viens ar otru iet roku rokā. Ja izkustēšanās pirms miega ir patiesi nepieciešama, lai neiedzīvotos gremošanas traucējumos, veicinātu ēdiena pārstrādāšanos, kā arī sabalansētu apēstās kalorijas ar dienas laikā patērētajām, tad pārāk vēla nodarbošanās ar fiziskajām aktivitātēm var ietekmēt spēju aizmigt, kas savukārt, kā minēts iepriekš, var būt par vienu no iemesliem, kāpēc liekie kilogrami regulāri nāk klāt. Sportošana arī vakarā aktivizē ķermeni, tāpēc fizisks nogurums var mīties ar emocionālu pacēlumu.

Nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm, svarīgi neaizmirst dzert ūdeni, taču tikpat nozīmīgi ir to darīt arī vakaros. Protams, tas nenozīmē, ka jādzer litriem šķidruma un tad visu nakti jāstaigā uz vannasistabu, taču cilvēki nereti slāpes jauc ar izsalkumu, tāpēc nolemj ūdens glāzes vietā apēst, piemēram, kādu maizīti. Iespējams, pilnīgai labsajūtai un sāta sajūtai nepieciešams šķidrums, tāpēc to vienmēr vērts pārbaudīt, pirms ķerties klāt ledusskapja virināšanai.

No kādiem ieradumiem vēl vajadzētu atteikties pirms iešanas gulēt, lasi šajā rakstā.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !