"Kā no sēklām izaudzēt jūras kāpostus?" vaicā lasītāja Aija no Līvbērzes pagasta.

Jūrmalas sālsķērsa jeb jūras kāposts (Crambe maritima) ir krustziežu dzimtas lakstaugs, dārzenis garšaugs. Šo sukulentu plaši audzē Rietumeiropā. Savvaļā jūras kāposts aug jūru un okeāna piekrastē. Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas paretam sastopamas arī Baltijas jūras piekrastē. Augs izveido līdz 70 cm augstu, bagātīgi zarotu stublāju. Uzturā lieto lapas un balinātos, resnos lapu kātus. Pēc garšas tie atgādina sparģeļus, satur jodu un bromu, kuru citos dārzeņos nav vai kuri ir niecīgā daudzumā. Lapas ir lielas, ar garu kātu, zili pelēkas. Ziedi ir balti, zied jūnijā. Auglis – viensēklu pāksts. Sēklas dīgtspēju saglabā trīs gadus. Tās uzglabā nekultas, kopā ar pāksti.

Jūras kāpostus pavairo ar sēklām un arī veģetatīvi ar 15 cm gariem viengadīgajiem sakneņiem. Populārākais paņēmiens ir sēja audzēšanas vietā rudenī, jo tad sēklu stratifikācija notiek dabiskos apstākļos un tās sadīgst ļoti labi. Sēj oktobra beigās 30–35 cm attālumā pa divām sēklām ligzdā, 1,5–2 cm dziļi. Augsnei sasal­stot, sējumu mulčē apmēram ar 1 cm biezu kūdras kārtu. Pavasarī pēc sadīgšanas jūras kāpostus retina, atstājot ligzdā tikai vienu dīgstu. Izrautos dīgstus pārpiķē dobē, 30 cm attālumā citu no cita.

Sējot jūras kāpostus pavasarī, sēklas pirms tam jāstratificē. Vispirms tās 48 stundas mērcē +18…+20°C siltā ūdenī. Ūdeni nolej un sēklas sajauc ar mitrām smiltīm attiecībā 1 : 3. Sēklas var stratificēt, novietojot ledusskapja apakšējā plauktā. Process ilgst 3–4 mēnešus. Palaikam sēklas apskata un, ja smiltis sausas, samitrina. Pavasarī dobē sēt var aprīļa vidū.

Jūras kāpostu audzēšanai jāizvēlas mitrāka, bet ne applūstoša vieta. Piemērotas ir labi drenētas, vieglas smilts augsnes, bet ar pietiekamu trūdvielu saturu. Neder kūdra un smags māls. Vēlama saulaina un atklāta vieta. Rudenī pirms sējas augsni sastrādā līdz 30 cm dziļi, papildinot ar satrūdējušiem kūtsmēsliem un kompleksajiem minerālmēsliem.

Daudz lielāka par Jūrmalas sālsķērsu ir sirdslapu krambe (Crambe cordifolia) – daudzgadīgs krustziežu dzimtas augs, kas sasniedz līdz 2,5 m augstumu. Audzējot savrup plaša zāliena malā, tā atgādina milzīgu plīvurpuķi. Ziedi ir mazi, balti. Lapas – lielas, tumši zaļas. Zied jūnijā, jūlijā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!