Foto: Shutterstock
Vēsā un lietainā laikā aktuāls kļūst jautājums par to, kā ātrāk un efektīvāk izžāvēt apģērbu, saudzējot to. Mūsdienās cilvēki arvien vairāk sāk novērtēt priekšrocības, ko sniedz apģērbu žāvētājs, – tas ietaupa laiku, turklāt, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, saudzīgi rūpējas arī par īpaši delikātiem materiāliem kā vilna un zīds. Lai gan veļas žāvētājs krietni atvieglo ikdienu, vēl joprojām vairums cilvēku izvēlas apģērbu žāvēt telpās, nevis izmantojot īpašu tehniku.

Mitrums un putekļi

Žāvēšana iekštelpās neprasa lielu finansiālu ieguldījumu – vajadzīgs tikai veļas žāvēšanas statīvs un telpa, kur to novietot. Taču ūdens, kas izgaro telpā, drēbēm žūstot, krietni palielina mitruma līmeni mājoklī, savukārt mitrs gaiss ir kaitīgs elpceļiem, bet īpaši kaitīgs tas ir alerģiskiem cilvēkiem – pelējums, putekļu ērcītes un citi alergēni vairojas tieši mitrās un putekļainās telpās. ''Pieredze liecina, ka tieši mitrais gaiss, ko rada žūstošās drēbes, ir iemesls, kādēļ cilvēki visbiežāk izvēlas iegādāties veļas žāvētāju," stāsta ''Electrolux'' eksperts Edgars Grieznis. ''Īpaši rudenī, kad apkures sezona vēl nav klāt, mitrā un lietainā laika dēļ drēbes bieži vien žūst ilgi un rezultātā pievelkas ar nepatīkamu aromātu."

Ja dzīvo ārpus pilsētas un ir iespēja drēbes izžāvēt svaigā gaisā, tad drēbes ātri vien kļūst sausas un smaržīgas. Taču, ņemot vērā Latvijas klimatu, tas iespējams vien dažus mēnešus gadā, tādēļ arī cilvēkiem, kas dzīvo ārpus pilsētas, lietavu un ziemas periodā drēbes jāžāvē iekštelpās. Savukārt pilsētnieki bieži vien izmanto iespēju apģērbu žāvēt uz balkona vai lodžijas. Noslogotās pilsētās, it sevišķi Rīgā, putekļu koncentrācija gaisā pieaug, tādēļ bieži vien drēbes ne tikai kļūst sausas, bet arī piesūcas ar putekļiem un izplūdes gāžu radīto piesārņojumu, kas savukārt var provocēt dažādas alerģijas.

Vietas un laika taupītājs

Ja dzīvesvieta ir šaura, bieži vien problēmas sagādā tas, kur pakarināt tikko izmazgāto veļu. Tieši tādēļ eksperti iesaka izvēlēties veļas mazgājamo mašīnu ar žāvētāju. ''Veļas žāvēšanas statīvs aizņem diezgan daudz vietas, tādēļ, lai parūpētos par tīru un smaržīgu veļu, kompaktai dzīvesvietai veļas mazgājamā mašīna ar žāvētāju būs vispiemērotākais risinājums," spriež Edgars Grieznis. Veļas mazgājamā mašīna kopā ar žāvētāju ietaupa vietu, reizē piedāvājot gan saudzīgu un efektīvu veļas mazgāšanu, gan arī drošu žāvēšanu. Tāpat ierīce ir arī ērts risinājums, kā ietaupīt laiku, jo drēbes no ierīces izņemat jau sausas un varat uzreiz vilkt tās mugurā. Kuplākās ģimenēs, kurās netīro drēbju kalni parādās neticamā ātrumā, var nepietikt ar vienu veļas žāvētāju, bet ar diviem istaba ir jau pārpildīta, tāpēc arī šādos gadījumos ierīce ar veļas žāvēšanas funkciju būs noderīga.

Vai tas nav dārgi un neefektīvi?

''Elektroenerģijas patēriņa efektivitātes marķējums Eiropā tiek piedāvāts no A+++ (visefektīvākā) līdz D (vismazāk efektīvā). Lai ietaupītu ūdens un elektroenerģijas patēriņu, ieteicams iegādāties ierīci, kuras marķējums ir A+ vai augstāks,'' iesaka eksperts. Tāpat enerģiju taupa arī pavisam vienkāršas un ikdienišķas lietas – ieteicams veļas mašīnā ielādēt tik daudz apģērba, cik ir norādījis ražotājs, žāvēt līdzīgus audumus kopā, kā arī mazgāšanas procesa beigās izgriezt apģērbu ar augstāko griešanās ātrumu.

''Bieži vien pircēji uztraucas, ka veļas žāvētājs varētu sabojāt apģērbu un tas var sarauties, taču mūsdienās tas īsti vairs nav iespējams," bažas noraida speciālists.

Kas attiecas uz veļas mašīnām ar papildu funkciju apģērbu žāvēt, izplatīts mīts ir – ja jau veļas mašīnā ir iebūvēts arī žāvētājs, tad elektrības patēriņš veļas mazgāšanas un žāvēšanas laikā ir krietni lielāks nekā tradicionālajām veļas mašīnām. Tomēr šis mīts neatbilst patiesībai, jo mūsdienu tehnoloģijas veļas mašīnā ar žāvētāju ļauj apģērbu izmazgāt un izžāvēt vēl ekonomiskāk nekā tradicionālā veļas mazgājamā mašīnā. Viena no veļas žāvētāja pozitīvajām īpašībām - nereti veļa pēc žāvēšanas izskatās kā izgludināta, par to pārliecinājusies arī ''Tava Māja'' redakcija. Krekli, kleitas, blūzes un palagi pēc žāvēšanas ir krietni gludāki un bieži vien var iztikt pat bez gludekļa, un tā ir viena no lielākajām veļas žāvētāja priekšrocībām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!