Fоtо: Shutterstock
Ko darīt, ja pēc remonta daudzdzīvokļu paneļu mājā viena griestu mala pakāpeniski pārklājas ar pelēkiem plankumiem? Vai tas ir pelējums? D. Krūmiņa Valgundē

Kā cīnīties ar pelējumu dzīvokļa ārējā sienā? Mājai ir pieci stāvi, dzīvoklis atrodas ceturtajā stāvā. Inta Valmierā

Pelējums visbiežāk novērojams senās, pirms vairākiem gadu desmitiem celtās ēkās. Mitrums uzkrājas griestos istabas stūros, kā arī aiz mēbelēm, kas novietotas pārāk cieši pie sienas. Pelējums veidojas arī telpās, kas nav caurstaigājamas un reti tiek vēdinātas. Pelējuma sēne sastopama ne tikai pieliekamajos vai saimniecības telpās, bet arī daudzdzīvokļu mājas gala dzīvokļos, kā arī pēdējos stāvos esošajos dzīvokļos.

Pelējuma veidošanās iemesli

Cilvēks pats mājoklī rada mitrumu. Ēdiena gatavošana, ilgstoša uzturēšanās vienā telpā un istabu nevēdināšana ir tikai neliela daļa no iemesliem, kāpēc tur uzkrājas mitrums. Taču, lai mitrumu mājoklī mazinātu, nav nepieciešams radikāli mainīt savus ikdienas paradumus vai atteikties no regulāras iešanas dušā, veļas mazgāšanas vai citām nodarbēm.

"Diennaktī arī katrs cilvēks izdala daudz mitruma, taču to mainīt nav iespējams, jo cilvēks nevar iztikt bez elpošanas. Visa pamatā ir vēdināšana, jo tad gaiss nožāvē slapjās virsmas un pelējumam nav kur iemitināties," skaidro sertificēts būvinženieris un inženierzinātņu doktors Juris Biršs.

Mitrumu labi var novērot ziemā, kad aiz loga ir auksts, taču istaba ir ļoti silta, nevēdināta un uz pakešu logiem veidojas kondensāts. Lai cik nepatīkami būtu, siltā guļamistaba no rīta, it sevišķi ziemā, jāvēdina, lai telpā notiktu gaisa apmaiņa.

Kā cīnīties

Pelējums veidojas ne tikai dzīvojamajās istabās, bet arī vannasistabā, kas ir mājokļa mitrākā telpa. Vannasistabā ventilācijas šahtā var ierīkot ventilatoru, kas spēj lieko mitrumu izvadīt no telpas. Bieži vien šādu iekārtu lielākais mīnuss ir tas, ka sensors darbojas vienīgi tad, kad telpā ir ieslēgta gaisma. Pēc vannošanās izslēdzot gaismu, viss mitrums nav pilnībā aizplūdis un uzkrājas tajā.

"Lai izskaustu pelējumu vannasistabā, telpā uz nakti atstāj iedegtu zilo spuldzi. To var iegādāties aptiekās. Nav jāraizējas par elektroenerģijas patēriņu, jo spuldzes jauda ir 40 W, tāpēc ikmēneša rēķinā nebūs radikālu pārmaiņu. Turklāt pelējuma apsēsto vietu var apspīdināt arī ar kvarca lampu, kas nopērkama būvniecības veikalos. Kvarcojot 10–15 minūtes, ies bojā vismazākās pelējuma sēnes sporas. Taču reiz pelējušai vietai kvarcošana jāatkārto vismaz reizi mēnesī," uzsver Juris Biršs.

Agrāk lielu popularitāti iemantoja ar speciālām tabletēm aprīkoti gaisa mitruma savācēji, kas uzsūca telpā esošo mitrumu. Kad ierīces trauks bija pilns, atlika ūdeni izliet, un, nomainot tableti, ierīce bija gatava darbam. Tas ir pavisam lēts un vienkāršs variants, lai savāktu kondensātu no logiem, bet nederēs, ja pelējums ir augstu griestos, kā arī lielā platībā.

Fоtо: Shutterstock

Ventilācijas sistēma logos

Ja pelējuma klātbūtne novērota neilgu laiku vai parādās sezonāli, izmēģinājuma nolūkos var nomāt gaisa sausinātāju. Nomas maksa iekārtai, kas paredzēta līdz 70 m2 platībai, – sākot no četriem eiro diennaktī. Salīdzinājumam – jauns gaisa sausinātājs līdz 20 m2 lielai telpai maksā aptuveni 100 eiro. Tas ir dārgi, jo nāksies maksāt arī par patērēto elektroenerģiju. Tā vietā būvinženieris Juris Biršs rekomendē pakešu plastmasas logos iestrādāt speciālu ventilāciju, lai telpā notiktu gaisa apmaiņa, kas pelējumam nepatīk. Piemēram, "Labo logu aģentūra" piedāvā ierīkot "Aereco" ventilācijas sistēmu jauniem vai jau ieliktiem logiem.

SIA "Eiropas metāls" pārstāve Lāsma Kalniņa skaidro, ka iekārtas mehānisms reaģē uz paaugstinātu mitrumu un automātiski tiek atvērta vai aizvērta sprauga, pa kuru ieplūst gaiss.

"Šāda mehānisma ierīkošana nav sarežģīta, bet nav arī pavisam primitīva, jo loga rāmja daļā nepieciešams izfrēzēt atveres, virs kurām uzstāda ventilācijas iekārtu loga iekšpusē un restīti ārpusē. Iekārta darbojas bez elektrības, tāpēc nekas vairāk nav nepieciešams," stāsta Lāsma Kalniņa. Iekārta maksā 60–80 eiro atkarībā no modeļa. Pērkot kopā ar jauniem logiem, tā iekļauta cenā. Ja iekārta jāierīko jau esošajiem logiem, jāpieskaita transporta un ierīkošanas izmaksas – 15 eiro. Tātad ventilācijas sistēmas uzstādīšana logos būs lētāka nekā gaisa sausinātājs un tā ekspluatācijas izmaksas.

Svarīgi apzināties, ka šī sistēma logos necīnās ar mitruma rašanās cēloņiem, kā arī nekādā veidā neliek gaisam cirkulēt. Gaiss cirkulē atkarībā no dabiskās vilkmes telpā. Ja, esošos logus atverot vēdināšanas režīmā, ir jūtami uzlabojumi, arī ventilācijas sistēma logā var palīdzēt uzlabot apstākļus un, mitrumam sarūkot, automātiski pievērties, tādējādi mazinot siltuma zudumus, kādi rastos, vienkārši turot logus vēdināšanas pozīcijā. Savukārt, ja vēdināšana caur logiem būtiski nemazina mitruma līmeni istabā, tad, visticamāk, arī logā uzstādītā "Aereco" ventilācijas sistēma nespēs problēmu novērst.

Lāsma Kalniņa iesaka relatīvā mitruma līmeni ikdienā uzraudzīt, izmantojot mitruma mērītāju. Tādi nopērkami saimniecības preču veikalos par 5–25 eiro. Parasti tie ir apvienoti ar digitālo termometru, kas ļaus sekot līdzi temperatūrai iekštelpās.

Kā remontēt pelējušas sienas

"Pelējums nedzīvo gaisa straumē, taču istabas stūros gaisa plūsma ir apgrūtināta, jo to bieži vien bloķē skapji vai citas mēbeles, tāpēc pelējums ieperinās tieši tur. Pirms vairākiem gadu desmitiem celtās mājas, piemēram, Hruščova laika, lietuviešu projekta, kā arī 119., 467. u.c. sēriju nami, ir lieliski piemēri, jo, dzīvokļos uzstādot PVC logus, gaisa apmaiņa nenotiek un, iztiekot bez vēdināšanas, veidojas pelējums, it sevišķi gala dzīvokļos. Taču arī ar to iespējams cīnīties," pārliecināts ir Juris Biršs.

Ja daudzdzīvokļu mājā tiek plānots remonts, būvinženieris iesaka izmantot kokšķiedras plātnes, kas vizuāli atgādina presēto kartonu. Plātnes būs daudz labāks risinājums ģipškartona un vates siltinājumam, piemēram, sienās. Pilnīgi pietiek, ja liek divas kārtas ar 2,5 cm biezām plātnēm. Šīs kārtas liek atsevišķi, lai vienā plātnes malā iestrādātā spunde atrastos pretēji otrai kārtai – tā, lai šuves nesakrīt.

Kokšķiedras plātņu veidu netrūkst – ir ar spundi vai bez tās, pretvēja kokšķiedras plātnes un citas. Atšķiras arī to biezums. 180 x 60 x 2 cm lielas plātnes maksā aptuveni 4–5 eiro kvadrātmetrā, tāpēc remonts vismaz dzīvokļa ārsienām neizmaksās milzu naudu. Šāds remonts gan mazliet samazinās kopējo istabas platību, taču tas ir lielisks veids, kā nepieļaut pelējuma veidošanos mājoklī, kurā līdz šim ar citiem līdzekļiem nav bijis iespējams iznīdēt pelējuma sēni.

Pretpelējuma līdzekļi

Nav vērts remontēt mājokli, cerot, ka, tikai izmantojot jaunus sienas vai grīdas materiālus, pelējums izzudīs. Tas notiks vienīgi tad, ja telpas tiks vēdinātas.

Aplami ir arī mēģinājumi pelējumu noslaucīt vai nomazgāt, jo gaisā pacēlušās sporas pēc laika atkal nolaidīsies uz virsmas. Ar šādu metodi pelējumu iznīdēt nevar. Tā vietā Juris Biršs iesaka lietot firmas "Vincents" ražoto līdzekli Fungi vai Fungi PRO, kas speciāli paredzēts pelējuma sēnes iznīcināšanai.

Vienlaikus vajag ik pa laikam uz 10–15 minūtes ieslēgt kvarca lampu, kas rada ozonu un uzlabo gaisu mājoklī. Ilgāk kvarcot nav nepieciešams. Konkrētie līdzekļi ir paredzēti, lai likvidētu pašreizējo pelējumu, savukārt kvarcošana palīdzēs pelējumam neatgriezties bijušajā vietā.

Jebkura pretpelējuma preparāta lietošanā jāievēro piesardzība un drošības pasākumi. Līdzekļi ir toksiski, un, neapdomīgi rīkojoties, tie var kaitēt arī cilvēka veselībai. Pēc lietošanas telpa jāizvēdina.

UZZIŅA

  • Pelējums ir sēne, kam patīk mitrums un kas necieš gaisa plūsmu.
  • Pelējumam nepatīk vibrācijas, tādēļ, lai to apkarotu, jālieto izsmidzināmi līdzekļi.
  • Viens no vienkāršākajiem variantiem, kā cīnīties ar paaugstinātu mitrumu, – pastiprināti vēdināt telpas. Svaigs gaiss uzlabo klimatu telpā.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !