Foto: Pixabay
Lielākoties ierasts, ka eksotisko augļu stādus nopērkam veikalā, bet - kādēļ gan nepamēģināt izaudzēt pašam? "Tavs Dārzs" no padomu lādes ir apkopojis augļus, kurus var izaudzēt no sēkliņām vai kauliņa. Atliek izvēlēties tikai sev tīkamāko!

No padomu lādes esam izcēluši ne tikai eksotisko augu audzēšanu no kauliņiem vai sēklām, bet arī Latvijas klimatiskajiem apstākļiem atbilstošākus un jau zināmākus, piemēram, plūmes, ķiršus un bumbierus.

Atliek vien ļauties eksperimentam un apbruņoties ar pacietību, jo līdz pirmajai ražai nāksies gaidīt par vairākus gadus.

Kā izaudzēt pašam savu mandarīnkoku?

Tuvojoties Ziemassvētkiem, neatņemama sastāvdaļa ikdienas ēdienkartē ir mandarīniem, taču varbūt vēlies citrusus ne tikai izkārtot kādā augļu traukā, bet arī izaudzēt uz palodzes? Lai arī augļi kalpos vien dekoratīviem nolūkiem, augs lieliski piestāvēs svētku noskaņā izrotātajam mājoklim, un ne tikai.

Lasīt vairāk

Kā uz palodzes izaudzēt citronkoku?

Foto: Shutterstock

Skaists un dekoratīvs augs telpās ir citronkoks, kuru var izaudzināt no visparastākās citrona sēkliņas. Protams, koks augs lēnām un paies vairāki gadi, līdz tas sāks ziedēt, piepildot telpu ar burvīgu un maigu citronu aromātu. Bet tas ir to vērts. Kā tad būtu jāuzsāk audzēt citronkoks? To skaidro portāls Tak Prosto.

Lasīt vairāk

Kā izaudzēt avokado augu no kauliņa?

Foto: Shutterstock

Pēdējā laikā ne mazums dārzniecības entuziasti lepojas ar pašu izaudzēto avokado koku, tieši tāpēc būtu grēks neiepazīstināt ar šī procesa pamācību. Lai arī cik skaists un eksotisks izskatītos izaudzētais avokado augs, diemžēl jaunus augļus no tā nesagaidīt, taču ir vērts izmantot augļa kauliņu arī skaisti zaļo lapu dēļ.

Lasīt vairāk

Granātābola izaudzēšana no sēkliņām

Foto: Shutterstock

Granātābola sēklas var izmantot, lai izaudzētu nelielu kociņu ar sārtiem ziediem. Veiksmīgākam eksperimentam iesēj vairākas sēklas atsevišķos traukos, lai būtu lielāka iespēja kādai no tām izdīgt. Granātābolam patīk saulainas vietas, tāpēc nevajag uztraukties par lapu apdegšanu, ja tas tiks turēts uz palodzes saules pusē. Šaurās un tumšās vietās granātābols noteikti neizaugs, jo tam nepieciešams plašums un gaisma. Tāpat svarīga ir bagātīga augsne, kas jāapsmidzina ar ūdeni no rīta un vakarā.

Granātābola audzēšanā svarīgi izmantot nogatavojušās, cietas un tumši sarkanas sēklas. Granātābols ir viens no retajiem augiem, kura sēklas ir jāstāda ar visu augļapvalku, un tās nevajag nosegt ar augsni. Lai tās izdīgtu, tām ir jābūt zemes virspusē. Pirms stādi sēklas, tās ir kārtīgi jānomazgā un jāizžāvē uz papīra salvetes. Kad sēklas ir iestādītas, apklāj trauku vai podu ar plēvi un atstāj to tik ilgi pārklātu, līdz sēklas izdīgušas līdz plēvei. Svarīgi laistīšanu veikt ar ūdens smidzināšanu, nevis tiešu liešanu uz sēklām. Vislabāk granātābolus stādīt pavasarī, kad saules gaisma ir visintensīvākā un spilgtākā.

Bumbieru koka izaudzēšana no sēkliņām

Foto: Shutterstock

Lai paātrinātu sēklu dīgšanas procesu, portāls "Brightside" rosina sēklas ievietot plastmasas maisiņā, kurā ir mitra kūdra. Pēc tam maisiņu ar sēklām jāievieto ledusskapī aptuveni 60-90 dienas.Kad pagājis noteiktais laika periods, sēklas no ledusskapja izņemt, bet tad tās patur siltā ūdenī vismaz divas dienas. Pēc tam augu var stādīt augsnē.

Portāls norāda, ka bumbieru kokiem nepieciešama nosusināta augsne, kas nebūtu pārāk mitra. Tāpat tai jābūt vismaz sešas stundas dienas gaismā. Der arī atcerēties - jo vairāk saules gaismas augs saņem, jo vairāk ūdens tam būs nepieciešams. Bumbiera stādu vislabāk laistīt vismaz vienu reizi nedēļā. To labāk darīt no rīta vai vakarpusē.

Tiesa, bumbieru audzēšana nebūs nekāds ātrais process - līdz sulīgajiem augļiem nāksies gaidīt vismaz trīs līdz 10 gadus.

Ābola koka izaudzēšana no sēkliņām

Foto: Shutterstock

Portāls "Brightside" visus ābolu koku tīkotājus brīdina, ka no sēklām nevarēs izaugt gluži tāds pats ābols, kas ir ēsts. Lai iegūtu ražojošu ābolu koku, portāls iesaka izvēlēties vismaz divas dažādas ābolu sēkliņas.

Ābolu koka izaudzēšanas sākotnējais process ir līdzīgs kā bumbierim, tiesa, mitrā kūdra ir jāaizvieto ar mitru papīra dvieli, kuram jāuzliek virsū sēkliņas. Tās ievieto plastmasas maisiņā, bet maisiņu ievieto ledusskapī un patur kādas 70 līdz 80 dienas. Pēc tam sēklas stāda podiņā ar zemi, kā arī novieto podu uz palodzes, kur tam var piekļūt saules gaisma. Stādu vajadzētu aplaistīt ik pēc 10 vai 12 dienām. Kad tas sāk augt lielāks, tad var to laistīt retāk. Kad augs ir sasniedzis pietiekamu augstumu, lai to stādītu ārā, tad atceries, ka vislabāk to ir darīt pavasarī pēc salnām.
Lai varētu baudīt ražojošus augļus, tad nāksies pagaidīt astoņus vai desmit gadus, norāda "Brightside".

Plūmju koka izaudzēšana no kauliņa

Foto: DELFI

Kā norāda "Brightside", plūmju koka audzēšana aizņems ilgāku sagatavošanās procesu, jo sākotnēji nepieciešams izkaltēt slapjo kauliņu. Žūšanas process var aizņemt vairākas dienas, taču, kad tas izdarīts, kauliņu ievieto glāzē ar ūdeni un patur vismaz nakti.
Sagatavo trauku, kuru iespējams noslēgt, un piepilda to ar kompostu. Traukā ievieto sēklas, to aizvāko un ieliek ledusskapī 6-8 nedēļas līdz tam parādās saknes.

Portāls atzīmē, ka vislabāk plūmju kokam būtu izvēlēties augsni, kas būtu samaisīta, proti, daļa būtu komposts, bet daļa - zemes. Plūmju kokam būtu nepieciešamas vismaz sešas stundas saules gaismas. Tāpat vajadzētu atcerēties, ka augu nevajag pārliet.

Plūmju koks var sākt ražot pēc aptuveni trīs vai pieciem gadiem.

Ķiršu koka izaudzēšana no kauliņa

Foto: Shutterstock

Arī līdz ķiršu koka audzēšanā nepieciešams iziet stratifikācijas periodu. Sausie kauliņi jāievieto slēgtā plastmasas traukā un jāievieto ledusskapī vismaz 10 nedēļas. Kad no ķiršu kauliņa sāk spraukties ārā asni, tad nepieciešams kauliņu iestādīt zemē.

Ķiršu stādiņam nepieciešams liels daudzums saules gaismas, kā arī laba gaisa cirkulācija. Ķiršus labāk stādīt auglīgā, smilšainā augsnē ar labu drenāžu.

Kopumā būs vajadzīgi 7-10 gadi līdz pirmajiem ķiršiem, norāda "Brightside".

Persiku koka izaudzēšana no kauliņa

Foto: Shutterstock

Persiku kauliņu nepieciešams izžāvēt, tad to ievieto mitrā papīra dvielī, kuru pēc tam ievieto ledusskapī vismaz uz astoņām nedēļām. Pēc tam kauliņu var likt augsnē.

Portāls "Brightside" iesaka stādīt katru kauliņu savā podā, nevis visus vienā. Augsnei vajadzētu būt irdenai, ar labu aerāciju, bagātai ar organisko mēslojumu. Tieši sliktā drenāža var kaitēt persiku koka sakņu sistēmai.

Kopumā būs nepieciešami 3-5 gadi līdz pirmajiem sulīgo persiku augļiem.

Plašāk par persiku audzēšanu vari izlasīt šeit.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!