Foto: Shutterstock
Pārvākšanās jaunajā dzīvesvietā allaž ir darbīga un satraukuma pilna, jo viss kompakti jāsapako pa kastēm, lai nekas nesaplīstu vai vienkārši – nepazustu tā, ka nevar atrast. "Tava Māja" dalās padomos, kur likt liekās lietas un kā labāk pārvākties.

Pārvākšanās ir visnotaļ darbietilpīgs process, tāpēc nereti nākas saukt pat talkā draugus un radus, lai tie palīdzētu pārvest visas mantas uz jauno dzīvesvietu. Tāpat var arī samaksāt kādam uzņēmumam, kas nodarbojas ar mantu pārvešanu, jo šādi nebūs jādomā par ietilpīga busiņa sagādi vai draugu lūgšanu palīgā.

Ko pats vari darīt saviem spēkiem, kā labāk iepakot mantas vai – ko labāk uzticēt profesionāļiem, lasi rakstā tālāk!

Kas jāņem vērā, ja gribi darbu uzticēt pārvākšanās uzņēmumiem

Foto: Shutterstock

"Tava Māja" uzrunāja uzņēmuma "Pārcelšanās 24" speciālistus, lai noskaidrotu, ko jāņem vērā, ko sagaidīt no uzņēmumiem, kā arī to, kam pievērst uzmanību, ja esi nolēmis pārvākšanās procesu uzticēt profesionāļiem.

Kā stāsta uzņēmuma pārstāvji, svarīgi ir pievērst uzmanību šādām lietām:

Sākumā jāizpēta vairāki uzņēmumi, kas piedāvā pārvākšanās servisu un pakalpojumus. Uzņēmums iesaka izlasīt atsauksmes, paziņu un draugu vidū pajautāt, kuru pārvākšanās servisu izmantojuši viņi, kā arī papētīt informāciju par uzņēmumu medijos un sociālajos tīklos;

Noskaidrot to, kāda ir pārvākšanās servisa līdzšinējā pieredze. Uzņēmums atgādina, ka šeit der pajautāt, kāda ir servisa pieredze, pārvadājot mēbeles un tehniku, vai viņi veic mēbeļu izjaukšanu vai salikšanu, iepakošanu, kā arī to, vai ir iespējams pievienot vai atvienot sadzīves tehniku. Svarīgi ir arī pajautāt, cik gadus uzņēmums darbojas šajā nozarē;

Pirmais iespaids un komunikācija. Piekritīsiet – ir patīkami, ja saņem pozitīvu attieksmi no pakalpojumu sniedzējiem. Par to arī atgādina uzņēmums, proti, nepieciešams paklausīties, cik laipni atbild operators, vai uzdod precizējošus jautājumus, kā arī to, vai viņš ir pacietīgs. "Attieksme pret klientiem ir svarīgs faktors pārvākšanās servisa izvēlē. Neviens nevēlas sadarboties ar nepieklājīgu vai īgnu uzņēmumu," atgādina uzņēmuma pārstāvji;

Kādu palīdzību varēs sniegt pārvākšanās pakalpojumu sniedzēji. Kā "Tava Māja" atgādina uzņēmuma pārstāvji, cilvēkiem nepieciešams pajautāt pakalpojumu sniedzējiem precizējošus jautājumus, lai noskaidrotu to, ka iegūsi nepieciešamo palīdzību un atbalstu no pārvākšanās servisa. Lūk, jautājumu saraksts, kurus neaizmirsti uzdot pakalpojumu sniedzējiem:

 • Vai mantas jānes pašam, vai to var izdarīt pārvākšanās servisa darbinieki?
 • Vai pārvākšanas servisa darbinieki veic mēbeļu izjaukšanu un pēc tam to salikšanu?
 • Vai pakalpojumu sniedzējs veic citu mantu pakošanu, piemēram, stiklu, spoguļu un citu lietu?
 • Ja man nav kastes, kur salikt mantas – vai pārvākšanās serviss tās nodrošina?
 • Ja jaunajā dzīvesvietā vecajām mēbelēm nav vietas, vai pārvākšanās serviss nodarbojas arī ar mēbeļu aizvešanu un nodošanu utilizācijā?
 • Cik ilgi jāgaida, lai saņemtu pakalpojumu?
 • Vai būs cilvēki, kas palīdzēs nonest mantas? Vai mantas tiks sanestas un izvietotas jaunajā lokācijā?
 • Ja uzņēmumam gadās kādu mantu sabojāt, kāda būs uzņēmuma rīcība?

Protams, viens no svarīgākajiem aspektiem, ja ne pats svarīgākais, ir tieši izmaksas un cena par pakalpojumu. Kā "Tava Māja" norāda pārvākšanās uzņēmuma pārstāvji, cilvēks droši var palūgt sagatvot tāmi ar aptuvenajām izmaksām. Tāpat šo tāmi droši var lūgt gatavot detalizētāku, lai būtu skaidras visas izmaksas. "Iespējams, pēc tāmes saņemšanas būs iespējams optimizēt cenas, piemēram, ja nesīsi mantas pats, cena būs mazāka," piebilst uzņēmuma "Pārvākšanās 24" pārstāvji, "pārjautā par atmaksas kartību, lai beigās neveidojās pārpratumi."

Uzņēmums arī iesaka precīzi un atbildīgi saplānot pārvākšanās procesu, kā arī ieplānot laiku operatīvajām darbībām – iesaistīto informēšanai, mantu šķirošanai un krāmēšanai, pareizā laika izvēlei un citām lietām.

Pieredzes un padomu stāsti par pārvākšanos

Foto: Shutterstock
Par pārvākšanos viedokļi ir dažādi – kamēr vienam tas ir tīrais nieks, citam mantu pārvešanas process var aizņemt vairākas dienas. "Tava Māja" pieredzē dalās lasītāja Kristīne, kura nupat kā ir pārvākusies, kā arī "Tava Māja" un "Tavs Dārzs" redaktore Vita Daukste-Goba.

Vitas padomi

"Pārvākšanās no vienas dzīvesvietas uz otru esmu veikusi ne vienu reizi vien, bet visos gadījumos līdz šim visu esmu darījusi pašas spēkiem, ar draugu palīdzību vai radinieku atbalstu. Pēdējā reizē piekopām taktiku – visu vest pa drusciņai katru vakaru. Jā, protams, tas bija laikietilpīgāks process, bet mums šajā gadījumā nevajadzēja iesaistīt vēl kādu cilvēku, kuram ir mašīna. Turklāt – vienā piegājienā visas mantas ar vieglo automašīnu nevarēja aizvest, jo mēs ar mantām bijām šo gadu laikā krietni "apauguši".

Padomi, kā labāk pakot mantas:

 • Stikla glāzes, kuras bija bez iepakojuma, ietērpu zeķēs un saliku izturīgās kastēs;
 • Tā kā man nebija pa rokai avīžu vai žurnālu, traukus pakoju savos kreklos, lai šķīvji un bļodas nesaplīst pa ceļam;
 • Augus uz jaunajām mājām vedu pašus pēdējos – tā kā bija ziema, es no vecākiem paņēmu avīzes, lai augus saudzīgi aptītu vairākās kārtās. Pēc tam es "satuntuļotos" augus liku iekšā maisiņos. Atceries, ka augiem aukstums var būt nāvējošs, tāpēc par to pārvešanu jāpadomā īpaši rūpīgi! Šajā rakstā varēsi atrast floristes padomus, kā pareizi augu transportēt uz mājām no veikala;
 • Izmanto ceļojumu somas! Visas drēbes saliec tajās!
 • Ja ir apģērbi, kas jau ir sakarināti uz pakaramajiem, tad tos nevajag obligāti ņemt nost. Saliec vairākus apģērbus kopā, piemēram, kādus 5 līdz 6, aptin pakaramā āķus ar matu gumiju un ievieto apģērbus speciālos maisos/pārvalkos."

Kristīnes pārvākšanās stāsts un padomi

"Iepriekšējā dzīvesvietā biju nodzīvojusi apmēram sešus gadus un, protams, "apaugusi" ar mantām," stāsta "Tava Māja" lasītāja. Viņa atzīst, ka doma par pārvākšanos bija diezgan pēkšņa un vajadzēja ātri visu darīt. Talkā neņemts pārvākšanās uzņēmums, bet Kristīne pati saviem spēkiem tikusi galā, kā arī talkā pieaicinājusi klāt četras draudzenes.

"Nolēmu, ka visu var izdarīt vienā dienā – mēbelēm pasūtīt kravas auto, bet mazākās mantas vest ar vieglo auto. Taupot līdzekļus, tā noteikti var darīt. To nenožēloju," piebilst Kristīne. "Jāteic arī, ka es nevienam neuzticos un man šķiet, ka es pati labāk savu skapi izjaukšu un nonesīšu pa kāpnēm." Viņai viss izdevies diezgan veiksmīgi, vienīgi Kristīne no ceturtā stāva nevarējusi pati nonest veļasmašīnu. "To aizvedu dažas dienas vēlāk, jo cilvēks ar atbilstošu transportu un aprīkojumu piedāvāja palīdzēt," norāda lasītāja.

Pārvākšanās vienā dienā – tas ir iespējams

"Pārvākties vienā dienā ir iespējams, bet viss ir labi jāsaplāno," uzsver Kristīne. "Ir laikus jāizjauc un jāsapako mēbeles, visas lietas jāsaliek maisos un kastēs, lai nesanāk darbināt auto pie mājas durvīm, kamēr viss tiek ķerts un grābts."

Kopā ar savām četrām draudzenēm Kristīne pārvedusi visas mantas un nesusi arī mēbeles. "Mazās lietas, ko var vieglajā auto salikt, sākām vest no rīta. Viena jaunajā vietā pieņēma pretī, viena braukāja no vienas vietas uz otru, bet divas nesa mantas uz pagalmu, lai nav jāgaida," padomos dalās lasītāja. "Te ieteiktu cilvēku sadalījumu plānot, atkarībā no stāviem. Vecajā dzīvoklī bija ceturtais stāvs bez lifta un ar neērtām kāpnēm, kas nozīmē to, ka mantas jānes ilgāk."

Tā kā Kristīne pēcpusdienā bija sarunājusi transportu mantu pārvešanai, visas mantas laicīgi tika sanestas kāpņu telpā, kā rezultātā visu atlicis tikai sakraut automašīnā un pārvest uz jauno dzīvesvietu. Paralēli viņa mantas krāmējusi vēl vienā automašīnā. Turklāt – gandrīz viss aizvests vienā dienā.

"Ieteiktu neplānot pārvākšanos pēdējā dienā, kad jāatstāj dzīvoklis, jo var nepietikt spēka vai laika. Tāpat nevajag naivi domāt, ka nākamajā dienā visu varēs jaunajā vietā sakārtot," piebilst lasītāja. "Ja veic pārvākšanos tik intensīvā režīmā, jārēķinās, ka nākamajā dienā sāpēs visas maliņas. Man muskuļi bija pārslogoti. Sevi gan netraumēju. Tam arī aicinu pievērst uzmanību – neceliet neko ar saliektu muguru!"

Kur likt lieko? Saraksts ar nodošanas vietām

Foto: Shutterstock
Kas vienam var būt lieks – citam var būt noderīgs! Šī iemesla dēļ savas mantas un apģērbus nemet pa taisno atkritumu tvertnē, bet tās vari pārdot, noziedot labdarībai vai pat dot tām otro iespēju, tās nodotot veikalā un iegūstot par to atlaižu kuponu. Tikai atceries to, ka labdarībai esošās drēbes būtu jāizmazgā un jānodod bez defektiem, proti, smērējumiem vai saplēstas.

Kur var ziedot apģērbu un citas noderīgas lietas

Lietotu apģērbu un apavu pieņemšanas vietas visā Rīgā vari apskatīt Rīgas domes Labklājības departamenta mājaslapā, kas ir atrodama šeit.

"Ziedot.lv" mājaslapā ir saraksts, kurā var apskatīt nodošanas punktus ne tikai Rīgā, bet arī Latgalē, Vidzemē, Zemgalē un arī Kurzemē. Izceļams tas, ka katram nodošanas punktam klāt ir pierakstīts, kādas mantas var ziedot, piemēram, ir punkti, kuri pieņem pat interjera un dizaina priekšmetus, spēles (galda, datorspēles), sporta preces, inventāru, ekipējumu, elektropreces, pārtikas preces ar ilgu glabāšanas termiņu, kosmētiku, higiēnas un saimniecības preces, kā arī citas lietas.

Pārdaugavā dzīvojošajiem tuvs nodošanas punkts – palīdzības siena – ir tirdzniecības centrā "Spice", kur var ziedot apavus un apģērbus, kā arī lietas mazuļu pūriņam. Tas atrodas tirdzniecības centra trešajā stāvā pie liftiem. Tāpat arī palīdzības siena ir veikalā "Sky&More" Mežciemā.

Labdarības organizācija "Palīdzēsim viens otram" ik pa laikam savā "Facebook" grupā mudina palīdzēt nelaimē vai grūtībās nonākušiem cilvēkiem, sarūpējot tiem mantas vai apģērbu. Šajā lapā vari sekot līdzi aktualitātēm.

Drēbes un tekstilpreces, kuras ziedošanai kauns dot

Ja mājās ir aizķērusies kāda caura zeķe, palags, drēbes vai mājas tekstilpreces, kuras labdarībai būtu kauns ziedot, vari to nodot otreizējai pārstrādei! Šīs lietas vari sapakot maisiņos un nodot "H&M" veikalos pie kasēm. Par katru maisiņu pateicībā tiek piešķirts arī 10 procentu atlaižu kupons precēm šajā veikalā.

Kur bez maksas nodot vecās elektropreces

Savu nolietoto elektrotehniku Rīgā vari nogādāt trīs vietās, kur būs milzīgs konteiners ar uzrakstu – šeit bezmaksas pieņem nolietoto elektrotehniku. To vari meklēt blakus tidzniecības centram "Alfa", tirdzniecības centram "Spice" un tirdzniecības centram "Mols". Sākumā tikai aplūko darba laikus, lai nesanāk aizbraukt uz turieni tad, kad šī vieta nestrādā. Šajā mājaslapā ir saraksts ar darbalaikiem.

A/S "Bao" mājaslapā vari aplūkot bezmaksas atkritumu nodošanas punktus, kurā var nodot:

 • Baterijas. Šajā lapā vari izlasīt plašāk par bateriju nodošanas punktiem. Starp citu – liela daļa bateriju nodošanas punktu ir tieši lielveikalos un arī degvielas uzpildes stacijās.
 • Nolietoto elektrotehniku. Šeit atradīsi precīzas adreses, lai zinātu, kurp doties;
 • Sadzīves bīstamo atkritumu nodošanas punktus vari aplūkot šeit, kā arī tur varēsi uzzināt darbalaikus.

Izdegušo spuldzīšu nodošanas vieta

Tās, kā liecina informācija "Elektrum" mājaslapā, var nodot "Elektrum" Energoefektivitātes centrā Jūrmalā, Jomas ielā 4. Tur atrodas izdegušo spuldžu savākšanas konteineri.

Vecās tabletes un zāles

"Tava Māja" jau iepriekš ir atgādinājusi, ka vecos medikamentus var nodot aptiekās. Lielākoties aptieku mājaslapās ir rakstīta pamācība, kā pareizi nodot medikamentus ar beigušos derīguma termiņu, proti, tās jāizņem no ārējā iepakojuma – kastītēm, kā arī jāsaliek vienā maisiņā. Šajā rakstā vari izlasīt, kāpēc vecās zāles nevar izmest miskastē, kā arī to, vai tabletes jāizspiež laukā no iepakojuma.

 • Šeit vari izlasīt "Benu" aptiekas noteikumus attiecībā uz zāļu nodošanu, šeit lasi "Euroaptieka" ieteikumus par medikamentu nodošanu, savukārt šajā rakstā būs aprakstīts, kas jāņem vērā, ja zāles gribi nodot "Apotheka" aptiekā.

Lielgabarīta atkritumi – mēbeles, matrači un citas lietas

Ja jaunā mājā sāc jaunu dzīvi ar jaunām mēbelēm, tad vecajām jāsaka ardievas. Šajā mājaslapā ir karte, kurā uzpiežot, var redzēt, kur visā Latvijas teritorijā pieņem lielgabarīta atkritumus.

Mājaslapas, kurās noandelēt preci

Ja nevēlies mantas ziedot labdarībai, tad vari tās pārdot. Tikai atceries, ka ne vienmēr preci izdosies ātri noandelēt, tāpēc esi pacietīgs, kā arī padomā par atbilstošu reklāmu un skaisti iemūžinātu preci, lai pircējam būtu vilinājums to iegādāties.

"Tava Māja" ir apkopojusi iecienītākās mājaslapas un "Facebook" grupas, kurās var pārdot preces:

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!