Foto: Shutterstock
Pavisam drīz, kad zeme kļūs mīksta, sāksies vasaras un rudens ziedu stādīšana. Taču dažkārt par iestādītajām puķēm ir grūti rūpēties katru dienu, piemēram, ja tās aug vasarnīcā vai lauku mājā, kur pavadītas tiek tikai nedēļas nogales un atvaļinājumi. Taču arī šādās situācijās ir iespējams radīt krāšņas, ziedu pilnas dobes. Par pašpietiekamām puķēm pastāsta "Kesko Senukai Latvia" produktu speciāliste Līna Spure.

Krāšņās un garās kāršrozes


Tās var mēģināt izaudzēt no sēklām, taču jārēķinās, ka tad pirmajā gadā kāršrozes var arī neuzziedēt. Turpretī izvēloties stādus podiņos, skaistu ziedu birumu var sagaidīt jau šajā vasarā.

Foto: Shutterstock

"Daudzus gadus tirgū pieejamas parastās kāršrozes, bet pēdējos gados arvienu populārākas kļuvušas pildītās kāršrozes dažādās krāsās," pastāsta Līna Spure, uzsverot, ka, vienreiz nopirktas, kāršrozes būs ieguldījums daudziem gadiem, jo tās viegli paairojas. "Kāršrozes var iestādīt un aizmirst! Tās augs, ziedēs un vairosies pašas, tikai jārēķinās, ka tās var izaugt aptuveni pusotra metra augstumā, tāpēc tās nereti stāda pie žoga vai sienas, īpaši vietās, kur gribas aizsegt kādu pabalējušu žoga stūri," paskaidro speciāliste.

Pašpietiekamās anemones

Foto: Shutterstock


Citas puķes, par kurām pēc iestādīšanas var aizmirst, ir anemones. Turklāt šo ziedu īpatnība – tās var stādīt gan rudenī, gan pavasarī. To pašpietiekamības dēļ tās var stādīt gan vasarnīcās, gan lauku mājā, kur paši saimnieki nedzīvo uz vietas, bet aizbrauc tikai nedēļas nogalē. Anemones ir ļoti izturīgas arī pret aukstumu, tāpēc turpina priecēt līdz pat rudens salnām.

Atkal modē – kosmejas


Padomju gados kosmejas auga teju katrā dārzā un puķu dobē. Pēdējos 30 gadus tās nebija īpaši populāras, bet šobrīd atkal ir modē! Turklāt atšķirībā no senākiem laikiem, kad puķes auga metru līdz pat pusotru metru augstumā, šobrīd ir izveidotas arī daudz zemākas šķirnes, ko ērti kombinēt dobē arī ar citām vasaras un rudens puķēm.

Foto: Shutterstock

Kosmejas zied ļoti dažādās krāsās un toņos, tāpēc no tām dobē var veidot skaistas krāsu gammas. Arī kosmejas var sēt gan no sēklām, gan stādīt no stādiņiem, bet jārēķinās, ka no sēklām sētās var neuzziedēt šovasar.

Tauriņu karaliene – ehinācija


Arī eihinācija būs piemērota sliņķu vai aizņemto saimnieku dārziņiem. Šīs ziemcietes ziedi ir dekoratīvi arī pēc noziedēšanas, tāpēc kaltētā veidā labi piemēroti floristikai. Savukārt ziedēšanas laikā ehinācijas piesaista tauriņus.

Foto: Shutterstock

Daudzi zina, ka ehinācija ir arī ārstniecības augs, taču, kā uzsver Spure, ārstnieciska ir tikai Echinacea Purpurea, bet kopā šķirnes ir ļoti daudz, tāpēc nevajag steigties no dārzā ziedošajām ehinācijām žāvēt tēju, bet vispirms labāk kārtīgi izpētīt šķirnes latīnisko nosaukumu uz paciņas vai poda (uz tās jābūt gan pilnajam šķirnes nosaukumam, gan arī latīniskajam apzīmējumam) un tad ar meklētāja palīdzību noskaidrot, vai konkrētais augs ir ārstniecisks.

Daudzkrāsainie īrisi


Viens no košākajiem dārza akcentiem, kas mūs priecē vasaras sākumā, ir īrisi, kas mūsdienās ir sastopami visās iespējamajās krāsās – no balta līdz pat melnam. Vienlaikus šie augi ir mazprasīgi un viegli pārziemo Latvijas klimata apstākļos, ja vien tos iestāda vietā, kas viņiem patīk – saulainā uzkalniņā, kur tiem klāt netiek grunts ūdeņi.

Foto: Shutterstock

Ziedu dārza klasika – flokši


Izturīgi un smaržīgi – tādi ir flokši, kas augs un vairosies paši. Tirgū pieejami visādu nokrāsu flokši, kurus var iedalīt zemajos un augstajos. Vienīgais visādi citādi tiešām izturīgo ziedu trūkums – tie pievilina miltrasu, tāpēc dārzu var nākties regulāri profilaktiski apstrādāt ar fungicīdiem.

Peonijas – lūdzu, neaiztikt!


Viens no viskrāšņākajiem un karaliskākajiem vasaras dārza ziediem, ko ne tikai nevajag, bet pat nedrīkst aiztikt lieku reizi! Jo pēc katras sakņu dalīšanas vai pārstādīšanas var paiet pat vairāki gadi līdz peonijas uzziedēs atkal. "Jārēķinās, ka pēc iestādīšanas peonijas var sākt ziedēt tikai uz otro-trešo gadu, un pirmo reizi zieds var būt mazāks, ar ne tik izteiktu krāsu, vai vienkāršais, nevis pildīts. Tāpēc nevajag izdarīt pārsteidzīgus secinājumus, ka nopirkta nepareizā šķirne, gluži vienkārši jāpagaida līdz nākamajam gadam," saka dārza eksperte.

Foto: Shutterstock

Viņa atklāj, ka pie mums vēl arvien ļoti populāras ir tās pašas senlaicīgas franču šķirnes, kas parādījās 19. gadsimta otrajā pusē, un kas ziedējušas dārzos arī padomju gados un joprojām tiek uzskatītas par vienām no vislabākajām pasaulēm – piemērām, viena no populārākiem ir balta ar dažam sarkanām svītriņām, kas saucās 'Festiva Maxima' un parādījās Francijā 1857. gadā. Tā teikt, pārbaudīta vērtība!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!