Foto: Publicitātes foto

Priekšnams ir būtiska mājokļa sastāvdaļa, tomēr nereti tas tiek atstāts novārtā. Cilvēki mēdz vairāk uzmanības pievērst viesistabai, guļamistabai un virtuvei, bet, nonākot līdz priekšnamam, aizmirst par funkcionalitāti un mājokļa iemītnieku ērtībām. Turklāt priekšnams ir telpa, kuru viesi redz ienākot, tāpēc tas ir svarīgs elements pirmā iespaida radīšanā. "Ikea" interjera dizainere Anastasija Gobrusjonoka sniedz padomus, kā iekārtot ērtu un viegli uzkopjamu priekšnamu, kurā nebūs aizmirsts arī par mājīgumu.

Pirmais solis – plānošana

"Iesaku vispirms izvērtēt mantu veidu un daudzumu, kas glabāsies priekšnamā. Tas palīdzēs izdomāt potenciālo mēbeļu izvietojumu un saprast mēbeļu izmērus. Jāsaprot arī, ka, plānojot mēbeļu izvietojumu, ir jāņem vērā esošo kontaktligzdu atrašanās vieta vai arī jāieplāno jaunu izveide," saka interjera dizainere.

Gobrusjonoka atgādina, ka, iekārtojot priekšnamu, jāpatur prātā trīs galvenās lietas – kur novietot apavus (īpaši, ja tie ir slapji), kur glabāt jakas un mēteļus, kā arī kur nolikt atslēgas.

Virsdrēbes var radīt pieblīvētu iespaidu

"Ja mēteļus un jakas glabā tikai uz pakaramajiem, var rasties haotisks kopiespaids. Tāpēc ir labāk izveidot pienācīgu glabāšanas risinājumu, kur apģērbs nebūtu redzams. Vislabāk izraudzīties sistēmas, ko var pielāgot lielākai un mazākai vietai. Var pat kombinēt dažādu sistēmu elementus un izmantot dažādus rāmjus, lai izveidotu augstāku vai zemāku skapi, skapi, kas derēs zem slīpiem griestiem vai arī vitrīnu visas sienas garumā. Pirms interjera izveides noteikti jāpārliecinās, ka sienas varēs noturēt mēbeles. Ja nē, tās ir jāstiprina. Nesezonas apģērbu var glabāt skapī, bet ikdienā izmantojamo pakarināt pie sienas." Dizainere piebilst, ka mitras drēbes vispirms jāizžāvē istabas temperatūrā un tikai tad jākarina skapī, pretējā gadījumā tās var sasmakt un žūt daudz lēnāk.

Kā salikt vairāk mantu mazākā vietā

Šaurās telpās labākais apavu glabāšanas risinājums ir īpaši apavu skapīši. "Piemēram, skapītī, kura dziļums ir vien 13 centimetri, 4 nodalījumos var salikt aptuveni astoņus apavu pārus. Tāds skapītis būs ideāls šauram priekšnamam. Saliekot divus tādus skapīšus blakus, būs vieta jau 16 pāriem. Ja telpā ir grīdlīstes, ērtāki ir skapīši, kuriem kājas ir tikai priekšā – tos var glīti pielikt pie pašas sienas tā, ka skapīša aizmugure atradīsies virs līstes."

Foto: Publicitātes foto

Šaurība, neērtas nišas un izvirzījumi ir galvenie izaicinājumi, ar kuriem daudzi mājokļu īpašnieki saskaras priekšnamā. Dizainere iesaka izmantot šīs telpas īpatnības plauktiem vai pakaramajiem, uz kuriem eksponēt savas mīļākās mantas vai noglabāt sīkumus, kas bieži mēdz pazust, piemēram, atslēgas.

"Pakaramie ir ļoti parocīgi steidzīgos rītos. Ja tādi sīkumi kā atslēgas, saulesbrilles, maks un pārējais būs vienuviet, stresa varētu būt mazāk. Ja mājās ir bērni, ērti ir pakaramie, kas izvietoti arī zemāk, kur mazie paši var paņemt savu apģērbu. Noder arī zemāks spogulis, kur atvases varēs pirms iziešanas sevi apskatīt."

Foto: Publicitātes foto

Viedie risinājumi vieglākai dzīvei

Lielisks veids, kā padarīt jauno interjeru īpašu, ir papildināt to ar viedā apgaismojuma elementiem, piemēram, spuldzēm, kas ļaus regulēt gaismu pēc nepieciešamības.

"Ar viedajām spuldzēm apgaismojumu var pieklusināt, tādējādi iegūstot omulīgāku noskaņu. Vai ieslēgt to un izslēgt, pārslēgt siltāku un vēsāku gaismu, un to visu var izdarīt ar tālvadības pulti vai lietotni telefonā. Viedo apgaismojumu var papildināt ar bezvadu kustības sensoru, kas automātiski ieslēdz gaismu, ja tiek fiksēta kustība. Ar sensoru savienotos gaismas avotus var iestatīt tā, lai tie ieslēgtos ar 30 procentu vai 100 procentu jaudu, tā palīdzot ietaupīt elektrību, jo gaisma nedegs bez vajadzības.

Foto: Publicitātes foto

Tas ir ļoti noderīgi arī vannasistabā un mājokļos, kur dzīvo ģimenes ar bērniem. LED spuldzes patērē aptuveni par 85 procentiem mazāk elektrības un kalpo pat 20 reizes ilgāk nekā kvēlspuldzes," uzsver Gobrusjonoka.

Vēl viens vienkāršs risinājums ir ar baterijām darbināmas LED apgaismojuma sloksnes, ko var ielikt skapī, lai vieglāk atrastu īstās drēbes pat tumšos rītos. Šādas sloksnes automātiski ieslēdzas, kad tiek atvērtas durvis, un nodziest, kad durvis ir ciet, tāpēc elektrība netiek tērēta nelietderīgi.

Kā uzturēt priekšnamu tīru ziemas sezonā?

"Aukstajā laikā priekšnamā sanestie netīrumi izplatās pa visu mājokli un daudziem sagādā lielas galvassāpes. Lai novērstu dubļu un ūdens izplatīšanos no slapjiem apaviem, lielisks risinājums ir plastmasas paliktnis, kas maksā pavisam maz, bet pasargā grīdu un ir viegli tīrāms. Augstās malas neļauj ūdenim notecēt uz grīdas. Ar šo paliktni var papildināt arī apavu soliņus vai plauktiņus."

Lai netīrumi nenonāktu tālāk mājoklī, dizainere iesaka pie durvīm likt paklājiņu, uz kura vismaz daļēji notīrīt apavus pirms ienākšanas. Šāds paklājiņš maksā tikai dažus eiro. Bet mājokļa iekšienē paveras vēl plašākas iespējas – kājslauķis var būt izklāts visā priekšnama platumā vai izvēlēts tikai glīta raksta dēļ. Mājīgu noskaņu rada arī paklājs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!