Foto: Shutterstock
Somija tiek uzskatīta par Ziemassvētku vecīša mītni, īstu ziemeļblāzmas "kinoteātri" un saunu dzimteni, tā ir arī lielisks slēpošanas un makšķerēšanas galamērķis, vienvārdsakot, īstā vieta, kur doties šī gada īsajās svētku brīvdienās.

Lai arī tehniski Somija īsti nav Skandināvijas valsts, tajā var just lielu kaimiņvalstu ietekmi. Brīnišķīgi skati, neskarta daba, liberāla sabiedrība, moderna politiskā un izglītības sistēma, kā arī izcils skandināvu dizains ir arī Somijas trumpji. Ziemā tur nereti vērojama ziemeļblāzma, bet bērni būs sajūsmā par Ziemassvētku vecīša mītnes apmeklējumu Lapzemē. Protams, Somijas ceļojumu vajadzētu sākt ar Helsinkiem, kur arī visērtāk nokļūt, braucot no Latvijas – vai nu ar lidmašīnu, vai ar prāmi no Tallinas – tomēr ar galvaspilsētu vien nevajadzētu apstāties, un censties izbraukt vismaz "somu trīsstūri", apskatot arī Turku un Tamperi, kas kartē tiešām veido simetrisku trīsstūri. Jāpiebilst, ka jau nākamgad Somija atzīmēs savu simtgadi!

Foto: Publicitātes foto

Lūk, 10 portāla "Touropia" vērtējumā labākās Somijas dabas un cilvēku radītas vietas, ko vērts apskatīt!

Populārais Somijas kalnu slēpošanas kūrorts Levi

Foto: Shutterstock

Neskartās ainavas dēļ Levi ir īstā vieta Somijā, ko apmeklēt, ja esat aktīvas atpūtas dabā cienītāji. Levi ir populārs slēpošanas kūrorts, kur iespējams labi pavadīt laiku gan uz kalna, gan distanču slēpošanas trasēs un arī izbraucot ar sniega močiem.

Te pieejamas arī netradicionālākas un tieši Somijai raksturīgas aktivitātes, piemēram, ziemeļbriežu safari, zemledus makšķerēšanas ekspedīcijas, kā arī relaksācija milzīgā saunā.

Foto: Shutterstock

Turklāt šī ir viena no populārākajām nakts izklaižu vietām somu vidū, tāpēc noteikti vērts apmeklēt arī kādu klubu vai bāru Levi centrā un noskaidrot, ko ar naktsdzīvi saprot somi, teikts "Touropia".

Mājīgā Tampere

Foto: Shutterstock

Lai arī Tampere ir trešā lielākā Somijas pilsēta, tomēr tā nelīdzinās lielpilsētai, drīzāk tā ir tāda kā mājīgu mazpilsētu grupiņa. Lai izprastu Tamperes un arī Somijas vēsturi, vērts aiziet uz "Vapriikki" kompleksu, kurā ir gan Dabas vēstures muzejs, gan Somijas Hokeja slavas zāle, kā arī citi interesanti apskates objekti.

Aktīvas izklaides brīvā dabā, piemēram, slēpošana un hokejs, Tamperē ir ļoti populāri un daudzviet izveidoti tam piemēroti laukumi.

Foto: Shutterstock

Interesants ir arī "Särkänniemi" piedzīvojumu parks pilsētas nomalē, kur ir gan akvārijs, gan planetārijs, zoodārzs bērniem un mākslas muzejs, kā arī skatu tornis, no kura paveras lieliska ainava – meži un ezeri kilometriem tālu.

Ālandu salu arhipelāgs

Foto: Shutterstock

Baltijas jūras sirdī ir salu virtene, kas pazīstama ar nosaukumu Ālandu arhipelāgs. Lai arī tehniski tās pieder Somijai, salas ir autonoma lēne. Šī ir arī viena no vietām Somijā, kur biežāk dzirdēsiet zviedru, nekā somu valodu.

Starp salām kursē prāmji, kas piedāvā nogādāt gan uz kuģi, kas pārvērsts muzejā "Pommern", gan Ālandu salu jūras muzejā, gan 14. gadsimta pilī Katelholmā un arī uz kilometriem garām pārgājienu takām.

Foto: Shutterstock

Tāpat nevajadzētu aizmirst nobaudīt salās iecienīto kulināro gardumu – saldās pankūkas, ko rotā ar saldinātām plūmēm un putukrējumu.

Kemi sniega pils

Šī ir industriāla pilsēta Somijas ziemeļos, Lapzemē pie Zviedrijas robežas.

Kemi plaši atpazīstama ar pasaulē lielāko sniega pili "Lumilinna", kas atrodas pie Botnijas līča, vien kilometra attālumā no Kemi centra – tas iekšējās ostas teritorijā. Pili ik gadu būvē no jauna. Janvārī sniega pils "dzims" jau 22. reizi pēc kārtas. Baltajos mūros mājvietu atradusi arī sniega kapela, sniega restorāns un sniega viesnīca, kā arī neskaitāmas skulptūras dažādos izmēros. Šīs skulptūras un veidojumi ik dienu "atdzīvojas", pateicoties īpašajiem gaismas efektiem. Vairāk par to lasiet šeit.

Vasarā Kemi var apskatīt gan pie Kemijoki spēkstacijas iekārtotās lašu kāpnes, gan ledlauzi "Sampo", ar ko ziemā var doties arī izbraukumā pa arktiskajiem ūdeņiem, vērojot aisbergus un neticami gleznainus skatus. Tāpat krāšņs apskates objekts ir Kemi Dārgakmeņu galerija, kurā apskatāmi vairāk nekā 3000 vērtīgi akmeņi.

Somijas Ezerzeme

Foto: Shutterstock

Kā jau liecina nosaukums, Somijas Ezerzeme ir valsts centrālā un austrumu daļa, kas pārpilna ezeriem. Šeit ir aptuveni 55 tūkstoši ezeru, kas ir vismaz 200 metru plati! Šī ir īstā vieta, kur vasarā doties makšķerēt vai izbraukumā ar kuģīti un izbaudīt fantastiskus dabas skatus, ko izraibina jaukas vasarnīcas.

Lielākais šī reģiona ezers ir Saimā, kur vasarā var peldēties, braukt ar laivām vai vienkārši doties pārgājienā, bet ziemā – slēpot ar distanču slēpēm.

Foto: Shutterstock

Tāpat Somijas Ezerzemē atradīsiet universitātes pilsētiņu Jiveskili, kas slejas Peijennes ezera krastā. Somijas pilsētas nereti šķiet vienmuļas, bet arhitekts Alvars Ālto tieši Jiveskilē pielicis vislielākās pūles, lai tās ainava mainītos un kļūtu interesantāka. Viņš projektējis pilsētas policijas galveno mītni, teātri, universitātes ēku un Somijas vidienes muzeju. Arī pašam arhitektam Alvaram Ālto šeit veltīts muzejs.

Nepilnu desmit kilometru attālumā atrodas Mūrames ciems, kurā kārtīgi iespējams iepazīt saunu kultūru, jo tajā ir vairāk nekā 30 somu pirtis un tieši šeit var iegūt īstu priekšstatu par to darbību, teikts Reinharda Rodes sarakstītajā ceļvedī "Somija".

Vecā galvaspilsēta Turku

Foto: Shutterstock

Somijas dienvidu piekrastes pilsēta Turku ir valsts vecā galvaspilsēta, turklāt to uzskata arī par senāko somu pilsētu. Lai arī Helsinki jau sen kā ir pārņēmuši galvaspilsētas funkcijas, Turku joprojām piesaista milzumdaudz ceļotāju, jo tā ir izteikta brīvdienu pilsēta ar skaistu arhitektūru, jaukiem, maziem krodziņiem, brīnišķīgu promenādi, kā arī dažādiem mākslas un kultūras apskates objektiem.

Foto: Shutterstock

Viens no galvenajiem apskates objektiem ir 13. gadsimta cietoksnis, mākslas muzejs "Aboa Vetus&Ars Nova", Turku Doms, kā arī vecais jūgendstilā celtais tirgus, kurā atradīsiet dažādas delikateses un interesantus restorānus. Jāpiebilst, ka pilsētas nosaukums cēlies tieši no slāvu vārda "torg" jeb tirgus.

Senā un šarmantā Porvo

Foto: Shutterstock

Šarmantā Porvo pilsētiņa ir otra senākā Somijā. Tā pazīstama ar savām jaukajām koka mājiņām un sarkanajiem spīķeriem. Vecpilsētas bruģētajās ielās var redzēt pat 13. gadsimta arhitektūras liecības, lai arī lielākā daļa koka namu celtas 19. gadsimtā.

Tāpat skaista vieta ir Porvo katedrāle, kur 1809. gadā tika iezvanīta nācijas dzimšanas stunda, kad cars Aleksandrs I svinīgi apsolīja godāt un cienīt somu tiesības.

Tālāk var doties uz vietējo mākslas un vēstures muzeju, kā arī iegādāties kādus šejienes gardumus Brunberga ražotnes veikaliņā, kas ir šīs pilsētas atpazīstamākā saldumu bodīte.

No Helsinkiem šurp var atbraukt ne tikai ar auto, bet arī ar kuģīti vai vēsturisko vilcienu, kas gan kursē katru sestdienu vasarā – no jūnija līdz augustam.

Savonlinna, kas uzcelta uz ezersalām

Foto: Shutterstock

Šī ir neliela pilsētiņa Somijas Ezerzemes sirdī, kas izsenis bijusi kauju un dažādu interešu centrs. Zviedri šeit uzcēla cietoksni, lai aizsargātu karalistes ārējo robežu no Krievijas, bet tas, protams, kļuva par daudzu uzbrukumu mērķi un pārmaiņus piederēja gan zviedriem, gan krieviem. Miers te iestājies tikai tad, kad visa Somija nokļuva Krievijas cara pakļautībā.

Pilsēta izvietojusies uz salām Saimā ezerā. Galvenais apskates objekts te ir jau minētais Olavinlinna cietoksnis jeb Svētā Olava pils, kas būvēta 15. gadsimtā.

Foto: Shutterstock

Tāpat Savonlinnā ir Pareizticīgo muzejs, Savonlinnas pašvaldības muzejs un netālu esošā Kerimaki, kur atrodas pasaules lielākā koka baznīca.

Šeit noteikti jādodas arī uz pilsētas tirgus laukumu un jānogaršo "muikku" - vietējo ēdienu, ko gatavo no siļķes.

Ziemassvētku vecīša mājvieta Rovaniemi

Foto: Shutterstock

Rovaniemi ir pilsēta Somijas ziemeļos, nieka piecu kilometru attālumā no Ziemeļu polārā loka. Tā ir Lapzemes reģiona centrs. Tai cauri tek Kemijoki upe un tās pieteka Ounasjoki.

Foto: Reuters/Scanpix

Otrā pasaules kara beigās tā tika pilnībā nopostīta. Tādēļ lielākā daļa ēku celtas pēdējo 50 līdz 70 gadu laikā. Tomēr šī ir mājvieta kādam vīram, ko dievina visas pasaules bērni. Jā, Rovaniemi atrodas Santaklausa jeb Ziemassvētku vecīša mājas. Ik gadu tūkstošiem tūristu ierodas Santaklausa ciemā, lai satiktu oficiālo Somijas Salatēvu. Viesi var izstaigāt ciemu, pastā aizsūtīt vēstuli ar Ziemassvētku vecīša marku un zīmogu, kā arī izbaudīt apakšzemes atrakciju parku. Vairāk par to lasiet šeit.

Foto: AFP/Scanpix

Ja Ziemassvētku izklaides neinteresē, variet doties arī uz Korundi kultūras centru, Pilke zinātnes centru un apskatīt Jatkankuntilas tiltu.

Ziemeļnieku elegance Helsinkos

Foto: Shutterstock

Helsinki ir valsts galvaspilsēta un, protams, arī visapmeklētākā Somijas pilsēta. Tā tiek iekļauta kā Baltijas jūras kruīza, tā dažādu ceļojumu maršrutos. Ja kādam šķiet, ka Helsinki atgādina Sanktpēterburgu, tad tas ir tādēļ, ka pilsēta 1812. gadā tiešām celta ar nolūku atdarināt Krievijas slaveno caru mītni.

Mūsdienās viens no galvenajiem apskates objektiem un simboliem Helsinkos noteikti ir baltā un majestātiskā Doma katedrāle kalna galā, kā arī pareizticīgo baznīca – Uspenska katedrāle, tomēr viens no interesantākajiem objektiem būs Klints baznīca, kas tiešām ierīkota milzīgā klintī un var lepoties ar brīnišķīgu akustiku.

Foto: Shutterstock

Arī 1952. gada Olimpisko spēļu stadions ir apskates vērts, tāpat kā art deco stilā celtais Parlaments. Helsinkos ir arī vairāki izcili muzeji, tostarp Somijas Nacionālais muzejs. Ievērojams apskates objekts ir arī izcilā komponista Žana Sibēliusa piemineklis, kas atgādina ērģeļu stabules (attālā zemāk), bet muminu cienītājiem noteikti jādodas uz Zviedru teātri Esplanādes rietumu galā.
Foto: Shutterstock

Lieti noderēs padoms, ka Helsinkus ļoti ērti apskatīt, braucot ar 3. tramvaju, kas izvadās gar lielu daļu svarīgāko un skaistāko objektu.

Viena no dzīvīgākajām Helsinku vietām ir tirgus laukums un tirgus halle, kur iespējams iegādāties dažādas zivis, ziemeļbrieža un lāča gaļu un konservus, kā arī citus gardumus. Šeit noteikti vērts nogaršot ceptu lasi ar svaigi vārītiem kartupelīšiem un biezpienu – tas tiešām garšo lieliski.

Kad pilsēta izstaigāta, var doties atpūsties uz šogad atklātajām lielajām saunām, no kurām vien atrodas pavisam netālu no ostas, bet otras īpašnieks ir seriāla "Vikingi" zvaigzne. Vairāk lasiet šeit. Vai arī, gaidot lidmašīnu, panašķoties šokolādes ražotāju "Fazer" jaunajā centrā netālu no Helsinku lidostas. Vairāk lasiet šeit.

Vairāk par apskates vietām Helsinkos lasiet šeit.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!