Varam būt laimīgi, ka vairs nedzīvojam PSRS un kopš tās sabrukuma izaugusi jau vesela paaudze. Tomēr arī padomju laiki ir mūsu vēstures daļa, un to atribūtikas un objektu izmantošana tūrismā piesaista gan daudzus pašmāju ceļotājus, gan jo īpaši Rietumu tūristus. Tagad, pēc 30 gadiem brīvā Latvijā, šādas vietas šķiet eksotiskas, tāpēc piedāvājam dažas idejas, kurp aizbraukt, ja tā var teikt, lai ceļotu laikā.


Padomju ekskursijas un vēderprieki Daugavpilī

Daugavpils cietokšņa kultūras un informācijas centra speciālisti šopavasar sāka jaunas tematiskās ekskursijas, stāstot par padomju laikiem cietoksnī, īpaši par Jāņa Fabriciusa vārdā nosaukto kara aviācijas skolu.

"Tematiska ekskursija ir saistīta ar cietokšņa pastāvēšanas posmu, kad šeit bija izveidota kara aviācijas inženieru skola ( ДВВАИУ - Даугавпилсское Высшее Военное Авиационное Инженерное училище). 1947. gada 4. oktobrī tika pieņemts lēmums veidot aviācijas inženieru skolu Daugavpils cietoksnī. Skola sāka darboties 1948. gadā, kad uz cietoksni nosūtīja pirmo rotu – Otrā pasaules kara frontes izkarojušos karavīrus. Skola eksistēja līdz 1993. gadam. Pa skolas pastāvēšanas laiku cietoksnī uzbūvēja vairākas jaunas ēkas (to starpā piecas piecstāvu mājas virsnieku ģimenēm), bet arī cietoksnis tika saglabāts un apsaimniekots," stāsta Vitālijs Petkuns, Daugavpils cietokšņa Kultūras un informācijas centra vecākais klientu apkalpošanas speciālists. Tieši par šo laiku un notikumiem Daugavpils cietoksnī arī vēstī gidi ekskursijas laikā. Tai var pieteikties iepriekš, zvanot pa tālruni: +37165424043, +37128686331. Tāpat ekskursijai var pieteikties cietokšņa informācijas centrā uz vietas, ja tajā brīdī gids ir pieejams, skaidro Petkuns.

Jāpiebilst, ka cilvēkiem, kam interesē padomju laiku vēsture, Daugavpilī izveidoti vēl vairāki apskates objekti. Piemēram, interesanta vieta ir vēsturiskā galerija "Bunkurs", kas iekārtota daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas pagrabā, autentiskā padomju laika civilās aizsardzības bunkurā, kam saglabājušās smagnējās oriģinālās metālā durvis, pastāstīja Daugavpils pilsētas pašvaldības tūrisma attīstības un informācijas aģentūras vecākā tūrisma eksperte Lolita Kozlovska. Vairāk lasiet šeit.

Savukārt šī gada februārī Daugavpilī darbu sākusi pilsētā pirmā retro kafejnīca "Ēdnīca Nr.1", kas piedāvā padomju laiku virtuves ēdienus un vienlaikus darbojas arī kā veikals, jo ikviens ēstuves interjera priekšmets ir nopērkams. Katru dienu kafejnīcā piedāvā kompleksās brokastis un kompleksās pusdienas. Kafejnīcas firmas ēdiens ir mājas čebureki un mājas pīrāgs "Šarlote". Vairāk lasiet šeit.

Padomju cilvēka dzīve bijušajā Stučkā jeb Aizkraukle

Aizkraukles pagasta kultūras nama pirmajā stāvā atvērta Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja filiāle, kurā iekārtota vēsturiska ekspozīcija "Padomju gadi", bet jau šoruden tiek plānots atklāt lielāko padomju laiku ekspozīciju Baltijā.

Aizkraukle, ko padomju laikos sauca par Stučku, ir viena no jaunākajām Latvijas pilsētām. Stučka radās 20. gadsimta sešdesmitajos gados kā celtnieku ciemats, pateicoties Pļaviņu hidroelektrostacijas (HES) celtniecībai. Tradicionāli Stučka asociējas ar tipisku padomju laika telpu. Tāpēc likumsakarīgi, ka tieši šeit, padomju gados celtajā Aizkraukles pagasta kultūras namā, atklāta Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja pastāvīgā ekspozīcija "Padomju gadi". Šī ekspozīcija padomju cilvēka dzīvi rāda visā tās daudzkrāsainībā: dzīves pušu ideoloģizāciju, sadzīvi, darbu un atpūtu, izglītību un kultūru. Atsevišķas ekspozīcijas daļas veltītas Pļaviņu HES un Aizkraukles pilsētas (Stučkas) tapšanas vēsturei.

Ēkā atrodas liela skatītāju zāle, kurā paredzēts rādīt padomju laika dokumentālās un mākslas filmas, bērnu grupām – multfilmas.

Visur ekspozīcijā redzami arī padomju laikā radīti mākslas darbi, centrālajā telpā no novembra būs skatāmas lielformāta sociālā reālisma manierē gleznotas celtniecības un darba ainas, stāsta Līga Turjanska, Aizkraukles vēstures un mākslas muzeja speciāliste.

Centrālajā ēkas daļā skatāmas padomju laika automašīnas, kas pieder Latvijas Antīko automobiļu klubam, bet blakus telpa veltīta Pļaviņu HES celtniecībai un Stučkas vēsturei.

Atsevišķi iekārtota bibliotēka – Sarkanais stūrītis. Tajā var iepazīt politinformāciju, padomju laikā izdotās grāmatas, žurnālus. Izdevumus, kas nav pamatkrājumā, var ņemt līdzi, tāpat visi aicināti arī papildināt bibliotēku ar savu pienesumu.


Atsevišķa zāle ataino sadzīvi padomju laikā - dzīvokļa interjers 1950. - 1980. gados: ierastās mēbeles, gleznas, sadzīves priekšmeti, trauki, tekstilijas, apģērbi, elektroierīces, kādas bija vai ikkatrā mājā.

Muzejā apskatāma arī virtuves ekspozīcija, kur redzami nu jau aizmirstie, bet savulaik visiem zināmie sadzīves priekšmeti: tējkannas, pannas, stikla piena un krējuma pudeles, gaļas maļamā mašīna, kafijas dzirnaviņas, konfekšu, cepumu, toršu kastītes un kārbiņas. Apskatāmas arī tējas un kafijas servīzes. Turpat arī vannasistabas un tualetes priekšmeti: mazgājamie toveri, veļas mašīna "Rīga", ziepes, zobu pulveris, matu ruļļi, fēns, elektriskie gludekļi, tualetes papīrs.

Aizkraukles muzeja ekspozīcijā var atrast arī pircēja vizītkarti - iepirkuma tīkliņus un dzērienu, cigarešu, ziepju un mazgājamo līdzekļu talonus.

Īpaša "odziņa" ir partijas funkcionāra kabineta "bāriņš", kur izvietots autentisks saturs: cigaretes: "Elita", "Rīga", "Baltija", "Astra", "Prima". Cigarešu etvijas. Stiprinātā vīna "Agdam" pudele, Degvīna "Moskovskaja" un "Kristal" suvenīrpudeles.

Gada beigās būs skatāma arī jaunā ekspozīcija padomju genocīda upuru piemiņai, kā arī slimnīcas interjers, milicijas iecirknis, stūrītis bērniem un vēl daudz kas cits.

Ekspozīcija "Padomju gadi" skatāma bijušajā Aizkraukles pagasta kultūras namā, Kalna ielā 20. Tālrunis: 28305405,65123351

Zeltiņi – Ļeņina laukums meža vidū

Latvijai atrodoties aiz dzelzs priekškara, mūsu zemē tika izveidotas vairākas slepenas PSRS militārās bāzes, kas līdz pat mūsdienām slēpj dažādus noslēpumus. Viens no tādiem militāriem objektiem ir Zeltiņu raķešu bāze netālu no Alūksnes, kuras pamestā infrastruktūra kā spēcīgs magnēts joprojām vilina tūristus ar visdažādākajiem nodomiem. Meža ielokā saglabājušies angāri, kur kādreiz glabātas raķešu galviņas un to palaišanas iekārtas, dažādas bāzes ēkas, sargposteņi un citi elementi, kas rada neparastu iespaidu. Te notiek arī peintbola spēles.

Padomju laikos šajā bāzē dislocējās 30. raķešu pulks, kas sastāvēja no trijām raķešu divīzijām – Zeltiņos, Strautiņos un Tirzā. Katras divīzijas rīcībā bija četras vidējā attāluma jaudīgas ballistiskās raķetes P-12 un Р-12У.

Zeltiņu karabāzē ir saglabāts un pieejams apskatei arī Ļeņina galvas atveids, kas padomju laikos bija novietots Alūksnes centrālajā laukumā. Tagad Ļeņina laukums atrodas meža vidū un Vladimira Iļjiča 3,5 metrus augstā galva novietota uz bijušās raķešu platformas, pašā tās starta laukuma centrā.

Ja vēlaties atrast visus objektus un uzzināt interesantos stāstus, labāk pirms braukšanas sarunāt gidu. Vairāk informācijas un kontakti atrodami: www.bazezeltinos.lv

Mikroautobusi ‘Latvija’ un citas autovēstures pērles

Foto: DELFI

Neatņemama padomju vēstures lappuse saistāma arī ar auto un moto vēsturi. Gan kolorītajās Rīgas kinostudijas filmās, gan vecāku un pašu atmiņās uzplaiksna spilgtas ainas ar žiguļu, volgu un citu automašīnu iesaisti.

Tiem, kam interesē motolietas, jādodas uz Bauskas apkārtni. kur atrodamas ne tikai pilis no sendienām, bet vairākas interesantas autoekspozīcijas. Piemēram, atpūtas kompleksa "Miķelis" angāros redzamas vairāk nekā 100 automašīnas no dažādiem laika posmiem, par kurām gids izstāstīs neparastus stāstus, savukārt padomju laiku smago un pilnpiedziņas tehniku var apskatīt Rīgas motormuzeja Bauskas filiālē . Interesants objekts ir arī Mūsas trase, kur iespējams pašiem izbraukt ar rallija mašīnām, bet saimniecības "Mačēni" muzejā "Sendienas" redzēsiet dažādus auto un mehānismus, kas jau kļuvuši par vēsturi, kā arī divas "pielaikojamas" bobsleja kamanas. Bauskas tūrisma informācijas centrs pat izveidojis speciālu maršrutu autovēstures entuziastiem. Par to vairāk lasiet šeit.

Savukārt Rīgas Motormuzejā vesels stāvs ekspozīcijā veltīts padomju laikiem. Ikviens var atcerēties laikus, kad grabošā satiksmes autobusā sestdienas agrā rītā ļaudis ar tukšiem groziem devās uz mežu, bet pēcāk jau ar pilniem draudzīgi atpakaļ. Tur apskatāmas arī ātrās medicīniskās palīdzības un milicijas automašīnas kā arī daudzi citi interesanti objekti. Piemēram, limuzīni, ko izmantojuši padomju elites funkcionāri. Sludinot mērenību, padomju valsts un komunistiskās partijas vadītāji paši to ievērot necentās – viņu automašīnas vienmēr bijušas dārgas un īpašas. Arī tās var apskatīt muzejā. Vairāk lasiet šeit.

Brežņeva vasarnīca Jūrmalā

Foto: DELFI

Bijušo kompartijas līderu vasarnīca "Baltijas brīze" sanatorijas Dzintarkrasts teritorijā. Kādreiz slepenā un stingri apsargātā sanatorijas daļa kopš 2009. gada pieejama interesentiem. Lai to apskatītu, jādodas uz Jūrmalas tūrisma informācijas centru, un tur vislabāk izstāstīs gan par šī objekta vēsturi, gan apskati. Vairāk informācijas arī šeit.

"Vasarnīca nr 2" atrodas priežu meža ielokā, netālu no jūras, visai nomaļā vietā. Un protams šādā vietā iekārtota ar nolūku – lai nevienam nekristu acīs un lielie vīri te varētu labi atpūsties.
Mūsdienās te apmeklētājiem piedāvā plašu šovu un neparastu atpūtu. Turklāt apstākļi tiešām saglabāti autentiski un atsauks atmiņā padomju laika realitāti.

Līgatnes slepenais bunkurs 'Pansionāts'

Foto: Publicitātes foto

Deviņus metrus zem zemes atrodas labiekārtots bunkurs vairāk nekā 2000 kvadrātmetru platībā, kuram slepenības zīmogu noņēma tikai 2003. gadā. Viena no stratēģiski svarīgākajām vietām Padomju Latvijā kodolkara situācijas gadījumā. Spēcīgākā autonomā saimnieciskā struktūra ar visu nepieciešamo un vismodernāko tā laika aprīkojumu.

Līdz mūsdienām saglabāts viss autentiskais pazemes aprīkojums.

Tematiskās ekskursijas, ēdieni ēdnīcā, tērpi un citas kolorītas "odziņas", kas piešķir izklaidei tādu kā autentiskuma un arī baisas realitātes ilūziju.

Eksotiska šī pastaiga bunkuros noteikti šķitīs ārzemniekiem un tiem, kas nav dzīvojuši padomijā. Savukārt vecākās un vidējās paaudzes ekskursantiem pastaiga pazemē būs kā ceļojums laika mašīnā, jo ikviens priekšmets un atribūts raisīs atmiņas par politinformācijas stundām skolā, kara katedru augstskolā un komandām: "Līdzināties! Mierā!"

Adrese: "Rehabilitācijas centrs "Līgatne"", "Skaļupes", Līgatnes novads

Vairāk informācijas šeit.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!