Augļa attīstība

Tavs mazulītis ir aptuveni rīsa graudiņa lielumā - 1,25 mm, svars varētu būt ap 3 -3,5 gramiem. Embrijam attīstās kāju aizmetņi. Tie vēl ir kā īsas spuras. Roku aizmetņi jau ir paaugušies, un tie ir sadalīti divās daļās ar elkoni. Sirds diezgan izteikti izvirzīta uz āru, tai jau ir divas kameras, bet pukstēt tā sāks šīs nedēļas beigās. Plaušās parādās bronhu aizmetņi. Galva ir ļoti liela (kā ķermenis), attīstās smadzenes. Sāk attīstīties actiņas un nāsis. Veidojas arī zarnas. Tāpat 5. grūtniecības nedēļā auglim sāk veidoties centrālā nervu sistēma, muguras un galvas smadzenes. Ar speciālu aparatūru aptuveni piektās nedēļas otrajā pusē var sadzirdēt to, kā pukst bērniņa sirds.

Attīstās:

 • rokas, kājas, pirkstiņi;
 • auss gliemeži, deguns, mute, acs;
 • aizkuņģa dziedzeris, aknas;
 • slēdzas nervu caurulīte, sāk formēties centrālā un perifērā nervu sistēma;
 • augšējie elpošanas ceļi.

Tava dzemde palielinās izmēros, un tās palielinājumu var konstatēt vaginālas apskates laikā.

Starp topošo mammu un embriju jau notiek vielu apmaiņa, tādēļ šis patiešām ir laiks, kad attiekties no kaitīgajiem ieradumiem, piemēram, smēķēšanas. Par to, ko gaidāmajam mazulim nodara smēķēšana, tostarp pasīvā, plašāk lasi šeit. Kā norāda Rīgas Dzemdību nama ginekoloģe, dzemdību speciāliste Larisa Tomkoviča, pats galvenais, ko var nodarīt smēķēšana – aizkavē nervu caurules slēgšanos un auglim var veidoties mugurkaula defekts-spina bifida.

Sievietes izmaiņas

Pagaidām vizuāli nevar pateikt, ka esi mazuļa gaidībās. Tomēr tavs ķermeņa svars var jau būt pieaudzis, bet nelabumu dēļ tavs ķermeņa svars var būt arī samazinājies. Arī tas ir normāli. Lai nepieļautu atūdeņošanos, tev jāiemācās daudz dzert. Dažreiz sievietes nesaprot, ja jau grūtniecība ir nule kā iestājusies un mazulītis vēl ir tik mazs, kādēļ svara pieaugums? Neliels svara pieaugums var būt tādēļ, ka nedaudz ir palielinājusies placenta, svaru dod arī augļūdeņi (tiesa, tie pagaidām ir vien daži pilieni), un organisms pats arī sācis krāt tauku slāni uz vēdera, kas pildīs sava veida aizsargfunkcijas.

Izteiktākas kļūst grūtniecības pazīmes – sakarā ar to, ka palielinās dzemdes apjoms un dzemde pavēršas uz urīnpūšļa pusi, iepriekš galveno lomu spēlēja hormonālās izmaiņas, slikta dūša (biežāk rīta pusē), ēstgribas trūkums vai gluži pretēji – milzu apetīte.

Var parādīties aizcietējumi, dedzināšana pakrūtē, var parādīties arī garastāvokļa maiņas un noteikti pati un arī tavs partneris pamanīs, ka krūtis ir piebriedušas, tās var kļūt arī daudz jutīgākas. Ja tava oma mainās nezināmu iemeslu dēļ, tu pilnīgi droši to vari novelt uz hormoniem, jo to izmaiņu dēļ tu vari kļūt raudulīga, viegli aizkaitināma, var parādīties nemiers un trauksme. Un arī tā ir norma. Tomēr nekas nav akmenī kalts – katrai grūtniecei mazulīša gaidīšana norit individuāli. Pilnīgi iespējams, ka tev ir tikai dažas no šīm pazīmēm.

Vizītes pie ārsta

Lai gan dažas sievietes steidz pie ārsta jau ātrāk, tomēr saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām tev pie ārsta būtu jādodas pēc 8. grūtniecības nedēļas. Neraugoties uz to, pie kāda speciālista tu nolemsi turpmāko grūtniecības laiku uzraudzīt savu un mazulīša veselību, vispirms tev jādodas vizītē pie ginekologa, kurš apstiprinās tavu grūtniecību.

Pēc tās tev jāizdomā, kuram speciālistam tu uzticēsies – ģimenes ārstam, ginekologam vai vecmātei, un tad noteikti dodies uz pirmo valsts apmaksāto vizīti. Tas jāizdara līdz 12. grūtniecības nedēļai.

Pirmās vizītes laikā tev uzdos virkni jautājumu, kā arī izmeklēs – noteiks tavu svaru, izmērīs asinsspiedienu. Iespējams, jau pirmajā vizītē tu ar speciālistu vienosies, kāds būs tavs individuālais grūtniecības novērošanas plāns. Pēc tavas veselības izvērtēšanas ārsts arī sapratīs, vai tev nepieciešami kādi papildu izmeklējumi.

Bet vispirms tev lūgs nodot asinsanalīzes – pilnu asins ainu, lai noteiktu tavu vispārējo veselības stāvokli un turpmāk sekotu izmaiņām. Rēzus faktora piederības un speciālu antivielu noteikšana. Ferritīna jeb dzelzs līmeņa noteikšana organismā. Tāpat asinīs veiks izmeklējumus uz hepatītu, sifilisu un HIV. Tev būs jānodod arī urīna analīzes, ar kuru palīdzību ārsts izvērtē grūtniecības norisi.

Ja pirmajā vizītē pie ginekologa tas nav darīts, speciālists tev var palūgt apmeklēt šo ārstu atkārtoti, lai veiktu maksts floras bakterioloģisko izmeklēšanu. Tas ir tad, kad no maksts tiek paņemta uztriepe, lai meklētu baktērijas, kas var dzīvot makstī. Ja esi riska grupā, ārsts vēlēsies noskaidrot, vai tev nav hlamīdijas. Riska grupā ietilpst: grūtnieces līdz 24 gadu vecumam, sievietes no sociālā riska grupas, sievietes, kurām iepriekš diagnosticēta seksuāli transmisīva infekcija un kurām ir kādas pazīmes, kas norāda uz inficēšanos.

Sākot ar 25 gadu vecumu, tu regulāri saņem vai saņemsi savā pasta kastītē uzaicinājumu veikt bezmaksas dzemdes kakla skrīningu (izmeklējumu). Ja gadījumā neesi pēc šī uzaicinājuma skrīningu veikusi, tad tagad, kad esi stāvoklī, ārsts vēlēsies to veikt. Ar skrīninga palīdzību var konstatēt dzemdes kakla vēzi vai pirmsvēža iekaisumu.

Pirmā ultrasonogrāfiskā izmeklēšana parasti tiek veikta 11. – 14. nedēļā, tādēļ līdz tai vēl jāpagaida. Mātes pasi tu saņemsi pēc 16. grūtniecības nedēļas.

Grūtniecību uzraugošais speciālists tev izstāstīs par tiem izmeklējumiem, kas pieejami par valsts budžeta līdzekļiem, protams, ja vien neesi jau nolēmusi apmeklēt ārstu privātpraksi. Tad par visu grūtniecības uzraudzības vizītēm un izmeklējumiem būs jāmaksā pašai. Ja tev nav sava ārsta un tu nezini, kur to atrast, tev var noderēt Nacionālā veselības dienesta mājaslapa (www.vmvd.gov.lv) vai zvani uz bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 darbadienās no pulksten 8.30 līdz 17.00.

Ārsts tev uzdos daudz un dažādus jautājumus, kas varbūt liks tev pat mulst, bet centies uz tiem atbildēt iespējami atklāti un precīzi, jo tas ir tavas un mazulīša veselības labā. Piemēram, ja kādam no ģimenes ir iedzimtas ģenētiskas slimības, tev noteikti būs jādodas uz konsultāciju pie ģenētiķa. Savukārt, ja analīzes parādīs augstu ģenētisko anomāliju risku, tad vispirms tev būs jādodas uz konsultāciju pie ārsta-ģenetiķa, un viņš lems par Horija biopsijas jeb amniocentēzes veikšanas nepieciešamību (ar šīs metodes palīdzību iegūst augļūdens paraugu tālākām analīzēm). Bet tas viss ir pēc 13. grūtniecības nedēļas, un ar ārsta-ģenētiķa paskaidrojumiem.

Tāpat vizītē, kad būsi gatava stāties uzskaitē, speciālists aprēķinās iespējamo gaidāmo dzemdību datumu. Iznēsāta pilna laika grūtniecība ilgst deviņus mēnešus jeb 39 – 41 nedēļu. Tu arī pati vari sarēķināt aptuveno tikšanās laiku ar savu mazulīti. Lūk, te vienkārša formula:

pēdējo mēnešreižu pirmā diena + 7 dienas – 3 mēneši = dzemdību datums (tiesa, šis datums tiks koriģēts pēc pirmās USG).

Ārsts tev atgādinās par kaitīgo ieradumu atmešanas nepieciešamību, kā arī izstāstīs par uztura paradumu maiņu. Noteikti tev ieteiks lietot folijskābi, lai gan būtībā šis jau ir pēdējais laiks, jo folijskābi ieteicams lietot vēl pirms grūtniecības iestāšanās. Plašāk par tās nepieciešamību uzzināsi šeit. Ja esi veģetāriete,vai vegāne, vai arī ja neesi līdz šim īpaši pievērsusies veselīgai ēšanai, tev šie ieradumi būs jāmaina. Par grūtnieču uzturu lasi šeit un šeit. Arī par to, kādas fiziskās aktivitātes ir piemērotas grūtniecēm, plašāku informāciju atradīsi šeit, jo tomēr pastāv daži sporta veidi, kas var kaitēt grūtniecības norisei.

Stājoties grūtnieču aprūpes uzskaitē, ārstam būs jāsavāc anamnēze:

 • pašsajūta, sūdzības;
 • personīgā anamnēze, ģimenes anamnēze;
 • dati par bērna tēvu;
 • orgānu un sistēmu apskate;
 • krūšu dziedzeru apskate;
 • dzemdes kakla apskate spoguļos;
 • svara/ķermeņa masas indeksa noteikšana, pārrunas par iespējamo svara pieaugumu;
 • asinsspiediena kontrole.

Visam grūtniecēm pirmās vizītes laikā nozīmē arī analīzes, lai noskaidrotu hemoglobīnu, trombocītu skaitu, iespējamās vispārējās izmaiņas; feritīnu – dzelzs krātuve, kas atbild par ilgstošām rezervēm; asinsgrupu un Rh faktoru. Ja paciente ir Rh negatīva vai pieder pie O9 pirmās asinsgrupas, arī bērna tēvam ir jānosaka asinsgrupa un Rh faktors. Ja pacientei ir pozitīvas antivielas – tās obligāti ir jāidentificē Valsts asinsdonoru centrā.

Tāpat tev tiks veikts izmeklējums, lai noteiktu HbsAg (B hepatīts), HIV I/II, sifilisu un sekundāra sifilisa diagnostiku. Ja ir nepieciešams, arī citu infekciju diagnostika, jo īpaši riska grupām, piemēram, ja tev ir kādas hroniskas infekcijas, saslimšanas.

Tev tiks veikta maksts floras bakterioskopija – ar speciālo testa strēmeli. Ja maksts pH > 4.4, hlamīdiju noteikšana riska grupai; ginekoloģiskā citoloģiskā izmeklēšana (ja nav veikta skrīninga ietvaros un/vai atbilde nav norma); urīna analīzes (rīta urīns, pēc apmazgāšanās, vidējā porcija).

Ārsts tev atgādinās par dzimumsistēmas anatomisko un fizioloģisko uzbūvi, apaugļošanos un augļa attīstību, uzturu, nikotīna un alkohola kaitīgo iedarbību, medikamentu lietošanu; izskaidros grūtniecības aprūpes kārtību un draudošos simptomus.

Tātad, kā jau noprati, tev būs daudz jaunas informācijas, ko ņemt vērā, mainot savu ierasto dzīves ritmu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!