Foto: Shutterstock

Novembris ikviena priekšlaikus dzimuša bērna vecākiem ir īpašs mēnesis – ik gadu 17. novembrī visā pasaulē, tostarp arī Latvijā, atzīmē Pasaules priekšlaikus dzimušo bērnu dienu. Brīdis, kad mazulis nācis pasaulē pirms noteiktā laikā (ātrāk par 37 pilnām grūtniecības nedēļām), ir satraukumu pilns ne vienai vien ģimenei par to – kā nu būs? Šādos brīžos kaut nelielu atbalstu sniedz tas, ka neesi viens, un arī citas ģimenes var palīdzēt kaut ar savu pieredzi.

Arī šogad priekšlaicīgi dzimušo bērnu vecāku biedrība "Esmu klāt" 17. novembrī vecākus, kuru bērni nākuši pasaulē priekšlaikus, aicina uz ikgadējiem satikšanās svētkiem. Rīgas Lutera draudzes centru Torņkalna ielā 5, Rīgā, no pulksten 15 līdz 18 pieskandinās koncerts, muzikāla nodarbība bērniem ar līdznācējiem, sarunas un citas radošās aktivitātes.

Latvijā ik gadu aptuveni katrs desmitais mazulis dzimst priekšlaikus – ātrāk par 37. gestācijas nedēļu. Atkarībā no grūtniecības nedēļas, kurā bērniņš dzimis, viņa ķermenis nav pietiekami attīstījies. Tāpēc priekšlaikus dzimušie mazuļi savus pirmos dzīves mēnešus pavada ciešā ārstu uzraudzībā jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā jeb JITN.

Lai gan pastāv dažādi riski un draudi bērna veselībai, ja tas dzimis priekšlaikus, tas nenozīmē, ka nav labu rezultātu. Portāls "Cālis" vairākkārt vēstījis par dažādām pieredzēm, kad priekšlaikus dzimušie bērni, izejot cauri grūtībām un ilgam veseļošanās periodam, izaug priecīgi, drosmīgi, radoši un spējīgi. Turpinājumā aicinām iepazīties ar šiem pieredzes stāstiem, lai sajustu – neviens šajā situācijā nav viens.

Priekšlaikus dzimis bērniņš: pieredzes stāsts par cīņu pēc katras piena lāses

Foto: Privātais ahīvs

"Priekšlaikus dzimis bērniņš jāaprūpē pavisam citādi – zīšana visiem jaundzimušajiem ir darbs, kas prasa piepūli, bet vismazākajiem jānodrošina viss, lai nebūtu nekādu papildu apgrūtinājumu. Pirmās piena piles vīrs nesa bērniem kā lielu dārgumu," atceras priekšlaikus dzimušo dvīņu Olivera un Patrika mamma Inga. Neziņa par tālāko, lauvenes cīņasspars par katru piena lāsi un neizmērojams spīts, savā pieredzē par piena iegūšanu saviem priekšlaikus dzimušajiem bērniņiem dalās mazuļu mamma Inga Hofmane.

Lasīt vairāk

Ārsti teica, ka meitiņa neizdzīvos; pieredzē dalās priekšlaikus dzimušo bērnu mammas


"Elza piedzimstot bija tik maza, ka visu viņas augumiņu varēju noklāt ar vienas rokas plaukstu. Ārsti teica, ka meitiņa neizdzīvos," atceras priekšlaikus dzimušās Elzas mamma.

Lasīt vairāk

Pat cukura paciņa nebija – trīs stāsti par priekšlaikus dzimušiem mazuļiem

Foto: Shutterstock

Novembris ir īpašs mēnesis
priekšlaikus dzimušu bērniņu ģimenēm
, jo arī Latvijā nu jau par tradīciju kļuvusī Pasaules priekšlaicīgi dzimušo bērnu diena ir gaidīti satikšanās svētki. Smiekli un prieka asaras, laimīgu bērnu čalas, kūkas, dāvanas un ziedu klēpji ārstiem un māsiņām svētkus padara īpašus.

Lasīt vairāk

Māriņa piedzima 980 gramus smaga un 1,3 gada vecumā pārcieta aknu transplantāciju. Tagad viņa dejo koncertā

Foto: DELFI

Mārai Miķei no Valmieras tagad ir seši gadi. Un viņa ir praktiski vesels bērns. Taču šis ceļš bija garš gan viņai, gan Māras vecākiem. Māriņa dzima priekšlaikus un dzimšanas brīdī svēra tikai 980 gramus. Divu mēnešu vecumā viņai bija pirmā žultspūšļa operācija, bet 1,3 gada vecumā - aknu transplantācija, un ar to veselības problēmas nebūt nebeidzās. Bet šis ir veiksmes stāsts, ko portālam "Cālis.lv" atklāj Māras mamma Edīte.

Lasīt vairāk

Mazāks par cukura paciņu; ko nozīmē piedzimt pirms laika

Foto: Shutterstock

Bērniņa
nākšana pasaulē ir patiesa prieka un sirsnības pilns notikums jaunajā ģimenē, taču dažiem vecākiem prieks mija ar bailēm, dusmām un neizpratni, jo viņu lolojums ir dzimis priekšlaicīgi. Par to, ko nozīmē aprūpēt priekšlaikus dzimušu mazuli, pieredzē dalās mazās Ronijas tētis Gunārs un Aleksa mamma Laima.

Lasīt vairāk

Spēcīgi un talantīgi – priekšlaicīgi dzimušo bērnu radošums un vecāku pieredzes stāsti

Foto: Shutterstock

Likteņa nodomus cilvēkam saprast reizēm ir ļoti grūti, tāpēc rast izskaidrojumu, kāpēc viena bērniņa dzīve ir tieši tāda un ne citāda, nav iespējams. Pagājušās nedēļas nogalē Rīgas Lutera draudzes telpās tika atzīmēta Pasaules priekšlaicīgi dzimušo bērnu diena, kurā mazie bija sagatavojuši muzikālus priekšnesumus un zīmējumu izstādi, bet viņu vecāki dalījās iedvesmas stāstos par pārdzīvoto.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!