Simtiem dažādi interjera dizaina žurnāli un resursi piedāvā neskaitāmus padomus un modernus risinājumus mājokļa iekārtošanai, turklāt viss mainās ik sezonu. Kā neapmaldīties šajos padomu džungļos un atrast savu īsto stilu?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Visi tie modernie trendi un stilu nosaukumi bieži vien mulsina. Sākotnējo nozīmi zaudējušie stili un simboli attīstās aizvien jaunos virzienos, nereti aiz skaistajiem vārdiem slēpjas pavisam kas cits.

Postmodernisms, minimālisms, lauku naivisms, etniskums, high-tech, safari, kičs, Alpu namiņi vai angļu stila mājas, nemaz nerunājot par klasiku, kurai šobrīd ir ļoti daudz variantu - visus šos nosaukumus sarunās ar klientiem lieto dizaineri un interjera konsultanti.

Stils un stilīgums

Mūsdienu pasaulē ir praktiski neiespējami pieturēties pie viena stila. Tādēļ visbūtiskākais uzdevums, veidojot savu interjeru, ir - necensties atkārtot to, ko kāds jau ir radījis, bet radīt savu stilu, vienlaikus saglabājot sevi interesējošo pamatvirzienu.

Izņēmums varētu būt gadījums, kad tiek precīzi kopēts kāda radīts interjers, izmantojot tos pašus materiālus, krāsas un interjera priekšmetus. Tomēr tas ir diezgan garlaicīgi, jo, galu galā, iegūtais rezultāts būs kopija, turklāt konkrētu, specifisku materiālu atrašana varētu sagādāt papildu raizes un grūtības - pat mūsdienu tehnoloģiju laikmetā, kad šķiet, ka pieejams ir gandrīz viss.

Domājot par dizainu, labāk radīt ko personisku, unikālu, sirdij tuvu; ko tādu, kas stilistiski atbilst personiskajai gaumei. Tajā pašā laikā var izmantot modernus materiālus un oriģinālus aksesuārus, ar izvēlētājiem elementiem radīt vienotu bāzi, panākot sajūtu un apziņu, ka personīgā izvēle atbilst izvēlētajam interjera stilam.

Svarīgi apzināties, ka stils ir nevis modernā arhitektūra un dizaina koncepcija, bet gan interjera unikalitāte un oriģinalitāte. Spēle ar šiem terminiem precīzi atspoguļo pašreizējās tendences.

Domājot par sev piemēroto interjeru, jābalstās uz savu iekšējo saprātu un loģiku. Un tikai pēc tam, kad ir izkristalizēta ideja un vajadzības, var ķerties pie stilu izpētes. Jā, veidojot interjeru, ir jāsāk ar stila izvēli, tomēr tam ir jāatbilst izpratnei par savām mājām un savu vietu tajās, tādēļ vispirms ir jāstrādā pašam ar sevi.

Kā neapmaldīties, meklējot savu īsto interjeru?
Foto: Boa-Franc / cc

Kā to izdarīt?

Nepieciešama iedvesma un sagatavošanās. Gluži tāpat kā māksliniekam pirms gleznas radīšanas, vispirms ir jāizšķiras par galveno virzienu, kas šķiet tuvs, pieņemams un aizraujošs.

Lai to izlemtu, ir jāveic rūpīga izpēte, pārlapojot žurnālus, reklāmas brošūras un foto albumus, pievēršot uzmanību vissīkākajām detaļām un atmetot tos interjerus, kas neatbilst rocībai vai gaumei.

Ja iepatīkas kāda ideja vai dizaina elements, to jāpatur prātā. Kad ir radusies skaidrība par to, kādā stilā tiks veidots interjers, kritiski jāizvērtē, vai iepatikusies ideja iederēsies, vai to varēs pielāgot. Un, protams, jāatceras, ka ikviena stila pamatā ir vairāki pamatelementi.

Krāsu saderība

Labas stila izjūtas pamatā ir krāsu harmonija. Izvērtē iepatikušos interjerus un stilus, to krāsu toņus. Pilnīgi iespējams, ka ievērosi kādas sakritības.

Rūpīgi izpēti iepatikušos krāsu toņus un kritiski izvērtē tos, galu galā izlemjot, kura krāsa kalpos par pamatu interjeram. Uzmanība jāpievērš ne tikai krāsu kombinācijām, bet arī kontrastiem. Piemēram, klasiskajam stilam raksturīgs maigums, savukārt japāņu stilam - izteiktāks krāsu kontrasts.

Klasisko interjeru dažādos variantus raksturo atsevišķu krāsu gaišie toņi - gaiši zaļš, gaiši zils un dzeltens, kas uzsvērts ar balto krāsu. Japāņu minimālisma stila interjerus raksturo dabiski toņi - visu nokrāsu brūnais vai pelēkais

Kā neapmaldīties, meklējot savu īsto interjeru?
Foto: Kenziepoo / cc

Formas

Iespējams, apkopoto piezīmju un attēlu izpētē atklāsies arī līdzīgas formas - nišas, aksesuāri, mēbeles. Arī pēc šiem elementiem var noteikt interjera stilu.

Piemēram, dekoratīvi koka elementi pieder angļu stila interjeram - milzīgas bibliotēkas, kurās grāmatas izkārtotas uz dārgiem koka plauktiem. Savukārt high-tech stilam raksturīga ir atteikšanās no "nevajadzīgiem" elementiem. Gludas, spīdīgas virsmas bez papildu rotājumiem, dažādu materiālu kombinēšana. Ja high-tech stilā iekārtotā mājoklī vispār ir nepieciešamība pēc grāmatu plauktiem, tie noteikti slēpsies aiz slēgtām durvīm.

Kā neapmaldīties, meklējot savu īsto interjeru?
Foto: Boa-Franc / cc

Gaisma

Dažādiem stiliem dažāds apgaismojums. Mūsdienās ir neskaitāmi risinājumi - griestu lampas, iebūvējamie gaismekļi, slēptās lampas... Nav viegli neapjukt plašajā piedāvājumā un izvēlēties sev vispiemērotāko.

Minimālisma stila interjerā iederas slēptie gaismas avoti, savukārt bagātīgam klasiskajam stilam galvenais apgaismojums būs grezna lustra pie griestiem telpas centrā.

Svarīga ir arī gaismekļa forma un izstarotās gaismas krāsa. Reizēm tas ir ļoti svarīgs interjera elements. Piemēram, slavenās ķīniešu lampas. Tikai viena šāda veida lampa var pārvērst telpu līdz nepazīšanai, piepildot to ar savu īpatnējo gaismu.

Tekstilijas

Aizkari, pārsegi, spilveni, paklāji - mājas tekstilam telpas kopainā ir tikpat liela nozīme kā mēbelēm. Jāņem vērā vissīkākās detaļas - gan krāsu gamma, gan ornaments, gan struktūra.

Piemēram, āda, kažokādas un audumi ar dzīvnieku valsts apdrukām ļoti labi iederas safari stila interjerā, savukārt etniskajā stilā šāda izvēle būs pilnīgi neloģiska, etnostilam piedien dažādi tautiskie motīvi.

Nobeigumā

Protams, ikviens pats ir sava interjera lēmējs un noteicējs. Veidojot savu mājokli, ir ne tikai jādomā par komfortu, ērtībām, praktiskumu un cenu. Kritiski jāizvērtē izvēlētā stila interjera elementus un to, vai tie iederētos jūsu dzīvoklī. Galu galā, interjers - tā ir ne tikai ērta vide, kur dzīvot, bet arī mākslas darbs, kas atspoguļo mājokļa iemītnieku iekšējo pasauli.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form