'Eiropa ir koks, ko stādām mazbērniem,' Junkers atskaitās par EK paveikto. Tiešraides arhīvs
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Astoņus mēnešus pirms Eiropas vēlēšanām Eiropas Parlamentā (EP) Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētājs atskaitās par gada laikā padarīto.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Paredzams, ka Junkers izklāstīs Eiropas Komisijas paveikto desmit prioritārajās jomās un atklās darbu ieceres līdz Eiropas Parlamenta vēlēšanām.

Eiropas Parlamenta politisko grupu līderi pēc tam sniegs savu EK darba vērtējumu un iezīmēs svarīgākos darbus, kas paveicami līdz nākamā gada maijā paredzētajām Eiropas vēlēšanām.

Junkers par Eiropas Komisijas paveikto
Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers ikgadējo uzrunu par paveikto sāk ar atsauksmi uz vēsturi un atgādina, ka Eiropas Savienība ir miera savienība.
Tāpat viņš jau pašā sākumā uzsver nepieciešamību cīnīties ar nacionālistisku spēku parādīšanos dažādās dalībvalstīs.
EK prezidents arī atkārto EP otrdien dzirdēto Grieķijas premjera Alekša Cipra teikto, ka Grieķija ar ES institūciju palīdzību šogad noslēgusi pēdējo no trim palīdzības programmām, kas ļāvis tai atkal atgriezties pie izaugsmes.
"Mums ir galīgi jādefinē mūsu attieksme par Rietumbalkānu valstu pievienošanos Eiropas Savienībai, jo citādi kaimiņos situāciju noteiks citi."
"Problēmas, ar kurām saskaramies paliek aizvien lielākas, kas tikai apliecina, ka nepieciešama vienotība vairāk nekā jebkad iepriekš."
"Paskatīsimies, kas notiek apkārt, piemēram, Idlibā. Sīrijas konflikts parāda, ka starptautiskā kārtība, kuru kopš Otrā pasaules kara Eiropas Savienība izbauda ik dienas, tiek apšaubīta."
"Tas rāda, ka mēs vairs nevaram paļauties uz līdz šim noslēgtajiem līgumiem."
"Mēs, eiropieši, tāpēc, ka esam lielākais tirgus pasaulē, varam noteikt noteikumus, un vienoti aizsargāt mūsu pilsoņu tiesības."
"Eiropai jākļūst pr suverēnu spēlētāju starptautiskajās attiecībās, kas izriet no mūsu valstu nacionālās suverenitātes. Tas mūs padara spēcīgākus."
"Eiropa ir pārāk maza, lai tā varētu atļauties šķelties."
Junkers sola, ka tiek ieviesti noteikumi, lai ierobežotu trešo valstu un privātu organizāciju iespējas ietekmēt vēlēšanas.
Kā vienu no migrācijas problēmu risinājumiem Junkers uzsver partnerības veidošanu ar Āfriku, kas jau ir sākta pirms diviem gadiem.
Attiecībā uz "Brexit" procesu Junkers uzsver trīs punktus, ko EK ņem par pamatu sarunās:- respektēt Lielbritānijas tiesības pamest ES;- ES būs lojāla Īrijai attiecībā uz robežjautājumiem;- Lielbritānija nekad nebūs ES tāls kaimiņš, bet tuvs sabiedrotais un partneris.
"Ja vēlamies palielināt militāro sadarbību, tas jādara līdz vēlēšanām. Ja vēlamies izveidot sadarbību ar Āfrikas valstīm, tas jādara drīz. Nākamā gada laikā mums jānosaka eiro globālās valūtas loma."
"Tā ir veiksmīga valūta, otrā svarīgākā pasaulē aiz dolāra, un ap 60 valstu tā vai citādi savu valūtu ir piesaistījušas eiro."
"Mums jāturpina stiprināt ekonomiskā savienība, lai eiro kļūtu vēl stiprāks."
"Mums jāspēj runāt vienotā balsī ārpolitikā, jo nav pieņemami, ka cilvēktiesību padomē mēs paliekam klusi pret Ķīnas veiktiem noziegumiem tikai tāpēc, ka viena valsts pret to iebilst. Un tādu gadījumu bijis vēl."
"Mums ir jāatdzīvina zudusī prasme rast kompromisus."
"Eiropas Savienība ir būvēta uz likumiem, un pakļaušanās tiem, kā arī tiesas lēmumiem nav izvēle."
"Eiropa vairs nevar būt pasaules notikumu skatītājs un komentētājs. Eiropai jābūt nākotnes arhitektam, un uz pasaules skatuves jāspēj runāt vienā balsī, lai mēs tiktu labāk sadzirdēti."
"Mums jāsaka "Nē!" nacionālismam un "Jā!" patriotismam."
Junkers runu nobeidz, salīdzinot Eiropu ar koku, kuru mēs stādām tagad, domājot par to, lai tas dotu nepieciešamo ēnu mūsu mazbērniem pēc daudziem gadiem.
Pirmais Junkera runu komentē Eiropas Tautas partijas priekšsēdētājs Manfrēds Vēbers.
Vēbers uzsver, ka Junkers runā izlaidis virkni labu darbu, tostarp visu laiku zemāko bezdarbu, zemu valstu budžetu deficītu, samazinātu migrantu iebraukšanas skaitu un izglābtu eiro, kā arī krīzes pārvarēšanu Dienvideiropas valstīs.
Tāpat Tautas partijas līderis uzsver panākto vienošanos par "Frontex" robežsardzes palielināšanu līdz 10 000 vīriem kā apliecinājumu Eiropas drošības palielināšanai.
Sociālistu un demokrātu grupu pārstāv Udo Bulmans.
Bulmans norāda, ka kaut gan pats daudz kritizējis Junkeru, viņš viņu ciena kā patiesu līderi.
Tomēr viņš uzsver, ka galvenais uzdevums joprojām ir krīžu pārvarēšana, kas patlaban tikai notiek un nav noslēgusies.
Konservatīvo un reformistu frakcijas pārstāvis Rišards Legutko atzīmē dažādus Junkera vadītās EK mīnusus, piemēram, neiebilšanu pret Angelas Merkeles atvērto durvju politiku migrantiem, kā arī vēršanos pret atsevišķām valstīm (piemēram, Poliju un Ungāriju).
Viņš arī uzsver, ka ES ir savas vēstures laikā patlaban ir vissadalītākā, ne vienotākā.
Liberāļu frakcijas vadītājs Gijs Verhofštats nosoda iepriekšējo runātāju Legutko, atgādinot par Auksto karu un dzelzs priekškaru un pārmet viņam populisma slavināšanu.
Viņš arī uzsver Junkera paveikt un veicināto sadarbību ar Āfriku, lai Eiropa izkonkurētu Ķīnu.
Verhofštads aicina EK tuvākajos mēnešos nākt klajā ar konkrētu plānu, lai cīnītos ar ārēju iejaukšanos nākamajā gadā gaidāmajās vēlēšanās.
Zaļo un Eiropas Brīvās apvienības grupas līdzpriekšsēdētāja Ska Kelere uzsver, ka Eiropai ir jāsāk savi darbi, lai glābtu planētu, kamēr ASV Trmpa vadībā "dodas kosmosā".
"Mums Eiropā vajag minimālos sociālos standartus."
Eiropas Parlamenta Apvienotās kreiso spēku grupas priekšsēdētāja Gabriela Cimere uzsver, ka Grieķijas piemērs parāda, ka Eiropā nav solidaritātes savienība, jo tās krīzes smagumu uz saviem pleciem iznesuši paši nabadzīgākie.
"Brexit" seja Nigels Farāžs kritizē Junkera plānu par "Eiropas armijas, robežsardzes un ārpolitikas" veidošanu, jo tas nozīmē mazāku teikšanu nacionālās valstīs.
Turpinoties deputātu replikām, noslēdzam teksta tiešraidi.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiropas Komisija Eiropas Savienība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form