Lielbritānijas parlaments noraida Mejas piedāvāto 'Brexit' vienošanos
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja otrdien zaudējusi izšķirošajā balsojumā par "Breksita" vienošanos.

Mejas panākto vienošanos par izstāšanās nosacījumiem no Eiropas Savienības (ES) atbalstīja tikai 202 deputāti, kamēr 432 likumdevēji to noraidīja.

"Apakšnams ir runājis, un valdība to ņems vērā," pēc balsojuma atzina premjere. "Ir skaidrs, ka apakšnams neatbalsta šo vienošanos, taču šī vakara balsojums mums neko nepasaka par to, ko tas atbalsta."

Viņa piebilda, ka nav skaidrs pat tas, vai parlaments cienīs britu tautas lēmumu par izstāšanos no ES.

Tikmēr opozīcijā esošo leiboristu līderis Džeremijs Korbins jau iesniedzis pieprasījumu balsot par neuzticības izteikšanu Mejai, jo viņas valdība cietusi "katastrofālu" sakāvi.

Neuzticības balsojums gaidāms jau trešdien.

Tomēr kāds avots Ziemeļīrijas Demokrātiskajā unionistu partijā (DUP), no kuras ir atkarīgs Mejas valdības parlamentārais vairākums, sabiedriskās raidorganizācijas BBC žurnālistei izteicies, neuzticības balsojumā unionisti premjeri atbalstīs, lai gan viņi otrdien balsoja pret "Breksita" vienošanos.

Ja Meja neuzticības balsojumā zaudēs, parlamentam būs 14 dienas, lai atrastu viņas pēcteci, kas baudītu likumdevēju vairākuma atbalstu. Pretējā gadījumā būs jāizsludina pirmstermiņa vēlēšanas.

Balsojumā pret Mejas panākto vienošanos opozīcijai pieslējās 118 premjeres pārstāvēto toriju, un normālā situācijā pēc šādas graujošas sakāves uzreiz sekotu premjera demisija.

Tomēr Meja uzreiz pēc balsojuma ļāvusi noprast, ka viņa amatu negrasās pamest.

Premjerministre piedāvājusi starppartiju konsultācijas par turpmāko rīcību "Breksita" nodrošināšanai.

Reaģējot uz Lielbritānijas parlamenta balsojumu, Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers, brīdinājis par pieaugošo risku, ka Apvienotajai Karalistei būs jāaiziet no ES bez vienošanās.

"Es aicinu Apvienoto Karalisti, cik ātri vien iespējams tikt skaidrībā par saviem nolūkiem," teikts Junkera paziņojumā, kas izplatīts tūlīt pēc balsojuma Londonā.

Arī Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks paudis nožēlu par britu deputātu balsojumu, mudinot Lielbritānijas valdību, cik drīz vien iespējams paziņot par saviem turpmākajiem iecerētajiem soļiem.

Jau ziņots, ka Lielbritānijas parlamenta deputāti otrdien sākuši izšķirošo balsošanu par to, vai apstiprināt premjerministres Terēzas Mejas panākto "Brexit" vienošanos.

Meja, pirms balsojuma uzrunājot deputātus, norādīja, ka tas būs "vēsturisks lēmums, kas noteiks mūsu valsts nākotni paaudzēm ilgi".

Viņa piebilda, ka "katram no mums gadiem ilgi būs ar šo lēmumu jādzīvo".

Noslēdzot daudzdienu debates, premjere aicināja deputātus izvēlēties skaidru nākotni, nevis neskaidrību un atbalstīt vienošanos, tādējādi nodrošinot, ka Lielbritānija 29. martā izstāsies no Eiropas Savienības (ES).

Tags

Brexit Lielbritānija Terēza Meja

Comment Form