Bijusī prokurore atzīstas, kā 'kārtojusi' lietas tiesās
Foto: PantherMedia/Scanpix

Bijusī prokurore Irina Bogdanova vaļsirdīgi stāstījusi, kā "kārtojusi" lietas Jūrmalas un Rīgas tiesās, liecina Latvijas Televīzijas raidījuma "de facto" rīcībā esošie audio materiāli.

Tajos dzirdama Bogdanovas loma vēl nesen medijos skaļi izskanējušos Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) uzsāktajos kriminālprocesos, tāpat viņa pauž savu viedokli par tiesnešiem, kuru vārdi nav iesaistīti nevienā no kriminālprocesiem.

Pērn KNAB veica kratīšanu Rīgas apgabaltiesas tiesnešu kabinetos un privātmājā Jūrmalā, kur aizturēja tiesnesi Ivetu Bērziņu un uzņēmēju Gulamu Mohammadu Gulami. Bērziņu tur aizdomās par kukuļņemšanu un starpniecību kukuļošanā, bet Gulami – par kukuļdošanu. Kā starpnieks starp Bērziņu un Gulami, iespējams, darbojusies bijusī prokurore Bogdanova. Tieši Bogdanovai šajā lietā ir svarīga loma, jo viņa kriminālprocesā ir liecinājusi, norāda raidījums.

Dažas dienas pirms aizturēšanām Bogdanova vienā no Rīgas kafejnīcām tikās ar viņai pazīstamo uzņēmēju Uldi Skudru. Viens no Bērziņas lēmumiem, kurā viņa, iespējams, saņēmusi kukuli, bija Skudram nelabvēlīgs. Vēl ir arī virkne citu lietu, kurās U.Skudra tiesājas ar Gulami par viesnīcu, iespējams, nelikumīgu pārņemšanu. Raidījuma rīcībā nonācis sarunas ieraksts, kurā Bogdanova, iespējams, Gulami interesēs kārtojusi lietas Jūrmalas un Rīgas tiesās.

Bogdanova: "Tad viņš (Gulami) saprot, ka es viņam vienīgais liecinieks, ka es varu pateikt, ka viss tas, ko viņš (Gulami) ir darījis, viss ir uzpirkts. Viņš (Gulami) nav neko godīgi dabūjis. Tas viņam būs trieciens."

Dažādie notikumi liecina, ka Bogdanovas liecības bijušas gana ticamas, norāda raidījums. Ierosināta virkne kriminālprocesu, piemēram, viens no tādiem, tā dēvētā, "ārstu izziņu lieta", kad pirms rudenī notikušajām Saeimas vēlēšanām KNAB aizturēja vairākus mediķus, tostarp kardioloģi Ingunu Rožkalni – Žuburi. Viņa vēlēšanās kandidēja no "Zaļo un zemnieku savienības" saraksta. "de facto" rīcībā esošajā audioierakstā Bogdanova stāsta, kur meklējami lietas pirmsākumi. No sacītā noprotams, ka tādā veidā iespējamos pārkāpumos izdevās pieķert bijušo Bogdanovas priekšnieci, bijušo Jūrmalas prokuratūras virsprokurori Sigitu Priedi.

Vēlāk jau bijušās virsprokurores Priedes vārds figurē kādā citā kriminālprocesā. Apmēram pirms mēneša Priedi nopratināja KNAB. Šajā lietā figurē arī Jūrmalas tiesas tiesnese Tatjana Bormane. Viņai bija jāskata lieta, kurā Skudra bija lūdzis apķīlāt Gulami sievas Valentīnas mantu. Taču Gulami sievas pārstāvis iesniedza, iespējams, viltotu dokumentu – it kā notariāli apstiprinātas vēstules kopiju. Tajā bija teikts, ka Skudram neesot pilnvaru rīkoties cita uzņēmuma vārdā. Pēc būtības – liedza Skudram celt prasību tiesā. Bormanei ar to pietika, lai lietu izbeigtu. Viņa esot ignorējusi iebildumus par to, ka dokuments varētu būt viltots. Taču tieši to šobrīd jau izmeklē tiesībsargājošās iestādes.

Priede "de facto" noraida Bogdanovas teikto, ka būtu saņēmusi naudu: "Nekādā gadījumā!". Savukārt uz jautājumu par to, vai KNAB ir pratinājis viņu saistībā ar šo jautājumu, vai viņai ir noteikts statuss kriminālprocesā, atbild: "Pratinājuši ir, bet attiecībā par to krimināllietu es nevaru neko izpaust, jo es esmu parakstījusies par ziņu neizpaušanu."

Tomēr tālāk tiesvedības līkloči aizvijās līdz Rīgai. Bogdanovas un Skudras sarunā sāk pavīdēt tiesnešu uzvārdi, kuri nav saistīti ne arvienu kriminālprocesu. Rīgas apgabaltiesā nu jau tiesnesis Juris Freimanis lēma par labu Gulami sievai. Audio materiālā dzirdams Bogdanovas pārsteigums par šādu Freimaņa lēmumu. Tajā pašā laikā paskaidro, kā, viņasprāt, Freimanis lēmumus tiesā pieņēmis iepriekš.

Savukārt Freimanis, izlasot audioieraksta atšifrējumu, norādīja: "Protams, ka es naudu neņemu par to, kā es spriežu lietas. Tas būtu galīgākais absurds! Kāpēc Bogdanova kaut ko tādu ir teikusi, tas droši vien ir jāprasa Bogdanovai, kāpēc viņa kaut ko tādu teikusi, man ir grūti šobrīd komentēt šos viņas izteikumus, bet tīri cilvēcīgi es saprotu, cilvēks, kas ir "iedzīts stūrī" kā šajā gadījumā, viņš ne to vien var sastāstīt, manā ieskatā. Tās ir manas domas. Kā viņa pauž savas domas, es paužu savas domas."

Līdzīgs viedoklis, kā par Freimani, Bogdanovai ir arī par Rīgas pilsētas Centra rajona tiesas tiesnesi Raimondu Bulu. Vienā no disciplinārlietām viņam piemēroja sodu – rājiens, otrā - janvāra vidū - Tiesnešu disciplinārkolēģija pret viņu izbeidza disciplinārlietu noilguma dēļ. Taču tas vēl nebija zināms novembrī, kad Bogdanova tikās ar Skudru. Toties bija zināms tikai tas, ka drīzumā vienu no Skudras lietām skatīs tieši Buls.

Bogdanova atteicās "de facto" izpaust, cik KNAB ierosinātajos kriminālprocesos, kas saistīti ar Gulami, liecinājusi. Tikmēr viņas advokāts apstiprina tikai to, ka Bogdanova liecinājusi tiesneses Bērziņas lietā.

Tags

Jūrmala KNAB Korupcija Rīgas apgabaltiesa Saeima Zaļo un zemnieku savienība Tiesnešu disciplinārkolēģija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form