Izbeigta krimināllieta pret bijušo ENAP priekšnieku Gudermani
Foto: LETA

Ģenerālprokuratūra izbeigusi kriminālprocesu pret bijušo Valsts policijas (VP) Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) priekšnieku Gati Gudermani par dokumentu viltošanu, un tagad Gudermanis no Ģenerālprokuratūras un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) tiesas ceļā vēlas panākt morālā kaitējuma atlīdzināšanu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Gudermanis prasību Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā iesniedzis pagājušā gada decembrī. Tiesā informēja, ka civillieta Gudermaņa prasībā pret Ģenerālprokuratūru un KNAB ir ierosināta un tagad abām iestādēm pieprasīti paskaidrojumi. Pēc paskaidrojumu saņemšanas tiks noteikta tiesas sēde.

Gudermanis apstiprināja, ka viņa prasības galvenais pamats ir tas, ka viņš nepamatoti turēts aizdomās un apsūdzēts par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu. Rezultātā prokuratūra pieņēmusi lēmumu izbeigt KNAB izmeklēto kriminālprocesu. Lai arī sākotnēji viņam bija uzrādīta apsūdzība, Ģenerālprokuratūra pagājušā gada maijā nolēma kriminālprocesu daļā pret Gudermani izbeigt, jo netika konstatēts noziedzīga nodarījuma sastāvs.

Gudermanis savu prasību iesniedzis, jo, pēc viņa teiktā, divus gadus publiski tika apgalvots, ka viņš izdarījis noziegumu, kas beigās neapstiprinājās. "Līdz ar to es uzskatu, ka man ir nodarīts zināms kaitējums. Nav patīkami, ja divu gadu garumā tiek apgalvots, ka esmu izdarījis noziegumus, pie kuriem es neesmu vainīgs. Šāda tiesībsargājošo iestāžu nostāja arī veidojusi nepareizu manu publisko tēlu," uzsvēra Gudermanis.

Prasības summu Gudermanis pagaidām nevēlējās atklāt.

Pēc tam, kad KNAB viņam inkriminēja noziegumu, Gudermanis izvēlējās doties izdienas pensijā un šobrīd darbojas privātbiznesā.

Prokuratūrā, nesniedzot plašāku informāciju, apstiprināja, ka lieta pret Gudermani ir izbeigta, bet pret citu VP amatpersonu par kukuļņemšanu ir nodota tiesai.

KNAB 2016. gada novembrī preses paziņojumā informēja, ka birojs lūdzis prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret bijušo ENAP priekšnieku par dokumentu viltošanu, bet pret kādu VP amatpersonu - par 25 383 eiro kukuļņemšanu.

KNAB izmeklētājs rosināja sākt kriminālvajāšanu pret bijušo ENAP priekšnieku par 99 dokumentu viltošanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās. Savukārt pret VP amatpersonu tika lūgts sākt kriminālvajāšanu par piesavināšanos 11 gadījumos, par dokumentu viltošanu mantkārīgā nolūkā 11 gadījumos, par kukuļņemšanu 18 gadījumos, par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, ja ar to izraisītas smagas sekas, un par 99 dokumentu viltošanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās.

KNAB uzskatīja, ka VP amatpersona, rīkojoties aiz mantkārības, prettiesiski ieguva un izšķērdēja svešu mantu, būdama persona, kurai šī manta uzticēta un kuras pārziņā tā atradusies, kā arī piesavinājās naudu, viltoja dokumentus, kas klasificēti kā valsts noslēpuma objekts, un izmantoja tos mantkārīgā nolūkā, kā arī, izmantojot savu dienesta stāvokli, vairākkārt pieprasīja un pieņēma kukuļus ar starpnieka palīdzību - kopumā 25 383 eiro apmērā, pieļaujot bezdarbību kukuļdevēja interesēs.

Turklāt VP amatpersona ilgstošā laika periodā tīši neveica amata pienākumus, lai atklātu, pārtrauktu un novērstu noziedzīgus nodarījumus, kā rezultātā tika radīts mantisks zaudējums 63 897 eiro apmērā, uzskatīja KNAB.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka bijusī VP amatpersona personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās izdarīja 99 dokumentu viltošanu, kas klasificēti kā valsts noslēpuma objekts.

Gudermanis saistībā ar KNAB sākto kriminālprocesu tika no amata atstādināts 2015. gada vasarā. Tobrīd viņš ieņēma Kriminālizmeklēšanas pārvaldes (KIP) priekšnieka vietnieka amatu. ENAP priekšnieka amatu viņš atstāja pēc tam, kad VP vadībā notika amatpersonu rotācijas.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

ENAP Ģenerālprokuratūra KNAB Valsts policija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form