Atbalsta bezdarbnieka palīdzības pabalsta piešķiršanu; maksimālais apmērs mēnesī – 130 eiro
Foto: Shutterstock

Ministru kabinets otrdien, 21. aprīlī, lēma personām, kurām 12. martā vai vēlāk ir beidzies piešķirtais bezdarbnieka pabalsts un kuras saistībā ar Covid-19 izplatības ierobežošanai izsludinātās ārkārtējās situācijas radītajām sekām nav atradušas darbu, varēs pieprasīt bezdarbnieka palīdzības pabalstu, portāls "Delfi" noskaidroja Labklājības ministrijā (LM).

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šādu jaunu atbalsta formu paredz valdības sēdē pieņemtie grozījumi likumā "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam", taču par tiem vēl ir jābalso Saeimai.

"Ir valstiski svarīgi aizsargāt iedzīvotājus, kuri nevar atgriezties darba tirgū – lai viņiem būtu drošības spilvens. Šis atbalsts mērķēts uz personām, kurām bezdarbnieka pabalsts beidzies Covid-19 krīzes laikā. Ārkārtas stāvokļa dēļ šobrīd ir ļoti ierobežotas iespējas atrast darbu, vienlaikus ceru, ka šī četru mēnešus ilgā palīdzība nemazinās motivāciju cilvēkiem darbu atrast pēc iespējas drīz," sacīja labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV).

LM norāda, ka bezdarbnieka palīdzības pabalsts tiks piešķirts apmērā, kāds ir personai izmaksāts attiecīgi astotajā vai devītajā bezdarba mēnesī, bet ne vairāk kā 130 eiro mēnesī. Šāds pabalsta apmērs noteikts, par pamatu ņemot spēkā esošajos normatīvajos aktos noteikto trūcīgas ģimenes vai personas ienākumu līmeni jeb 128,06 eiro.

Iesniegumu bezdarbnieka palīdzības pabalsta saņemšanai būs jāiesniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA). Pabalstu piešķirs no nākamās dienas, kad beidzas bezdarbnieka pabalsta izmaksa.

Bezdarbnieka palīdzības pabalsta izmaksas periods būs ne ilgāks par četriem mēnešiem. Pabalstu izmaksās par periodu no 12. marta līdz persona sāk gūt ienākumus kā darba ņēmējs vai pašnodarbinātais, bet ne ilgāk kā līdz šā gada 31. decembrim.

Tāpat ministrija norāda, ka bezdarbnieka palīdzības pabalsta izmaksu pārtrauks, ja cilvēks iegūs darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statusu un gūs ienākumus vai arī tam tiks piešķirta apdrošināšanas atlīdzība, valsts pensija vai ikmēneša atlīdzība bezdarbniekam par algoto pagaidu sabiedrisko darbu veikšanu.

Bezdarbnieka palīdzības pabalsta saņēmējiem netiks veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Tādējādi minētais pabalsta izmaksas periods netiek ņemts vērā, aprēķinot kādu no sociālās apdrošināšanas pabalstiem vai pensijām.

Portāls "Delfi" jau ziņoja, ka koalīcijas partijas 20. aprīļa sadarbības sanāksmē vienojās dot zaļo gaismu LM sagatavotajiem likuma grozījumiem, kas ļaus materiāli atbalstīt tos cilvēkus, kuriem bezdarbnieka pabalsta saņemšanas termiņš beidzas Covid-19 radītās krīzes laikā un neizdodas uzreiz atrast darbu.

Atbildot uz žurnālistu jautājumiem, ministre atzina, ka šis pabalsts varētu būt nepieciešams 18 tūkstošiem cilvēku mēnesī un kopējā plānotā summa ir 21,8 miljoni eiro.

Savukārt Saeimas opozīcijā esošā "Saskaņas" frakcija iesniegusi grozījumus likumam "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam", kas paredz atgriezties pie iepriekšējās kārtības pabalstu aprēķināšanā un pabalsta izmaksas ilgumā. Opozīcija arī prasa mīkstināt bezdarba pabalsta saņemšanai noteiktos kritērijus, pirmdien portālu "Delfi" informēja "Saskaņas" deputāts Andrejs Klementjevs.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

KPV LV Ramona Petraviča Koronavīruss Covid-19 Andrejs Klementjevs Ministru kabinets Saeima Saskaņa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form