E-veselības pirmais gads: traucējumi, sods un tiesa, 'galvas' trūkums un izaicinājumi
Foto: LETA

E-veselības pirmais gads vienaldzīgu neatstāja nevienu procesā iesaistīto – ne pacientus, ne ārstus, ne arī farmaceitus. Par obligātiem padarītos jauninājumus šo pušu attiecībās, īpaši e-recepti, bieži vien pavadīja trauksmainas atsauksmes. Janvāra sākumā aprit gads kopš izzuda papīra receptes kompensējamām zālēm un papīra darbnespējas lapas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

E-receptes un elektroniskās darbnespējas lapas pirmais gads daudzās ģimenes ārstu praksēs sākās ar garāku darbadienu nekā iepriekš un pacientiem bieži vien ar apjukumu aptiekā, kad pēc kļūdām sistēmā viņi nevarēja saņemt zāles. Jo īpaši pirmajā mēnesī jaunajā sistēmā nereti bija tehniski traucējumi, kuru laikā nevarēja izrakstīt ne e-recepti, ne darbnespējas lapu.

Janvāra vidū e-veselība arī piedzīvoja uzbrukumu. "Ir skaidrs tas, ka tas bija plānots uzbrukums, izkliedēts uzbrukums, kā to sauc speciālisti, jo tas tika veikts vienlaicīgi no vairākām valstīm," sacīja nu jau bijušais Veselības ministrijas valsts sekretārs Aivars Lapiņš. Sistēma sekundes laikā saņēmusi vairāk nekā 10 tūkstošus pieprasījumu. Arī "Cert.lv" secināja, ka 16. janvārī notikušais bija uzbrukums ar mērķi padarīt sistēmu nepieejamu.

Vasara e-veselības vidē tika pavadīta mierīgi bez lieliem tehniskiem traucējumiem, taču rudens atnesa atsevišķas jaunas ģimenes ārstu sūdzības. Lai arī pārrāvumi bija ļoti reti, viņi sūdzējās par liekiem soļiem darbnespējas lapu pagarināšanā un slēgšanā un par to, ka nav pilnveidots zāļu reģistrs. Tiesa, farmaceiti savukārt norāda, ka ne vienmēr ārsti prot pareizi aizpildīt e-receptes un izskaidrot jauno kārtību pacientiem.

Par e-veselību atbildīgais Nacionālais veselības dienests skaidro, ka pastāvīgi tiek veikti sistēmas uzlabojumi. E-veselības sistēmā jau ieguldīti kopumā vairāk nekā 16 miljoni eiro.

Tiesa, e-veselība saņēmusi arī pozitīvas ārstu atsauksmes, proti, pacientiem nav klātienē jādodas pie ārsta tikai, lai pagarinātu recepti, tā kā to tagad var izdarīt elektroniski.

Portāls "Delfi" piedāvā atskatu uz dažiem zīmīgākajiem notikumiem, kas skar e-veselības pirmo gadu, un arī jaunāko laiku aktualitātēm.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Anda Čakša Eiropas Savienība Lasāmgabali Latvijas Avīze Latvijas Radio Latvijas Televīzija NVD Zemkopības ministrija Veselības inspekcija Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form