Farmaceiti un 'Sustento' aicina mazināt uz klientu noteikto platību aptiekās
Foto: Shutterstock

Farmaceitu un aptieku profesionālās un pacientu organizācijas vērsušās pie Ekonomikas ministrijas, Operatīvās vadības grupas, Valsts kancelejas un Ministru kabineta pārstāvjiem ar lūgumu mainīt esošo uz vienu klientu noteikto kvadratūru aptiekā no 25 kvadrātmetriem uz 15 kvadrātmetriem, lai platības ziņā attiecīgi pielīdzinātu aptieku pasta vai citu saimniecisko pakalpojumu sniedzējam nevis tirgotājiem, informēja organizācijas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā skaidrots vēstulē, laikā, kad viena no Latvijas iedzīvotājiem būtiskākajām lietām ir nesaslimt, lai nenoslogotu veselības aprūpes sistēmu, kā arī būt laikus nodrošinātiem ar medikamentiem, aptiekas "viennozīmīga un bezkaislīga pielīdzināšana tirdzniecības iestādei ir neatbilstoša". Tādēļ, izprotot un atbalstot izsludināto ārkārtas situāciju un stingro "lokdaunu", organizācijas rosina mazināt noteikto kvadrātmetru apmēru uz vienu klientu.

Aptieka ir viena no primārās veselības aprūpes sastāvdaļām, tai visiem iedzīvotājiem jānodrošina vienlīdzīga medikamentu pieejamība, tajā skaitā aptiekas veic kompensējamo medikamentu izsniegšanu, kas ir valsts deleģētā funkcija. Kā uzsver organizācijas, aptieka ir arī vienīgā vieta, kur veselības aprūpes profesionālis - farmaceits - izsniedz medikamentus un konsultē par pareizu pašārstēšanos jebkuru pacientu, lai kādā vecumā vai veselības stāvoklī tas būtu.

Mediķi, tajā skaitā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta amatpersonas, ir izteikušies, ka šobrīd Latvijas iedzīvotājiem ir jānodrošinās ar medikamentu krājumiem brīžiem, kad neatliekamā palīdzība pamatotu apsvērumu dēļ atsaka brigādes vizīti, tāpat arī veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība ir strauji mazinājusies plānveida operāciju atlikšanas un ģimenes ārstu noslodzes dēļ. Arī šo iemeslu dēļ, organizāciju ieskatā, aptiekām jābūt pieejamām, jo nereti tieši farmaceits un farmaceitiskā aprūpe ir vienīgā iedzīvotājam iespējamā sastapšanās ar veselības aprūpes speciālistu.

Farmaceitiskā aprūpe arī ir daļa no veselības aprūpes, un farmaceits ir viens no iedzīvotājiem pieejamākajiem veselības aprūpes speciālistiem. "Lūdzam atļaut mums pilnvērtīgi izmantot mūsu farmācijas speciālistu resursu klientu apkalpošanai, tādejādi samazinot rindas un gaidīšanas laiku pie aptiekas," pausts vēstulē.

Organizācijas apliecina, ka izprot un atbalsta izsludināto ārkārtas situāciju un "lokdaunu", un aicina atbildīgos mainīt esošo situāciju, veicot grozījumu Ministru kabineta rīkojumā Nr.720 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu".

Proti, organizācijas aicina pārskatīt rīkojumā iekļauto punktu, nosakot, ka "tirdzniecības vietā tirdzniecības pakalpojumu sniedzējs vienam apmeklētājam nodrošina ne mazāk kā 25 kvadrātmetrus no publiski pieejamās telpu platības, izņemot aptiekas, kur vienam apmeklētājam nodrošina ne mazāk kā 15 kvadrātmetri no publiski pieejamās telpu platības. Tirdzniecības vietā, kur vienam apmeklētājam publiski pieejamā telpu platība ir mazāka par 25 kvadrātmetriem, vienlaikus var atrasties tikai viens apmeklētājs, aptiekā, kur vienam apmeklētājam publiski pieejamā telpu platība ir mazāka par 15 kvadrātmetriem, vienlaikus var atrasties tikai viens apmeklētājs".

Vēstuli parakstījusi Latvijas farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča, Latvijas farmaceitu biedrības prezidente Dace Ķikute, Aptieku biedrības valdes priekšsēdētāja Agnese Ritene, Aptieku attīstības biedrības valdes loceklis Ronalds Drunka un Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas "Sustento" valdes priekšsēdētāja Gunta Anča.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ekonomikas ministrija Valsts kanceleja
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form