Gandrīz 80% ES sieviešu uzskata, ka Covid-19 pandēmijas laikā ir pieaugusi vardarbība pret sievietēm
Foto: Shutterstock

Apmēram 77% sieviešu no Eiropas Savienības (ES) uzskata, ka Covid-19 pandēmijas laikā ir pieaugusi fiziskā un emocionālā vardarbība pret sievietēm, liecina jaunākās Eirobarometra aptaujas dati.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Eiropas Parlamenta (EP) preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš informēja, ka sievietes prasa, lai EP cīnītos pret cilvēku tirdzniecību, seksuālu izmantošanu un psiholoģisko un fizisko vardarbību pret sievietēm un novērstu vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirību.

Visās valstīs, izņemot Somiju un Ungāriju, vairāk par 50% aptaujāto uzskata, ka Covid-19 pandēmijas dēļ ir pieaugusi fiziskā un emocionālā vardarbība pret sievietēm. Grieķijā šis rādītājs ir 93%, bet Portugālē - 90%.

Gandrīz puse jeb 44% respondentu uzskata, ka Covid-19 pandēmija ir ietekmējusi darba un privātās dzīves līdzsvaru, savukārt 21% norāda, ka pandēmija ir ietekmējusi to, cik daudz laika sievietes velta apmaksātam darbam. Pandēmijas ierobežojumi ir būtiski skāruši sieviešu garīgo veselību. 41% sieviešu ES ir ietekmējusi mājsēde un komandantstunda, bet 38% sieviešu - ierobežojumi attiecībā uz to, cik cilvēku ir atļauts satikt.

Sievietes skaidri norāda vairākus galvenos pasākumus, kas jāīsteno, lai novērstu vardarbību pret sievietēm - vajadzētu atvieglot ziņošanu par vardarbību pret sievietēm. 58% respondentu norādīja, ka vardarbību pret sievietēm varētu mazināt ziņošana policijā. 40% sieviešu norādīja, ka ir nepieciešams vairot iespējas sievietēm meklēt palīdzību, piemēram, ar palīdzības tālruņa starpniecību. To, ka būtu jāvairo policijas un tiesu iestāžu informētība un mācības šajā jomā, atzīmēja 40% aptaujāti, savukārt 38% norādīja, ka ir nepieciešams vairot sieviešu finansiālo neatkarību.

38% respondentu norādīja, ka pandēmija negatīvi ietekmējusi viņu personiskos ienākumus. Šādam apgalvojumam piekrītošo sieviešu īpatsvars ir diapazonā no 60% Grieķijā līdz 19% Dānijā. Kā norāda 44% aptaujāto sieviešu, Covid-19 pandēmija ir arī negatīvi ietekmējusi darba un privātās dzīves līdzsvaru. Tā uzskata vairāk nekā puse, jeb 68% sieviešu Kiprā, Grieķijā - 59%, Maltā - 58%, Luksemburgā - 56%, Itālijā - 52%, Portugālē - 52% un Ungārijā - 51%.

21% sieviešu apsver vai jau ir nolēmušas pastāvīgi veltīt mazāk laika apmaksātam darbam, liecina aptaujas dati.

Kopš pandēmijas sākuma sieviešu vidū pastāvēja lielāks risks, ka tās uztrauksies par nespēju satikt draugus un ģimeni, par to bažījušās 44% sieviešu, bet 33% ir kopumā noraizējušās par savu nākotni.

Sieviešu vidū valda vienots uzskats, ka pasākumi, kas ieviesti pandēmijas apturēšanai, ir būtiski ietekmējuši viņu garīgo veselību.

Eirobarometra zibensaptauju veica uzņēmums "Ipsos", tā norisinājās no 25.janvāra līdz 3.februārim visās 27 ES dalībvalstīs un kopumā aptvēra 26 741 interviju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Svērtie ES rādītāji ir aprēķināti, ņemot vērā katras valsts iedzīvotāju skaitu.

Tags

Eiropas Savienība Sievietes
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form