Kučinskis sola saglabāt budžeta vietu skaitu augstskolās pašreizējā līmenī
Foto: LETA

Budžeta vietu skaits augstskolās turpmākajos gados nesamazināsies un nākamgad saglabāsies pašreizējā līmenī, trešdien pēc tikšanās ar studentiem sola Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).

Kučinskis šodien tikās ar Latvijas Studentu apvienību un solīja, ka budžeta vietu skaits turpmākajos gados saglabāsies pašreizējā līmenī, pastāstīja premjera preses sekretārs Andrejs Vaivars.

Finansējums atalgojuma palielinājumam augstskolu mācībspēkiem tikšot meklēts, bet tas neskaršot budžeta vietu skaitu.

Kā ziņots, valdība otrdien pēc spraigām diskusijām tomēr nespēja vienoties par papildu finansējuma piešķiršanu augstākajai izglītībai, lai netiktu samazināts valsts budžeta finansēto studiju vietu skaits. Līdz ar to lēmuma pieņemšana tiek atlikta uz divām nedēļām.

Lai gan lēmuma pieņemšana tika atlikta, diskusijas par šo jautājumu bija visai emocionālas.

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V) aicināja kolēģus saprast, ka ar pašreizējo finansējumu augstākās izglītības nozarē nebūs iespējams panākt mācībspēku paaudžu nomaiņu. Patlaban ministrija esot izvēles priekšā - nepalielināt atalgojumu vai samazināt budžeta vietu skaitu.

Šadurskis uzsvēra, ka gadījumā, ja tiks samazināts budžeta studiju vietu skaits, tiks dots negatīvs signāls par stabilitāti Latvijā, kas studentiem var likt pamest valsti un studēt ārvalstīs. Viņš vaicāja, kādu atbildi sniegt studentiem. Uz to Ministru prezidents atbildēja, lai saka, ka jāstudē Latvijā un situācija ir stabila.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) minēja, ka resursus, protams, var atrast, tomēr tas nozīmē finansējuma atņemšanu citām nozarēm - veselības nozares reformai, policistu algām, kā arī izglītības reformai kopumā.

Lai nodrošinātu augstskolu pedagogu atalgojuma pieaugumu saskaņā ar valdībā apstiprinātajiem pedagogu darba samaksas noteikumiem un vienlaikus saglabātu valsts budžeta finansēto studiju vietu skaitu pašreizējā līmenī, 2017.gadā papildus nepieciešami pieci miljoni eiro, 2018.gadā - 3,67 miljoni eiro, bet 2019.gadā - 7,36 miljoni eiro.

Izglītības un zinātnes ministrija vēlējās, lai jautājums par papildu nepieciešamā finansējuma piešķiršanu augstākajai izglītībai jaunā pedagogu darba samaksas modeļa nodrošināšanai 2018.gadā un turpmāk tiktu lemts likumprojekta "Par valsts budžetu 2018.gadam" un likumprojekta "Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2018., 2019. un 2020.gadam" sagatavošanas procesā kopā ar visu nozaru ministriju jaunajām politikas iniciatīvām.

Tags

Dana Reizniece-Ozola Izglītība Izglītības un zinātnes ministrija Kārlis Šadurskis Māris Kučinskis Ministru prezidents

Comment Form