Latvijā nav ziņu par trombiem pēc Covid-19 vakcinācijas; drošību vērtē speciālisti
Foto: LETA

Latvijā nav iesniegts neviens ziņojums par trombu veidošanās gadījumiem pēc Covid-19 vakcinācijas, kā arī šobrīd nav apstiprināts neviens letāls gadījums, kuram būtu noteikta cēloniska saistība ar vakcīnu, ar tādu vēsti pirmdien, 15. marta, vakarā nāca klajā Zāļu valsts aģentūra (ZVA).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Aģentūra sagatavojusi kārtējo apskatu un par vakcīnu drošumu otrdien, 16. martā, kā ierasts informēs arī Ministru kabineta un Krīzes vadības padomes kopsēdē.

Tā kā pirmdien vairākas Eiropas valstis paziņoja, ka aptur vakcināciju ar "AstraZeneca" vakcīnu iespējamas saistības ar trombu veidošanos dēļ, sociālajos medijos Latvijā pirmdienas vakarā sāka parādīties ziņas no ārstiem, ka cilvēki jau sākot atsaukt savu pierakstu uz vakcināciju.

Jautāts par cilvēku satraukumu un Latvijas atbildīgo iestāžu rīcību ar "AstraZeneca" vakcīnām, veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) pēc valdošās koalīcijas sadarbības sanāksmes žurnālistiem sacīja, ka apzinās, ka šis ir jautājums, kas cilvēkus nenoliedzami uztrauc.

"Tas ir augstākās atbildības un nozīmības jautājums, un tieši tādēļ šādus jautājumus nevajadzētu lemt politiski. Šādus jautājums izlemj speciālisti visā Eiropā. Arī Latvija šajā gadījumā vadās no Eiropas Zāļu aģentūras speciālistu skatījuma. Tie gadījumi Eiropā, kur radušās aizdomas par iespējamu saistību starp vakcinācijas gadījumiem un medicīniskām sekām, tiek pētīti, un cēloņsakarība ir jāpierāda," teica Pavļuts.

Ministrs uzsvēra, ka šobrīd Latvijā nav neviena gadījuma, kur būtu bijusi cēloniska saikne starp vakcināciju un trombozēm. Līdz šim Latvijā nav arī pierādīta cēloņsakarība starp vakcīnu un cilvēka nāvi pēc dažām dienām. Imunoloģijas un zāļu drošības speciālisti šobrīd ir tie, kam jāpieņem lēmums par šādiem jautājumiem, norādīja Pavļuts, atgādinot, ka otrdien Ministru kabineta un Krīzes vadības padomes kopsēdē tiks uzklausīts kārtējais speciālistu ziņojums par pret Covid-19 vakcīnu drošību, kā tas tiek darīts katru nedēļu vakcinācijas procesa laikā.

Ministrs uzsvēra, ka vakcinācija Latvijā nav pārtraukta, bet, ja cilvēki atteiksies no vakcinācijas, nav jāuztraucas, ka vakcīnas netiks izmantotas un ies zudumā, jo derīguma termiņš "AstraZeneca" vakcīnām ir pietiekami ilgs.

Pavļuts piebilda, ka Latvijas speciālisti – ZVA, Imunizācijas valsts padome – seko līdzi starptautiskajai un Latvijas situācijai. Šobrīd lēmums par "Astra Zeneca" apturēšanu nav pieņemts.

Ko ziņo Zāļu valsts aģentūrai

No 2020. gada 28. decembra, kad Latvijā tika uzsākta vakcinācija pret Covid-19, līdz 2021. gada 14. martam ZVA saņemti 654 ziņojumi par vakcīnu pret Covid-19 iespējamām blakusparādībām, informē aģentūra. Šajā laikā vakcinācija veikta 79 tūkstoš reižu, ietverot vakcināciju gan ar pirmo, gan ar otro vakcīnas devu. Statistika liecina, ka par konstatētām iespējamām blakusparādībām Latvijā ziņojis aptuveni 1 no 100 vakcinētajiem.

Ikviens ziņojums par Covid-19 vakcīnu blakusparādībām tiek rūpīgi izvērtēts. Ziņojumus izvērtē gan ZVA, sarežģītos gadījumos piesaistot arī Imunizācijas valsts padomi, Veselības inspekciju un citus speciālistus, gan Eiropas Zāļu aģentūra, kā arī visu Eiropas valstu zāļu aģentūru speciālisti.

Visbiežāk Latvijā ir saņemti ziņojumi par galvenokārt jau zināmām organisma reakcijām un blakusparādībām, kuras norādītas vakcīnu lietošanas instrukcijās un zāļu aprakstos, piemēram, par reakciju vakcīnas injekcijas vietā, paaugstinātu temperatūru, drebuļiem un nogurumu. Saskaņā ar ziņojumos sniegto informāciju, minētās blaknes izzuda 1-2 dienu laikā. Līdzīgas šādas vakcīnu izraisītas reakcijas novērojamas arī citu vakcīnu lietošanas gadījumā.

ZVA uzsver, ka tāpat kā pēc visu vakcīnu un jebkuru zāļu saņemšanas arī pēc Covid-19 vakcīnu ievadīšanas var tikt novērotas šādas organisma reakcijas jeb blakusparādības. Saskaņā ar ziņojumos sniegto informāciju "Pfizer-BioNTech" un "Moderna" izstrādātajām vakcīnām blakusparādības mēdz būt izteiktākas pēc vakcīnas otrās devas.

Savukārt "AstraZeneca" vakcīnai tās mēdz būt izteiktākas pēc pirmās devas. Visām vakcīnām blakusparādības visbiežāk rodas pirmajās dienās pēc vakcinācijas, ilgst dažas dienas un tad strauji izzūd. Parasti tās ir mazāk izteiktas vecāka gadagājuma cilvēkiem.

ZVA atgādina, ka, ja pēc kādas vakcīnas devas saņemšanas tiek novērotas sagaidāmas, taču smagas vai citas organisma reakcijas, kuru rezultātā tiek būtiski pazeminās darbaspējas, jāvēršas pie ģimenes ārsta, kurš pēc konsultācijas var lemt par darbnespējas lapas piešķiršanu.

Šobrīd Latvijā nav apstiprināts neviens letāls gadījums, kuram būtu noteikta cēloniska saistība ar vakcīnu, informē ZVA.

No visiem 654 ziņojumiem, kas Zāļu valsts aģentūrā saņemti līdz 14. martam, ZVA ir saņēmusi arī sešus ziņojumus, kuros sniegta informācija par letāliem gadījumiem, kas ir notikuši vairāku dienu laikā pēc vakcinācijas. Viens cilvēks miris 60 – 69 gadu vecumā, trīs 70 – 79 gadu vecumā, divi 80 – 89 gadu vecumā.

Četros gadījumos persona mirusi 10 līdz 17 dienu laikā pēc vakcīnas saņemšanas, bet divos gadījumos – trīs dienas pēc vakcīnas saņemšanas.

Šobrīd pilnībā izvērtēti ir četri no sešiem gadījumi. Trīs gadījumos konstatēts, ka nāves iestāšanās nav saistīta ar vakcināciju, bet vienā gadījumā datu nepietiekamības dēļ nav iespējams izdarīt konkrētus secinājumus. Vienā no izmeklētajiem gadījumiem secināts, ka nāve iestājusies Covid-19 izraisīta abpusēja plaušu karsoņa dēļ (pneimonija). Otrā gadījumā par personas nāves cēloni noteikts plaušu karsonis uz multiplu hronisku slimību fona.

Savukārt trešā gadījumā nāve iestājusies vairāku nopietnu hronisku slimību dēļ. Ceturtajā gadījumā nebūs iespējams noskaidrot nāves iemeslu, jo radinieki ir atteikušies no autopsijas veikšanas, kas ir nepieciešama šādas informācijas noskaidrošanai.

Pārējos divos gadījumos turpinās izvērtēšana, jo pēc iesniegtiem ziņojumiem par pacientiem ir pieprasīta informācija no ģimenes ārsta un slimnīcas.

ZVA informē, ka, uzsākot plašu vakcināciju, kā prioritārās grupas tiek vakcinēti gados vecāki cilvēki. Turklāt jāapzinās, ka vakcinācija pret Covid-19 nemazina arī citu iemeslu izraisītu mirstību. Jebkuras masu vakcinācijas laikā, kad tiek vakcinēti vairāki miljoni cilvēku, var tikt novēroti nāves gadījumi, arī neilgi pēc vakcinācijas. Tomēr tas nenozīmē, ka šo cilvēku nāvi noteikti izraisījusi vakcīna.

Nav ziņu par trombiem

Latvijā nav iesniegts neviens ziņojums par trombu veidošanās gadījumiem pēc Covid-19 vakcinācijas, vēsta ZVA.

Aģentūra arī informē par sociālos medijos izskanējušo gadījumu 13. martā par kāda cilvēka gados nāvi vairāku dienu laikā pēc "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnas saņemšanas. ZVA uzsver, ka šobrīd nav apstiprināta minētā gadījuma cēloņsaistība ar vakcīnu. Lai sniegtu atzinumu, vai šāda cēloņsaistība pastāv, vispirms ir nepieciešams saņemt ziņojumu par šo gadījumu un ZVA ekspertiem tas ir jāizvērtē.

ZVA ir uzrunājusi gan ģimenes ārstu, gan ārstniecības iestādi, prasot sniegt ziņojumu par šo gadījumu. Ziņojums tiks iesniegts un pēc tam stingri un rūpīgi izvērtēts. Visi saņemtie ziņojumi un visi dati par vakcīnu pret Covid-19 lietošanu tiek nepārtraukti uzraudzīti un analizēti, lai pasargātu sabiedrības veselību un izslēgtu jebkādus riskus.

ZVA un Veselības inspekcija kā uzraugošā iestāde seko līdzi situācijai un situācijas analīzei arī Eiropas Zāļu aģentūrā. Saskaņā ar ES izstrādāto nepārtrauktas Covid-19 vakcīnu drošuma uzraudzības plānu šo vakcīnu uzraudzība tiks veikta ievērojami intensīvāk nekā citām zālēm, lai nodrošinātu jaunas drošuma informācijas ātru identificēšanu, apkopošanu un analīzi. Šie pasākumi arī ļauj normatīvā regulējuma iestādēm ātri izvērtēt jaunākos datus no dažādiem informācijas avotiem un nepieciešamības gadījumā veikt visas nepieciešamās reglamentējošas darbības sabiedrības veselības aizsardzībai.

ZVA aicina pacientus vērsties pie sava ārsta, ja pēc vakcīnas saņemšanas rodas bažas par novērotajām blakusparādībām. Gan ārsts vai farmaceits, gan pacients var ziņot par konstatētām zāļu, to vidū arī vakcīnu, izraisītām blakusparādībām ZVA. Ziņojumu var iesniegt arī elektroniski Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnē.

Sniedzot informāciju par zāļu blakusparādībām, Latvija vienmēr ievērojusi atklātības un neatkarīgas informācijas sniegšanas principu, tāpēc aktuālā informācija par saņemtajiem blakusparādību ziņojumiem regulāri tiek publicēta Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Koronavīruss Covid-19 Vakcinācija pret Covid-19 Daniels Pavļuts Zāļu valsts aģentūra Veselības inspekcija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form