Mājputnus atkal varēs izlaist ārpus slēgtām telpām
Foto: AFP/Scanpix

Otrdien, 28. aprīlī, valdība atcēla no 7. februāra Latvijā noteiktās papildu bioloģiskās drošības prasības mājputnu turēšanā, kas bija noteiktas ar mērķi mazināt augsti patogēnās putnu gripas ierosinātāja pārnešanas risku no savvaļas putniem uz mājputniem un citiem nebrīvē turētiem putniem, portālu "Delfi" informēja Zemkopības ministrijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Viens no profilakses pasākumiem putnu gripas nonākšanai mājputnu ganāmpulkos bija ierobežojumu perioda noteikšana savvaļas putnu migrācijas laikā. Tika noteikti aizliegumi un ierobežojumi mājputnu un inkubējamo olu pārvietošanai, kā arī mājputnu turēšanai ārpus slēgtām telpām, ieviests aizliegums izlaist ierobežotās platībās turētus putnus medījumu resursu atjaunošanai.

Pirms ierobežojumu atcelšanas Zemkopības ministrija konsultējās ar Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta Ornitoloģijas laboratorijas un Pārtikas un veterinārā dienesta ekspertiem par par savvaļas ūdensputnu migrācijas intensitāti Latvijā un par putnu gripas izplatību Eiropas reģiona valstīs, tostarp ES dalībvalstīs 2020. gada pavasarī ūdensputnu migrācijas laikā.

Tā kā Eiropā ziemojošo ūdensputnu (pīles, zosis, gulbji) pamatmasa Latvijā ir atlidojusi vai caurceļojusi un, ņemot vērā, ka nav jauni slimības uzliesmojumi ūdensputnu migrācijas ceļā, pieņemts lēmums atcelt noteiktos papildu biodrošības pasākumus.

Putnu gripa ES dalībvalstīs ārpus Latvijas 2020. gada pavasarī bija skārusi galvenokārt tādas mājputnu sugas kā vistas, zosis, pīles, pērļu vistas un tītarus. Skarto dalībvalstu kompetento iestāžu epidemioloģiskās izmeklēšanas dati liecina, ka vīrusa iespējamais izcelsmes avots ir savvaļas putni.

Šajā sezonā bija novērota augstāka vides temperatūra un mazs sniega segas biezums, nekā tas parasti ir skartajos reģionos, tāpēc daudzas savvaļas putnu populācijas nebija migrējušas uz to parastajiem apvidiem dienvidu virzienā, šķērsojot Vidusjūras baseinu. Tādējādi Eiropas valstis, kuras atrodas zemākos platuma grādos tuvu skarto dalībvalstu reģioniem un kurās ir vērienīga mājputnu ražošana, var būt pakļautas lielam putnu gripas riskam.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Latvijas Universitāte Putnu gripa Zemkopības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form