Mediju uzraugs noliedz 'nacionāļu' ietekmi; komandā strādājot profesionāļi
Foto: LETA

Pēc Latvijas Radio trešdienas rītā izskanējušā sižeta par "Nacionālās apvienības" ietekmi Nacionālās elektronisko un plašsaziņas līdzekļu padomē (NEPLP), padome nākusi klajā ar paziņojumu, kurā kategoriski noraidījusi "savējo" algošanu vai kāda politiskā spēka varas nostiprināšanos padomē.

Latvijas Radio trešdien vēstīja, ka laikā, kamēr "Saeima nesteidzīgi komplektē padomi", ar pēkšņām reformām un savējo algošanu tajā nostiprinās Nacionālā apvienība (NA). Sižetā norādīts uz NEPLP locekļu un darbinieku privātajām saitēm ar NA, kā arī pievērsta uzmanība atsevišķu pieaicināto ekspertu recenziju kvalitātei.

NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš, priekšsēdētāja vietniece Aurēlija Ieva Druviete un NEPLP loceklis Patriks Grīva pēc šī sižeta nākuši klajā ar paziņojumu, kurā norāda, ka NEPLP sniegtā informācija publiski atspoguļota nepilnīgi, tādēļ padome uzskata par nepieciešamu sabiedrībai skaidrot 5. februāra sižetā izskanējušo.

"Ir taisnība, ka NEPLP vairs nestrādā Stratēģiskās attīstības un uzraudzības departamenta vadītājs Uldis Lielpēters. Un ir taisnība, ka padomes locekļu un viņa redzējums nesakrita. Visasākā viedokļu nesakritība ar viņu bijusi par Latvijas informatīvās telpas aizsardzības jautājumiem. Padome locekļu vairākums atbalstīja viedokli, ka ir jāierobežo programmas "Rossija RTR" retranslācija Latvijā, jāierobežo deviņu Krievijas programmu darbība Latvijā, kuru patiesā labuma guvējs ir Eiropas Savienības sankciju sarakstā iekļautais Jurijs Kovaļčuks (NEPLP nostāju šajā jautājumā šī gada 4. februārī par likumīgu atzinusi arī tiesa) un aktīvi jāvēršas pret nelegālā satura izplatīšanu internetā," teikts paziņojumā.

"Lielpētera viedoklis bija pretējs. Ir bijusi sajūta, ka šis cilvēks gadiem NEPLP iekšienē sabotējis Latvijas informatīvās telpas aizsardzības jautājumus. Viņa amats tika izveidots iepriekšējās padomes vadītājas Daces Ķezberes laikā. Tomēr par spīti tam visam Lielpēters, kura pieredze nozarē nav noliedzama, darbu padomē nepārtrauca tādēļ, ka viņa amats tika likvidēts. Tas notika uz abpusējas vienošanās pamata, kura tika noslēgta pirms lēmums par amata likvidēšanu tika pieņemts," skaidro NEPLP.

Esošie trīs NEPLP locekļi apliecina, ka arī turpmāk par galveno prioritāti uzskatīs nacionālās informatīvās telpas aizsardzību un nepieļaus nekādus tās stiprināšanas sabotāžas mēģinājumus, teikts paziņojumā.

"Tiek apgalvots, ka esošā NEPLP vadība vēlējusies būt nozares soģis. Pēdējā gada laikā ir piemēroti deviņi administratīvie sodi un esam ļoti intensīvi nozarei skaidrojuši esošo likumu regulējumu. Arī turpmāk savā darbībā kā prioritāti redzam sadarbību ar nozari," norāda NEPLP.

Tāpat atzīmēts, ka sižetā apgalvots – "neslēpjot nesaskaņas ar mediju uzrauga vadību, NEPLP pēdējā gada laikā ir pametuši vairāki vadoši speciālisti. Šī gada janvārī darba attiecības ar NEPLP pārtrauca eksperts, kurš bija sasniedzis pensijas vecumu un pirms tam ilgstoši slimoja. Pērn no darba padomē aizgājuši trīs cilvēki, taču visi aizgājuši jaunu izaicinājumu dēļ. Uzdrošināmies apgalvot, ka neviens no šim trim cilvēkiem neapstiprinās nesaskaņu esamību ar esošajiem NEPLP locekļiem".

NEPLP struktūra patiešām ir mainīta, norāda paziņojuma autori, piebilstot, ka pēc Saeimas lēmuma stiprināt NEPLP kapacitāti un izveidot trīs jaunas štata vietas, paplašināta Monitoringa nodaļa – tā tika pārveidota par departamentu. Līdzīgi noticis ar Juridisko nodaļu, kur izveidota jauna juriskonsulta štata vieta un stiprināta tās kapacitāte. "Iepriekšējās vadītājas laikā padomē bija brīvas divas štata vietas, lai stiprinātu un nodrošinātu NEPLP darbu, tās ir jāaizpilda," norādīts paziņojumā.

NEPLP norāda, ka Sekretariāta vadītāja un Finanšu nodaļas vadītāja amatus ieņems esošie darbinieki. Uz citiem amatiem tiek rīkoti konkursi – "nepatiess ir apgalvojums, ka uz tiem pieteikšanās termiņš bijis tikai nedēļa. Padome pēdējā gada laikā ir rīkojusi septiņus konkursus uz amata vietām un visos tajos pieteikšanās termiņš bijis garāks par nedēļu. Esošie darbinieki, kuri ieguvuši paaugstinājumu ir ilgstoši strādājuši padomē un gadu laikā ar savu darbu pierādījuši gan profesionalitāti, gan kompetenci. Viņi ir vadošie nozares speciālisti Latvijā".

NEPLP norāda, ka "nepatiess ir apgalvojums, ka Āboliņa vadītā NEPLP pērn sodīja Latvijas Televīziju (LTV), jo tā ar nepienācīgu precizitāti esot atspoguļojusi ziņas par Ogres mēru Egilu Helmani (NA). Tajā laikā NEPLP vadīja Dace Ķezbere, bet Āboliņš lēmuma pieņemšanā nepiedalījās",. Paziņojumā norādīts, ka šo lēmumu LTV pārsūdzējusi tiesā un gan pirmā, gan apelācijas tiesu instance atzina, ka NEPLP lēmums ir likumīgs un atstāja to spēkā. Šobrīd tiesas spriedums ir stājies likumīgā spēkā un LTV sodu samaksājusi.

Padomes paziņojumā norādīts, ka 5. februāra sižetā izcelti divi NEPLP piesaistītie eksperti – Imants Liepiņš un Harijs Petrockis. Pēdējo divu gadu laikā NEPLP kā neatkarīgus ekspertus recenziju veidošanai piesaistījusi 21 ekspertu.

"To vidū bijuši, piemēram, Rolands Tjarve, Ainārs Dimants, Dārija Juškeviča, Dīvs Reiznieks, Jānis Juzefovičs un Uldis Strautmanis. Piesaistīts arī Imants Liepiņš, kurš ir Latvijas Žurnālistu savienības biedrs un nav nevienas politiskas partijas biedrs un Harijs Petrockis, par kura saistību ar kādu politisko partiju nav sniegts neviens pierādījums. Petrockis ir viens no pieredzes bagātākajiem TV un teātra režisoriem Latvijā un strādājis arī LTV," norādīts paziņojumā.

"Esošie trīs NEPLP locekļi uzskata par savu pienākumu aizstāvēt biroja darbiniekus, kuri uzvarējuši godīgos ārējos vai iekšējos konkursos. Mūsu komandā strādā profesionāļi, kuri atbildīgi pilda savus pienākumus un ikdienā sargā Latvijas informatīvo telpu," paziņojumu noslēdz NEPLP.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiropas Savienība Harijs Petrockis Krievija Latvijas Radio NEPLP Saeima
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form