Novadu reforma: ST vērtēs arī Rundāles novada pievienošanu Bauskas novadam
Foto: DELFI

Satversmes tiesa (ST) paredzējusi vērtēt Rundāles novada pievienošanu Bauskas novadam, portāls "Delfi" uzzināja ST.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā informē ST, 18. septembrī tiesa ierosinājusi lietu "Par Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma pielikuma "Administratīvās teritorijas, to administratīvie centri un teritoriālā iedalījuma vienības" 13.13, 13.16. un 13.20. apakšpunkta atbilstību Satversmes 1. un 101. pantam, Eiropas vietējo pašvaldību hartas 4. panta trešajai un sestajai daļai, kā arī 5. pantam.

Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma pielikuma "Administratīvās teritorijas, to administratīvie centri un teritoriālā iedalījuma vienības" 13.13, 13.16. un 13.20. apakšpunkts paredz, ka Bauskas novadā ietilpst Rundāles pagasts, Svitenes pagasts un Viesturu pagasts.

Satversmes 1. pants nosaka, ka "ikvienam Latvijas pilsonim ir tiesības likumā paredzētajā veidā piedalīties valsts un pašvaldību darbībā, kā arī pildīt valsts dienestu", bet Satversmes 101. pants noteic, ka "ikvienam Latvijas pilsonim ir tiesības likumā paredzētajā veidā piedalīties valsts un pašvaldību darbībā, kā arī pildīt valsts dienestu. Pašvaldības ievēlē pilntiesīgi Latvijas pilsoņi un Eiropas Savienības pilsoņi, kas pastāvīgi uzturas Latvijā. Ikvienam Eiropas Savienības pilsonim, kas pastāvīgi uzturas Latvijā, ir tiesības likumā paredzētajā veidā piedalīties pašvaldību darbībā. Pašvaldību darba valoda ir latviešu valoda."

Eiropas vietējo pašvaldību hartas 4. panta "Vietējās pašvaldības kompetence" 3. daļa nosaka, ka "pamatā valsts pienākumus pēc iespējas realizē tā vara, kas atrodas vistuvāk pilsoņiem. Uzdodot kāda pienākuma izpildi citai varai, ņem vērā uzdevuma apjomu un būtību, kā arī efektivitātes un ekonomijas nosacījumus", tās 4. panta 6. daļa noteic, ka "plānošanas un lēmumu pieņemšanas procesā par jautājumiem, kas tieši attiecas uz vietējo varu, ar tām nepieciešams konsultēties, cik iespējams savlaicīgi un atbilstošā veidā, bet 5. pants "Vietējās varas teritoriju robežu aizsardzība" noteic, ka "vietējās varas teritoriju robežu izmaiņas nav atļauts izdarīt bez iepriekšējas konsultēšanās ar attiecīgo vietējo varu, pēc iespējas ar referenduma palīdzību, kur tas ir likumīgi atļauts."

Lieta ierosināta pēc Rundāles novada domes pieteikuma. Pieteikumā norādīts, ka Saeima 2020. gada 10. jūnijā pieņēma Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu. Tā pielikums noteic administratīvās teritorijas, to administratīvos centrus un teritoriālā iedalījuma vienības. Saskaņā ar šā pielikuma apakšpunktiem Bauskas novadā ietilpst Rundāles pagasts, Svitenes pagasts un Viesturu pagasts.

Rundāles novada dome uzskata, ka apstrīdētās normas aizskar tās tiesības, jo ar šīm normām Rundāles novads kā patstāvīga pašvaldība tiek likvidēts un tajā šobrīd ietilpstošās teritoriālā iedalījuma vienības – Rundāles pagasts, Svitenes pagasts un Viesturu pagasts – tiek pievienotas Bauskas novadam. Pieņemot apstrīdētās normas, Saeima esot pārkāpusi labas likumdošanas un pašvaldības principu. Tāpat Rundāles novada domes ieskatā Saeima neesot ievērojusi subsidiaritātes principu, kā arī neesot veikusi pienācīgas konsultācijas ar domi un novada iedzīvotājiem.

ST ir uzaicinājusi Saeimu līdz šā gada 19. novembrim iesniegt atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

Lietas sagatavošanas termiņš ir 2021. gada 18. februāris. Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lemj pēc lietas sagatavošanas.

Šī ir jau 11 lieta, kas ST ierosināta saistībā ar novadu reformas atbilstību Satversmei, liecina ST mājas lapā pieejamā informācija.

ST ierosinājusi lietas par Salacgrīvas novada pievienošanu Limbažu novadam, Kandavas novada pievienošanu Tukuma novadam, Mazsalacas novada pievienošanu Valmieras novadam, Iecavas pilsētas un Iecavas pagasta pievienošanu Bauskas novadam, Murmastienes pagasta, Varakļānu pagasta un Varakļānu pilsētas pievienošanu Rēzeknes novadam, Vangažu pilsētas pievienošanu Ropažu novadam un Inčukalna pagasta pievienošanu Siguldas novadam, Carnikavas pagasta pievienošanu Ādažu novadam, Salas pagasta un Sēlpils pagasta pievienošanu Jēkabpils novadam, Ikšķiles pilsētas un Tīnūžu pagasta pievienošanu Ogres novadam, kā arī par administratīvi teritoriālajām izmaiņām Limbažu novadā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Novadu reforma Bauska Carnikava Eiropa Eiropas Savienība Iecava Ikšķile Jēkabpils Kandava Mazsalaca Rēzekne Rundāles novads Saeima Salacgrīva Satversmes tiesa Sigulda Valmiera
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form