OECD norāda uz nepieciešamību uzlabot Latvijas iedzīvotāju digitālās prasmes
Foto: LETA

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) izvērtējumā par Latvijas digitālās transformācijas politiku eksperti norādījuši uz nepieciešamību uzlabot Latvijas iedzīvotāju digitālās prasmes un palielināt tehnoloģiju izmantošanu uzņēmumos, portāls "Delfi" uzzināja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

OECD pēc Latvijas valdības iniciatīvas veikusi izvērtējumu ar mērķi analizēt un sniegt ieteikumus dažādu nozaru politikas veidotājiem, lai reaģētu uz digitālās transformācijas izraisītajiem izaicinājumiem un iespējām, attīstot un ieviešot tādus politikas ietvarus, kas veicina ilgtspējīgu un iekļaujošu digitālo ekonomiku un sabiedrību.

VARAM ministrs Artūrs Toms Plešs (AP) uzsvēra, ka OECD pārskata secinājumi konceptuāli sakrīt ar uzsākto reformu mērķiem un redzējumu par informācijas un komunikāciju tehnoloģiju prioritātēm, it īpaši valsts publisko pakalpojumu jomā.

OECD sniegtās rekomendācijas digitālās pārvaldības jomā aicina virzīt digitālās transformācijas politiku kā prioritāru politikas darba kārtībā, veidojot vienotu visas valdības pieeju, kā arī noteikt un izveidot institucionālus mehānismus, lai koordinētu digitālās transformācijas politiku valdības līmenī.

Lai to panāktu, VARAM plāno realizēt trīs būtiskas reformas, tostarp, valsts IKT pārvaldības reformu, informācijas un datu pārvaldības reformu un arī pakalpojumu pārvaldības reformu.

Savienojamības uzlabošanai OECD iesaka iesaistīt vietējās ieinteresētās puses lauku platjoslas programmā, kas attiecas uz pēdējās jūdzes jeb pakalpojuma sniedzēja (operatora) sakaru objektu savienojumu ar gala lietotāju, risinājumiem, un sekmēt pieprasījumu ar mērķtiecīgām iniciatīvām. To plāno līdz 2027. gadam plāno ieviest Satiksmes ministrija.

Digitālo tehnoloģiju ieviešanas un izmantošanas palielināšanai OECD eksperti norādījuši uz nepieciešamību uzlabot digitālās prasmes un palielināt digitālo tehnoloģiju izmantošanu uzņēmumos.

Lai to paveiktu, paredzēti pasākumi VARAM, Izglītības un zinātnes ministrijas, Ekonomikas ministrijas un citu ministriju plānošanas dokumentos, to ieviešanā paredzot iesaistīt arī pašvaldības, izglītības iestādes, uzņēmumus, sociālos partnerus un nevalstiskās organizācijas.

Lai palielinātu uzticību digitālai videi, OECD izvērtējumā aicināts uzlabot digitālās jomas politikas un kiberdrošības jomas plānošanas dokumentu savstarpējo saskaņotību, patērētāju informētību ar e-komerciju saistītos jautājumos.

Kā norāda VARAM, šie ieteikumi risināmi Kiberdrošības stratēģijas un patērētāju tiesību aizsardzības politikas ietvaros. Ministrijā skaidro, ka jau šogad plāno veikt tiesību aktu izmaiņas, nosakot nacionālo un kvalificēto elektroniskās identifikācijas līdzekļu plašāku pieņemšanu digitālajos pakalpojumos.

Digitālās inovācijas iespēju izmantošanai izvērtējumā ieteikts koncentrēt finansējumu atlasītās izcilības nišās, kā arī pētniecības jomās, kas papildina citas viedās specializācijas jomas.

Izvērtējums par Latvijas digitālo attīstību ir pirmais, kurā OECD veic nākotnes prognozēšanas sadaļas izstrādi, izmantojot stratēģiskās perspektīvas pieeju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Kiberdrošība Artūrs Toms Plešs Ekonomikas ministrija Izglītības un zinātnes ministrija OECD VARAM
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form