Opozīcijas deputāti kritizē terorisma apkarošanai pieņemtā likuma kvalitāti
Foto: Reuters/Scanpix

Saeimas opozīcijas deputāti ceturtdien kritizēja terorisma apkarošanai pieņemtā Gaisa kuģu pasažieru datu apstrādes likuma kvalitāti, norādot gan uz iespējamiem sarežģījumiem normu praktiskajā pielietošanā, gan arī uz nepieciešamību ievērot cilvēktiesības arī ārkārtas gadījumos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Parlaments ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma Gaisa kuģu pasažieru datu apstrādes likumu, kas nosaka lidmašīnu pasažieru datu reģistra (PDR) izveidošanu terorisma un noziedzības apkarošanai.

Deputāts Gunārs Kūtris (NSL) norādīja uz nepieciešamību aizsargāt cilvēktiesības arī ārkārtas gadījumos. Savukārt ceturtdien pieņemtā likuma redakcijā ir norādīts, ka šādās situācijās pasažieru datus trīs dienas varēs izmantot bez tiesneša sankcijas. Tāpēc deputāts bija piedāvājis noteikt, ka tam nepieciešama prokurora atļauja. Ņemot vērā, ka citu viņa rosinājumu Saeima neatbalstīja, tad Kūtris šo priekšlikumu atsauca.

Pieņemtajā likumā noteikts, ka gadījumā, kad jārīkojas nekavējoties, lai novērstu teroraktu vai reālu personas dzīvības vai veselības apdraudējumu, pasažieru datus no reģistra varēs izsniegt bez tiesneša piekrišanas. Tiesneša piekrišana gan būs jāiegūst 72 stundu laikā.

Savukārt deputāts Jānis Ādamsons (S) norādīja, ka pieņemtais likums bremzēs gan iespēju cīnīties ar terorismu, gan ātru un efektīvu reaģēšanu uz notiekošo. Viņš taujāja, vai tiesneša uzraudzības mehānisms būs pietiekoši efektīvs nepieciešamo datu iegūšanai, un atgādināja, ka partijas "Saskaņa" frakcija bija piedāvājusi noteikt Ģenerālprokuratūras kontroli.

Parlamentārietis tāpat vērsa uzmanību uz nepieciešamību izstrādāt atbilstošu regulējumu arī kuģu un vilcienu satiksmes jomā.

Atbildīgās Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas pārstāvis Kārlis Seržants (ZZS) tomēr akcentēja, ka parlamentam ir izdevies atrast vidusceļu, kad jāņem vērā "divi svaru kausi, kur vienā ir pilsoņu tiesības un otrā - drošības iestāžu tiesības pilsoņus uzraudzīt".

Kā ziņots, pieņemtā likuma mērķis ir nodrošināt pasažieru datu apstrādi nolūkā veikt analīzi terorisma un smagu vai sevišķi smagu noziegumu novēršanai un atklāšanai, kā arī valsts drošības apdraudējumu novēršanai, iepriekš informēja Saeimas Preses dienestā.

Pasažieru datus iekļaus reģistrā, kuru pārraudzīs Drošības policija. Reģistrā tiks iekļauti dažādi dati par personu, galvenokārt informācija, ko cilvēks sniedz, pērkot lidmašīnas biļeti. Lai atklātu vai novērstu noziegumus, ar PDR datiem pēc tiesneša piekrišanas drīkstēs strādāt drošības iestādes, policisti, robežsargi, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, kā arī Finanšu un Muitas policijas pārvaldes.

Aviokompānijām pasažieru dati būs jāsāk iesniegt PDR ne vēlāk kā līdz šī gada 1.septembrim.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Valsts drošības dienests Gunārs Kūtris Jānis Ādamsons Kārlis Seržants Saeima
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form