Pūce un Jaunups vairākkārt nodevuši tūkstošus eiro ziedojumiem partijai, apgalvo Mičerevskis
Foto: LETA

Partijas "Latvijas attīstībai" (LA) faktiskie līderi Juris Pūce un Edgars Jaunups bijušajam partijas biedram, Rīgas domniekam Mārim Mičerevskim vairākkārt nodevuši tūkstošos mērāmas summas, lai tās tiktu noziedotas partijai, - to Latvijas Televīzijas raidījumam "De facto" apgalvoja pats Mičerevskis, savukārt Pūce šādus maksājumus noliedz.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Mičerevskis šomēnes sociālajos tīklos paziņoja, ka LA ziedotā nauda sākotnēji esot nākusi no sponsoriem, kas savukārt sadalīta biedriem ziedojumu veikšanai. Mičerevskis arī apgalvoja, ka daļu sponsoru naudas paturot LA valdes loceklis Jaunups, taču "pārējie", ieskaitot viņu pašu, gan tā nedarot. Viņš ar šo informāciju ir vērsies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB), kas ir solījis veikt "padziļinātu apstākļu noskaidrošanu".

Mičerevskis apgalvojis, ka pirmā naudas nodošana esot notikusi pirms vairākiem gadiem Rīgas restorānā "Cidonija". Pūce esot piezvanījis, aicinājis steidzami satikties un, "tā īpaši neko daudz nepaskaidrojot", zem galda iedevis skaidru naudu, sakot, ka to vajag ieskaitīt kā biedra naudu LA. "Tajā brīdī es biju tik ļoti apstulbis, ka es būtībā tur arī neko ne runāju pretī, ne arī teicu," apgalvojis Mičerevskis.

Mičerevskis arī pārsūtījis 2017. gada 12. jūnija telefonsaraksti ar Pūci. Tajā toreizējais partijas vadītājs Mičerevskim vaicājis, vai viņš esot "uz 10 minūtēm noķerams". Uz Mičerevska pausto, ka gaida "Cidonijā", Pūce pavēstījis, ka tūlīt būs. Nākamā ziņa no Pūces bijuši LA rekvizīti, bankas konta numurs un norādījums maksājuma uzdevumā ierakstīt "Biedra nauda par 2017. gadu". Dienu pēc tam,13. jūnijā, Mičerevskis LA pirmo reizi ieskaitījis 2000 eiro biedra naudu, liecina KNAB uzturētā partiju finanšu datubāze. Tās dienas vakarā Pūce Mičerevskim atrakstījis: "Paldies!"

Vēlāk līdzīgas situācijas ar skaidras naudas saņemšanu esot atkārtojušās, apgalvojis Mičerevskis: "Lielākoties tās bija kaut kādās satikšanās kafejnīcās, bet ir bijis arī partijas birojā Blaumaņa ielā." Naudas devēji bijuši Pūce vai Jaunups, bet ne abi kopā. "Tas vienmēr ir tā, ka viens no viņiem. Nezinu, kā viņi tur iekšēji sadala tās lomas un kā tā kase izskatās patiesībā. Un no kurienes, kādā kurpju kastē tas viss centrālais depozīts stāv - par to man nav ne jausmas, bet kaut kā viņi to sadala savā starpā," apgalvojis politiķis.

"Pēdējais bija - es biju runājis ar Jaunupu, bet iedeva naudu Juris Pūce. Un tas notika, jā, partijas biroja priekštelpā pēc kaut kādas valdes sēdes vai semināra, es neatceros. Visi cilvēki staigāja apkārt, un tas vienkārši bija... izvilka no kaut kādas kabatas un iedeva: re kur viņa ir, to tagad vajag noziedot," par 2020. gadā LA samaksātajiem 2000 eiro stāstīja Mičerevskis.

Pūce skaidras naudas došanu Mičerevskim kategoriski noliedz: "Nekas tāds nav noticis. Vismaz es noteikti neko tādu nezinu. Es pats nekad neko tādu neesmu darījis."

Pūces versija par to, kā skaidrojama 2017. gada sarakste par saskriešanos "Cidonijā", bijusi citāda nekā Mičerevska paustā. Pēc Pūces vārdiem, viņš vairākkārt ar Mičerevski runājis, aicinot vairāk finansiāli atbalstīt partiju, īpaši tāpēc, ka viņš bija kļuvis par LA valdes locekli. "Mēs aicinājām partijas biedrus, īpaši aktīvos biedrus, valdes locekļus, atbalstīt. Un viņš tāds bija. (..) Pieļauju, ka tā varētu būt bijusi saruna, kur es viņam atgādinu, ka viņš, iespējams, man bija jau solījis, ka viņš to izdarīs. Ka es viņam atgādinu, vai tu, lūdzu, nevarētu to izdarīt. Un visdrīzāk viņš man tikšanās reizē saka: "Kādi bija rekvizīti?" Tas ir ļoti ticami," šādi sarunu "Cidonijā" atminējies Pūce.

Arī Jaunups rakstiskā atbildē noliedzis, ka jelkad būtu devis naudu Mičerevskim, kādam citam LA biedram vai ziedotājam ar norādījumiem to ieskaitīt partijai: "Mičerevskis acīmredzami apzināti ceļ man un partijai neslavu. Tā nav patiesība. Es esmu uzrunājis gan partijas biedrus, gan partijas biedru rindās neesošus cilvēkus atbalstīt partiju ziedojot. To var apliecināt daudzi, un vienmēr esmu uztvēris to arī par svarīgu pienākumu. Tas bieži ir arī, tā teikt, pierunāšanas, motivēšanas jautājums, lai organizācija var veiksmīgi strādāt, īpaši priekšvēlēšanu laikā."

Raidījums atzīmē, ka pirmā ziedojuma veikšanas laikā "sevišķi turīgs Mičerevskis nebija". Deklarācijā, kuru viņš tolaik iesniedza, stājoties Rīgas domes deputāta amatā, Mičerevskis bija norādījis uzkrājumus aptuveni 3500 eiro apmērā. Arī vēlāk uzrādītie ienākumi par lielu rocību neliecinot.

Tāpat raidījums atzīmē, ka šogad lielāko biedra naudu maksātāji esot cieši saistīti ar Jaunupu vai Pūci, piemēram, Jaunups pats, viņa tēvs, sieva un māsa, kā arī Pūces nu jau bijušie padotie Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra birojā. Aptaujātie VARAM biroja darbinieki, to skaitā ministra amatam izvirzītais Artūrs Toms Plešs un bijušais Rīgas domnieks Andris Bačkurs, kura stāvvietu atļaujas izmantošanas dēļ Pūce zaudēja ministra portfeli, apgalvoja, ka maksājumu partijai savā starpā nav pārrunājuši un naudu šim mērķim neviens viņiem neesot devis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Artūrs Toms Plešs Edgars Jaunups Juris Pūce KNAB Partija "Latvijas attīstībai" Rīgas dome VARAM
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form