Raidījums: Lūsis ministra Auguļa ģimenei izkārtojis 30 000 eiro vērtu auto (precizēta)
Foto: LETA

Par nodokļu mahinācijām aizdomās turētais bijušais VAS "Latvijas Dzelzceļš" (LDz) meitasuzņēmuma SIA "LDz Loģistika" vadītājs Verners Lūsis pirms diviem gadiem izkārtojis satiksmes ministra Ulda Auguļa (ZZS) ģimenei jaunu 30 tūkstošus eiro vērtu automašīnu, svētdien vēsta raidījums "Nekā personīga".

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pirms trīs gadiem "Renault" un "Dacia" automobiļu tirgotājs "Eiro Auto" bija uz bankrota sliekšņa. Tas ar grūtībām maksāja bankām, automobiļu piegādātājiem un darbiniekiem. Tomēr uzņēmumam bija daudz vērtīgu īpašumu. Ja kādu no tiem izdotos pārdot, uzņēmums varētu izkļūt no grūtībām, skaidro raidījums "Nekā personīga".

Īpašumā Rīgā, Turgeņeva ielā 25, bijusi plaša autostāvvieta, garāžas un atpūtas komplekss. Līdz 2002. gadam tas daļēji piederējis LDz, kad to nopirka "Eiro Auto" meitas firma. Pēc tam LDz kļuva par autostāvvietas nomnieku.

2016. gada sākumā "Renault" un "Dacia" automašīnu dīlerim SIA "Eiro Auto" mainījās vadība. Izpilddirektora amatu ieņēma Verners Lūsis. Lūsim bija pieredze uzņēmējdarbībā un vadošos amatos. Viņš bija strādājis Latvijas kuģniecības meitas firmu vadībā un Lidostas "Rīga" valdē.

"Eiro Auto" vadībai bija plāns īpašumu Turgeņeva ielā par labu cenu pārdot atpakaļ LDz. Tas esot bijis Vernera Lūša uzdevums, jo viņam bijuši labi sakari Satiksmes ministrijā un dzelzceļā. 2016. gada februārī SM sāka saimniekot Uldis Augulis. Lūsis tā gada aprīlī dabūja amatu dzelzceļa meitas kompānijā "LDz loģistika", vēsta raidījums.

"Tādas baumas mums figurēja, ka tur jau viss ir sarunāts, ka tūlīt jau dzelzceļš pirks [Turgeņeva ielā esošo īpašumu] un tamlīdzīgi," raidījumam atklāja "Euro-Auto" bijušais darbinieks Guntis Grūbe. "Pēc tam izrādījās, ka nenopirka," viņš papildināja. 2016. gada vasaras vidū "Euro-Auto" salonā no Polijas saņemts jaunākais "Renault" modelis "Talisman Grandtour". Automobilis bijis paredzēts demonstrēšanai pircējiem. "Tas bija pirmais "Talisman". "Talisman Grandtour". Ļoti labi aprīkota mašīna, kuru Lūša kungs (..) dzen rādīt ministram un turpmāk būs darbības," raidījumam atstāstīja bijušais firmas darbinieks.

Vismaz 30 000 eiro vērtā automašīna salonā vairs neesot atgriezusies. Vairāk nekā mēnesi tā nobraukājusi ar tirdzniecības numuriem, bet septembra sākumā mašīna beidzot piereģistrēta, taču nevis uz "Euro-Auto", bet gan uz kāda cita saistīta uzņēmuma "Baltijas autonoma" vārda. Tad darbinieki uzzinājuši, ka mašīnu izmanto satiksmes ministra Auguļa ģimene.

Raidījums vērsās pie Auguļa ar jautājumu, vai viņš 2016. gadā no Lūša saņēmis automašīnu "Renault Talisman", un kas tas bijis par darījumu, uz ko Augulis atbildējis noliedzoši. "Neesmu tādu saņēmis. Nav tāds darījums bijis. (..) Nav man nekāda automašīna bijusi. Var apskatīties visu manā deklarācijā."

Augulis deklarācijā norādījis, ka viņam pieder 2013. gada "Mitsubishi Outlander". Tomēr faktu, ka automašīna "Renault Talisman" ir bijusi ministra rīcībā, apliecinot apdrošināšanas polise. Tajā redzams, ka 2016. gada izlaiduma automašīnu "Renault Talisman Grandtour" ar valsts numuru "KL9407" apdrošinājis Uldis Augulis. 75 eiro par apdrošināšanu viņš samaksājis 2016. gada 9. septembrī, vēstīja "Nekā personīga".

Uz jautājumu, kā tas nākas, ka viņš šo automašīnu apdrošinājis, Augulis atbildēja: "Nezinu. Nemāku jums pateikt." Vaicāts, vai tas nozīmē, ka viņš tomēr šo auto nav apdrošinājis, ministrs atbildēja, ka, iespējams, viņš to ir darījis. "Nu, iespējams. Es esmu daudz mašīnas apdrošinājis. Ja jauniešiem vajadzēja palīdzību, tad droši vien apdrošināju."

Vairāki bijušie "Euro-Auto" darbinieki raidījumam stāstījuši, ka ar automašīnu brauca ministra meita Žanete Augule un viņas draugs Artjoms Grigorjans. Ministra meita raidījumam sākotnēji ar vienu "jā" apstiprināja, ka ir braukusi ar šādu auto, tomēr uzreiz pēc tam viņa savu pozīciju mainīja, atbildot, ka tomēr ar tādu mašīnu nav braukusi un vairs nevar runāt. Arī Augules draugs raidījumam atbildēja, ka viņam neesot laika runāt.

Raidījuma veidotāji pirmdien precizēja informāciju, norādot, ka automašīnu "Renault Talisman Grandtour", ko 2016. gada vasarā satiksmes ministram Uldim Augulim izkārtoja Verners Lūsis, izmantoja Auguļa sievas Tatjanas meita Jana un viņas vīrs Artjoms Grigorjans, nevis Žanete Augule.

"Nekā personīga" žurnālists par automašīnas izmantošanu uzdeva jautājumus Uldim Augulim, Artjomam Grigorjanam un Žanetei Augulei, taču neviena no šīm personām neizskaidroja, kurš automašīnu izmantoja.

Raidījuma veidotāji norāda, ka Augulis ir precējies divas reizes. No pirmās laulības ministram ir meita Žanete Augule. 2014. gadā ministrs apprecējās ar pašreizējo dzīves biedri Tatjanu.

2017. gada 27. jūnijā iesniegumā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam bijušais SIA "Eiro Auto" darbinieks Guntis Grūbe rakstīja, ka Artjoms Grigorjans ir Auguļa znots.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs 2017. gada oktobrī atbildē Guntim Grūbem norādīja, ka birojs nav konstatējis valsts amatpersonām likumā noteiktos ierobežojumus, jo nav konstatēts, ka Auguļa meita būtu reģistrējusi laulību ar Artjomu Grigorjanu.

KNAB atbilde liecina, ka birojs nav izvērtējis, kāda ir Artjoma Grigorjana saikne ar Auguli un vai interešu konflikts nav saskatāms tajā, ka automašīnu izmantoja Auguļa sievas Tatjanas meita Jana Grigorjana un viņas vīrs Artjoms Grigorjans.

"Nekā personīga" atvainojas Žanetei Augulei par kļūdainu viņas pieminēšanu raidījumā.

Kā svētdien vēstīja raidījums, Lūsis darbu "Euro-Auto" pārtraucis 2016. gada rudenī. 2017. gada sākumā uzņēmumā esot iekārtots Auguļa meitas draugs Grigorjans, kurš, pēc bijušā uzņēmuma darbinieka Grūbes teiktā, "nekad nebija strādājis auto biznesā, lai gan viņam bija norāde, ka viņš tagad strādās ar lieliem klientiem nu tūlīt atnesīs tur lielu naudu".

Grigorjana darbība uzņēmumā neesot bijusi sekmīga. 2017. gada pavasarī "Renault Polska" pārtraucis piegādāt automašīnas, jo firma par tām nemaksājusi. Tobrīd uzņēmums Valsts ieņēmumu dienestam bija parādā vairāk nekā miljonu eiro un nemaksāja arī saviem darbiniekiem, vēstīja raidījums.

Lūsis līdz šā gada janvārim turpināja darboties LDz meitasuzņēmumos, bet karjera aprāvās, kad viņu Lietuvā aizturēja kriminālprocesā par nodokļu mahinācijām. Polijas prokuratūrā Lūsi tur aizdomās par piedalīšanos nelikumīgā organizētā grupā, kas darbojās ar pievienotās vērtības nodokļa samazināšanu degvielas tirdzniecībā.

Zemes gabals, ko Lūsis mēģinājis pārdot LDz, joprojām neesot pārdots. LDz skaidrojis, ka darījums nenotika, jo neizdevās vienoties par cenu. Patlaban šo zemesgabalu atklātā izsolē par nepilnu miljonu mēģina pārdot tiesu izpildītāji kreditoru interesēs, vēstīja raidījums. Grūbe par aizdomīgajiem Lūša darījumiem vērsies KNAB, tomēr birojs nesaskatījis likuma pārkāpumus Auguļa darbībās, jo viņa meitai neesot reģistrēta laulība ar Grigorjanu, un neesot arī konstatējams, ka ministrs būtu izmantojis savas pilnvaras attiecībā uz Lūsi vai "Euro-Auto".

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Auto Baltija Dacia Eiro (valūta) KNAB Koncertzāle "Rīga" Mitsubishi Outlander Polija Profesionālais pūtēju orķestris "Rīga" Renault Rīga Rīga (HK) Satiksme Uldis Augulis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form