Foto: DELFI

Otrdien. 25. aprīlī, pulksten 13 pie Ministru kabineta nevalstiskās organizācijas centrs "Marta", jaunatnes organizācija "Protests" un "Sievietei Paveicās" rīkoja piketu "Nāves iemesls: sieviete," kurā pieprasīja rīcību par atbildīgo iestāžu nolaidību Jēkabpils slepkavības gadījumā. Piketā bija pulcējušies desmitiem aktīvistu, aicinot "piespraust pie apģērba sarkanas puķes, kas simbolizē dūrienus, pret kuriem esam kļuvuši vienaldzīgi", novēroja portāls "Delfi".

Klātesošie vardarbības upuri pieminēja ar klusuma brīdi. Protestā tika nolasīta Rusiņa vajātās un noslepkavotās sievietes vēstule likumsargiem. Zemāk to iespējams noklausīties video.

Jau rakstīts, ka piketa rīkotāji pieprasīja rīcību par atbildīgo iestāžu nolaidību Jēkabpils slepkavības gadījumā, kā arī politisko atbildību par ilggadēju valdības un Saeimas nevēlēšanos ratificēt Stambulas konvenciju. "Valdība nav spējusi noteikt cīņu pret vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē kā politisko prioritāti Latvijā, un ir laiks to mainīt," paziņojumā presei pirms pasākuma pauda tā rīkotāji.

Neviens no valdības pie protestētājiem neiznāca, novēroja "Delfi".

Toties Ministru kabinets pēc labklājības ministres Evikas Siliņas (JV) aicinājuma ar klusuma brīdi pieminēja Jēkabpilī noslepkavoto sievieti.

Siliņa norādīja, ka pie Ministru kabineta ēkas notiek pikets "Nāves iemesls: sieviete", kurā nevalstiskās organizācijas pieprasa valdības rīcību saistībā ar atbildīgo iestāžu nolaidību Jēkabpils novadā notikušās sievietes slepkavības gadījumā.

Ministre informēja par Valsts policijas statistiku, kas liecina, ka 75% gadījumu slepkavības notiek mājās, kam teju vienmēr ir sadzīvisks raksturs un aptuveni pusē šādu gadījumu cieš sievietes. Tāpat Siliņa norādīja uz problēmām likumu piemērošanā, kam vajadzētu pasargāt sievietes no vardarbības.

"Mēs pieņemam likumus, bet kaut kas nav kārtībā ar to piemērošanu. Šādi gadījumi [kā Jekabpilī] nevar mūs atstāt vienaldzīgus. Mums ir jāmazina vardarbība ģimenē, pret sievietēm. Mans aicinājums ir neatstāt šos gadījumus bez ievērības," mudināja labklājības ministre.

Savukārt tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere (JV) mikroblogošanas vietnē "Twitter" raksta, ka, izvērtējot faktus par dzīvesbiedra vajāto un noslepkavoto sievieti Jēkabpilī, ministre uzdevusi Tieslietu ministrijai pilnveidot Kriminālprocesa likuma 14. pantu, nosakot vardarbību ģimenē kā prioritāri izskatāmu kriminālprocesu. Tāpat ministre secina, ka citos jautājumos pirmsšķietami redzamas problēmas likuma piemērošanā nevis likuma robi.

Ievērojot publisko informāciju par Leonu Rusiņu, kurš laikā, kad pret viņu bija 19 aktīvi izmeklēšanas
procesi, noslepkavoja bijušo dzīvesbiedri, piketa organizatori izsaka neizpratni par šādas situācijas
pieļaušanu Latvijā.

Likumos noteiktā kārtībā jau pastāv vairums mehānismu, ieskaitot apcietinājumu un brīvības atņemšanas iespēju par pagaidu aizsardzības pārkāpšanu, par cietušās vajāšanu, un par atteikšanos apmeklēt rehabilitāciju, kas paredzēta vardarbības veicējiem.

"Iestāžu nespēja efektīvi piemērot jau likumdošanā esošus drošības mehānismus ir sociāls un politisks apkaunojums demokrātiskā valstī. Šo pastiprina tas, ka Latvija joprojām atrodas starp sešām Eiropas Savienības valstīm, kas nav atificējušas Eiropas Padomes Konvenciju par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu jeb Stambulas Konvenciju, neskatoties uz to, ka Latvijā ir augstākais sieviešu slepkavību skaits uz iedzīvotāju skaitu no visām ES valstīm," pauž centra "Marta" pārstāve Beata Jonite.

Portāls "Delfi" jau vēstīja, ka 6. aprīlī Jēkabpils novadā sava bērna un mātes acu priekšā tika nodurta 1983. gadā dzimusi sieviete. Slepkavību pastrādāja viņas bijušais vīrs Leons Rusiņš, kurš mēnešiem ilgi sievietei draudēja un viņu vajāja, par to regulāri tika ziņots policijai, bet sieviete pasargāta netika.

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks ir uzdevis sākt dienesta pārbaudi saistībā ar sievietes slepkavību Jēkabpils novadā, lai "pārliecinātos, ka policisti ir rīkojušies atbilstoši normatīvajam regulējumam, pietiekoši aktīvi un profesionāli".

Savukārt tiesa norādīja uz policijas neizdarīto Rusiņa krimināllietās – "Tiesa, ņemot vērā minēto, ir veikusi iespējamās procesuālās darbības, lai nodrošinātu šo tiesvedībā esošo krimināllietu izskatīšanu. Tālākais darbs bija jāveic policijai, bet diemžēl Valsts policijas Zemgales reģiona Austrumzemgales iecirknis to nav izdarījis," norādījusi Zemgales rajona tiesas priekšsēdētāja Līga Ašmane.

Par slepkavības izdarīšanu meklētais Rusiņš joprojām nav atrasts.

VP pagājušajā nedēļā pieļāva, ka Rusiņš ir pametis Latviju vai izdarījis pašnāvību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!