AFI

Saeima ceturtdien atbalstīja nacionālās drošības koncepciju, lai gan daudzi opozīcijas deputāti pauda negatīvu nostāju un aicināja to neakceptēt. Ar ziņojumu par koncepciju uzstājās premjers Andris Bērziņš, uzsverot, ka Saeima pirmoreiz piedalās nacionālās drošības koncepcijas projekta izskatīšanā, jo līdzšinējā prakse bija, ka koncepciju izstrādāja un apstiprināja valdība un izvērtēja Nacionālās drošības padome.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Viņš pauda pārliecību, ka parlamenta iesaistīšana nacionālās drošības koncepcijas apstiprināšanā apliecina Latvijas demokrātijas izaugsmi un stingri ieturēto virzienu rietumu demokrātisko sabiedrību pamatprincipu pārņemšanā.

Ministru prezidents aicināja Saeimu atbalstīt koncepciju, jo, viņaprāt, tā izstrādāta kvalitatīvi. "Es domāju, ka ir atrasts saprātīgs līdzsvars starp vēlmēm iekļaut visus iespējamos jautājumus, kas varbūt ir tikai pastarpināti saistīti ar nacionālo drošību, no vienas puses, un pieeju, ka nacionālo drošību var reducēt tikai uz aizsardzības, ārpolitikas un atsevišķu iekšlietu jomu, no otras puses," sacīja premjers.

Valdība koncepcijā iekļāvusi visas tās jomas, kas svarīgas no nacionālās drošības aspekta, tomēr paturot prātā, ka nacionālās drošības koncepcija nav visas valsts un visu nozaru attīstības programma vai stratēģija, skaidroja premjers. Pēc Bērziņa ziņojuma izvērtās plašas debates.

Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas (LSDSP) deputāts Jānis Ādamsons uzsvēra, ka "koncepcija ir murgaina un nav balstīta uz reālās situācijas analīzi". Pēc viņa domām, "koncepcijā analīzei ir veltīti tikai trīs teikumi".

Arī kreiso spēku apvienības "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" (PCTVL) Saeimas deputāts Modris Lujāns uzsvēra, ka koncepcija ir ļoti nepilnīga un to nepieciešams pārstrādāt.

Ar Saeimas atbildīgās komisijas ziņojumu par nacionālās drošības koncepciju uzstājās Jaunās frakcijas deputāte Ingrīda Ūdre. Viņa norādīja, ka nacionālās drošības koncepcija ir vispārīgs dokuments, uz kura pamata tālāk tiek veidots sīks nacionālās drošības plāns un programma. "Koncepcija ir tikai stratēģija un tikai pēc tās pieņemšanas var spert nākamo soli, veidojot pamatīgu situācijas analīzi," sacīja Ūdre.

Viņa arī norādīja, ka koncepcija ir starptautisks dokuments, kas liecina par Latvijas prioritātēm nacionālās drošības jautājumā. Arī LSDSP deputāts Oskars Grīgs sacīja, ka atbalsta koncepcijas pieņemšanu, jo tas ir tikai skelets, kam tālāk tiks pievienota sīka situācijas analīze.

Jau ziņots, ka koncepcijā tiek raksturota Latvijas situācija no drošības viedokļa, kā arī izvērtēti drošības situāciju valstī ietekmējoši faktori. Koncepcija balstās uz izpratni, ka valsts drošību ietekmē ne tikai ārpolitiskā un militārpolitiskā situācija, bet būtiska loma drošības nodrošināšanā ir iekšējiem faktoriem - valsts demokrātiskajiem pamatiem, ekonomiskajai attīstībai, sociālajai drošībai un labklājībai, noziedzības stāvoklim, sociālajiem faktoriem, kā arī citiem aspektiem.

Koncepcija nosaka vadlīnijas valsts institūciju darbībai, atbalstot valsts kopējo drošības politiku un izstrādājot atsevišķus nozaru plānus un programmas. Pamatojoties uz koncepcijā noteikto stratēģiju un principiem, tiek izstrādāts nacionālās drošības plāns, kurā tiek ietverti konkrēti valsts apdraudējuma neitralizācijas un novēršanas pasākumi un līdzekļi.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form