Šķetinot šausmu stāstu: kas slēpjas aiz 'Zilā vaļa' Krievijā un kas – Latvijā?
Foto: Scanpix

"Latvijā strauji izplatās nāves spēle" – šādi un līdzīgi dramatiski virsraksti šogad parādījās dažādos Latvijas medijos, lai gan ir pamats šaubām par ziņotā atbilsmi realitātei. Izsekojot tēmas evolūcijai Krievijā un Latvijā, Vidzemes Augstskolas pētnieki Jānis Buholcs un Solvita Denisa-Liepniece secinājuši, ka mediju iedzīvinātais satraukums par pusaudžu it kā masveida nāves gadījumiem var kļūt arī par spēcīgu politisku instrumentu.

Pētnieki uzsver – ar tiešsaistes "nāves grupu" apkarošanu ir iespējams attaisnot arī radikālas idejas, kuru ietekme tālu pārsniedz bērnu glābšanu.

Krievijā "Zilā vaļa" tēma ir attīstījusies vienlaikus ar likumu iniciatīvām par tiešsaistes saziņas ierobežošanu un plašāku uzraudzību. Latvijas mediju vidē "Zilā vaļa" izplatīšanās ilustrē gan "Nozagts.com" paspārnē esošo tīmekļa vietņu darbību, gan to, ka arī cienījamu mediju redakcijas ne vienmēr spēj atšķirt pierādījumus no pieņēmumiem. Savukārt daži no vietējiem aktīvistiem, kas popularizējuši "Zilā vaļa" tēmu, rūpes par bērniem ir savijuši ar ideoloģisku atbalstu tam, kā saistītie procesi tiek risināti austrumu kaimiņvalstī. No šī precedenta vajadzētu mācīties, lai nākotnē to kāds nemēģinātu atkārtot ar vēl lielākiem panākumiem, min Buholcs un Denisa-Liepniece.

Portāls "Delfi" piedāvā iepazīties ar pētnieku atklāto.

Source

www.DELFI.lv

Tags

Facebook Iekšlietu ministrija Krievija Lasāmgabali Nils Ušakovs Saskaņa Valsts policija
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form