ST ierosināta lieta par normu, kas paredz atlaist Rīgas domi
Foto: DELFI

Satversmes tiesā (ST) ierosināta lieta par normu, kas paredz atlaist Rīgas domi (RD) tādēļ, ka tā pieļaujot nelikumīgu rīcību un nepildot pašvaldības autonomo funkciju – organizēt sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, portālu "Delfi" informēja ST.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lieta ierosināta par Rīgas domes atlaišanas likuma 1. panta 2. punkta atbilstību Satversmes 1. un 101. pantam.

ST norāda, ka Saeima 13. februārī pieņēma likumu, kas paredz Rīgas domes atlaišanu citstarp tāpēc, ka tā pieļaujot nelikumīgu rīcību un nepildot pašvaldības autonomo funkciju – organizēt sadzīves atkritumu apsaimniekošanu. 20 Saeimas deputāti vērsās Satversmes tiesā, jo uzskata, ka minētais Rīgas domes atlaišanas iemesls nav pamatots.

Pieteikuma iesniedzējs uzskata, ka apstrīdētā norma neatbilst labas likumdošanas principam, jo tās pieņemšanā nav pienācīgi uzklausīta attiecīgā pašvaldības dome un nav vērtēti iesaistīto institūciju un ekspertu viedokļi. Tāpat ar apstrīdēto normu esot pārkāpts arī pašvaldības princips un demokrātijas princips, jo pašvaldības dome neesot iesaistīta tai svarīgu jautājumu izlemšanā.

Tāpat pēc Pieteikuma iesniedzēja ieskata, attiecību risināšanā ar attiecīgo pašvaldības domi likumdevējs izvēlējies nesamērīgu līdzekli.

Rīgas domes atlaišanas likuma 1. panta 2. punkts nosaka: "Ar šo likumu Saeima atlaiž Rīgas domi, ņemot vērā, ka Rīgas dome pieļauj nelikumīgu rīcību un nepilda Atkritumu apsaimniekošanas likumā, likumā "Par pašvaldībām" un citos normatīvajos aktos noteikto pašvaldības autonomo funkciju – organizēt sadzīves atkritumu apsaimniekošanu (likuma "Par pašvaldībām" 91. panta pirmās daļas 1. punkts)."

Satversmes 1. pants nosaka, ka Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika. Savukārt Satversmes 101. pants paredz: "Ikvienam Latvijas pilsonim ir tiesības likumā paredzētajā veidā piedalīties valsts un pašvaldību darbībā, kā arī pildīt valsts dienestu. Pašvaldības ievēlē pilntiesīgi Latvijas pilsoņi un Eiropas Savienības pilsoņi, kas pastāvīgi uzturas Latvijā. Ikvienam Eiropas Savienības pilsonim, kas pastāvīgi uzturas Latvijā, ir tiesības likumā paredzētajā veidā piedalīties pašvaldību darbībā. Pašvaldību darba valoda ir latviešu valoda."

ST uzaicinājusi Saeimu līdz 2020. gada 18. maijam iesniegt ST atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

Lietas sagatavošanas termiņš ir 2020. gada 17. augusts. Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lems pēc lietas sagatavošanas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Rīgas dome Saeima Satversme
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form