Valdība lems par Latvijas karavīru nosūtīšanu uz Afganistānu
Foto: AFP/Scanpix

Valdība otrdien, 2.decembrī, lems par Latvijas karavīru nosūtīšanu dalībai NATO vadītajā starptautiskajā operācijā "Resolute Support Mission" Afganistānā, liecina Aizsardzības ministrijas sagatavotais lēmuma projekts.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Galavārds par Latvijas karavīru atrašanos Afganistānā līdz 2015.gada 31.decembrim būs jāsaka Saeimai.

Pamatojoties uz ANO Drošības Padomes mandātu, 2001.gadā Afganistānā tika sākta NATO starptautiskās drošības atbalsta spēku (ISAF) operācija, kuras galvenais uzdevums bija veicināt Afganistānas drošību. Nacionālie bruņotie spēki ISAF operācijā iesaistījās 2003.gada februārī.

ISAF operācijas mandāts vairākkārt pagarināts, līdz NATO samitā Čikāgā 2012.gadā dalībvalstis apstiprināja, ka šī operācija Afganistānā ilgs līdz 2014.gada beigām.

Vienlaikus samitā tika panākta vienošanās par nepieciešamību turpināt sniegt atbalstu Afganistānai arī pēc šīs operācijas noslēguma. Valstis lēma, ka pēc 2014.gada NATO loma Afganistānā būs principiāli atšķirīga - tā nebūs iesaiste kaujas operācijās, bet iekļaus vietējo nacionālo drošības spēku apmācību un padomdevēja atbalstu.

Balstoties uz samita rezultātiem, ISAF operācijas mandāts tika noteikts līdz 2014.gada 31.decembrim, vienlaikus uzsverot ilgtermiņa apņemšanos turpināt atbalstu Afganistānai arī pēc 2014.gada.

Atbilstoši Čikāgas samitā pieņemtajam lēmumam tika sākta jaunas NATO apmācības misijas "Resolute Support Mission" plānošana. Par jaunās misijas uzdevumiem ir noteikta padomdevēju, apmācību un atbalsta funkciju sniegšana Afganistānas institūcijām un nacionālajiem drošības spēkiem. Tā plānota kā skaitliski neliela misija ar klātbūtni Kabulā un sākotnēji arī četros valsts reģionu centros.

2014.gada septembrī NATO samitā Velsā dalībvalstis apstiprināja gatavību turpināt atbalstu Afganistānas valdībai un iesaistīties ar misiju, ja tiks saņemts oficiāls Afganistānas uzaicinājums.

Šogad septembrī Afganistānas valdība iepriekš minēto uzaicinājumu apstiprināja un parakstīja speciālu līgumu. Šis līgums sniedz pamatu starptautiskajam drošības atbalstam pēc ISAF operācijas noslēguma 2014.gadā. Arī Latvija kā NATO dalībvalsts akceptējusi šī līguma parakstīšanu.

Ņemot vērā to, ka NATO militārais atbalsts Afganistānai būs nepieciešams arī turpmāk, Latvijai ir svarīgi kopā ar NATO sabiedrotajiem piedalīties NATO misijā Afganistānā, norāda Aizsardzības ministrija.

Ņemot vērā, ka misijas termiņš starptautiskajos dokumentos šobrīd nav nostiprināts, Nacionālo bruņoto spēku dalība starptautiskajā operācijā tiek noteikta uz laiku līdz 2015.gada 31.decembrim.

Jau ziņots, ka Latvija nākamgad uz Afganistānu plāno nosūtīt līdz 30 karavīru lielu kontingentu.

Karavīri pildīs padomdevēju un dažāda līmeņa štābu virsnieku un instruktoru amatus. Latvija nodrošinās arī militāro policistu dalību daudznacionālajā Militārās policijas rotā, kā arī gaisa atbalsta kontrolieru grupu Ātrās reaģēšanas rotā.

Šobrīd Afganistānā dien 20 Latvijas karavīri.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Afganistāna Aizsardzības ministrija ANO Militārā policija Nacionālie bruņotie spēki NATO Saeima
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form