Foto: F64
2014. gada oktobra nogalē toreizējā Latvijas futbola kluba Daugavpils "Daugava" treniņu "apciemoja" varas iestādes. Kopumā vairākos reidos Daugavpilī un Rīgā tika aizturēti astoņi cilvēki, starp kuriem galvenais bija Oļegs Gavrilovs – futbola aprindās sliktu slavu iemantojušais vīrs tobrīd bija atstādināts no Latvijas futbola dzīves, tomēr pamanījās visu laiku būt tuvu Latvijas (konkrētāk, Daugavpils) futbolam.

Kopš lietas izskanēšanas apritējuši četri gadi, bet vispār tiesībsargājošo iestāžu uzmanības lokā ""Daugavas" lieta" ir jau piecus gadus. Tagad Daugavpils tiesa sākusi skatīt lietu, nopratināti pirmie liecinieki, bet uz apsūdzēto sola ir Gavrilovs un "Daugava" tā laika tehniskais direktors Jevgeņijs Klopovs. Pagaidām nav prognozējams, cik ilgi lietu varētu skatīt pirmā instance.

“Toto” spēļu sākums un ”Dinaburg”

Foto: LETA
Latvijas futbols "totalizatoru skandālos" (kā tos sākotnēji dēvēja) ir iepīts kopš 2005. gada. Togad decembrī no Latvijas Futbola federācijas (LFF) preses sekretāra amata aizgāja Krišjānis Kļaviņš, bet viņa aiziešana tika saistīta ar iespējamo saistību ar spēļu rezultātu ietekmēšanu. Pēc tam Kļaviņa vārds futbola aprindās vairākkārt bijis saistīts ar Gavrilovu. Pēc neveiksmes 2016. gada LFF prezidenta vēlēšanās Kļaviņš žurnālistiem nenoliedza, ka Gavrilovs bijis viņa kāzās, lai gan abu savstarpējās attiecības raksturoja ar vārdu "paziņas".

Bet skaļāk par futbola spēļu ietekmēšanu Latvijā sāka runāt 2009. gada rudenī. LFF tad par divām aizdomīgām spēlēm no Latvijas virslīgas izslēdza Daugavpils "Dinaburg", bet uz mūžu diskvalificēja galveno treneri Tamazu Pertiju un kluba prezidentu Gavrilovu.

"Pirmie kucēni" cīņā pret spēļu sarunāšanas sērgu bija "jāslīcina". Sodītā puse iesniedza kasācijas sūdzības Sporta Arbitrāžas tiesā, un LFF, lai neieslīgtu vēl lielākās tiesu lietās, amnestēja Pertiju. Gavrilovam piespriestais sods palika spēkā, tomēr tas viņam nav traucējis visu šo laiku būt tuvu dažādām Latvijas futbola komandām.

Diskvalificētā Gavrilova vārds turpināja skanēt Latgales pusē un vēlāk tika saistīts ar Daugavpils "Daugavu", lai gan juridiski viņš klubā neskaitījās. Gavrilovs bija manāms komandas ģērbtuvēs, bet LFF nekādus sodus nespēja piešķirt. Līdz 2014. gada rudenim...

Kā tagad skaidro bijušais LFF ģenerālsekretārs Jānis Mežeckis, pēc "apdedzināšanās" "Dinaburg" lietā tika izveidots mehānisms, lai komandas un personas saņemtu vismaz sportisko sodu, ko būtu grūtāk apstrīdēt.

"Mums pirms un pēc šīm spēlēm nāca ziņojumi. Bijām zināmā mērā bezspēcīgi, jo īsti neredzējām, ko varam izdarīt. Tad tika izveidots mehānisms – ētikas komisija, kas sākotnēji izskatīja, tad Disciplinārā komisija izskatīja lēmumu, un tad jau tikai apelācija, vai vēl vēlāk CAS (Starptautiskā arbitrāžas tiesa). Pirmo reizi "Dinaburg" lietā mēs nepareizi visu izdarījām. Toreiz bija ziņojumi, bet nebija pasākumu - kā rīkoties un ko izdarīt," atceras Mežeckis.

Kļūšana par čempioniem un Čempionu līgas jokainās spēles

Foto: F64
2012. gadā Daugavpils "Daugava" pirmo reizi pilsētas vēsturē kļuva par Latvijas čempioniem. Tas pavēra iespēju spēlēt UEFA Čempionu līgā, kur apgrozās daudz lielākas naudas summas – ne tikai prēmiju ziņā. Tomēr arī uzmanība no UEFA un tiesībsargājošām iestādēm uz šiem mačiem ir daudz lielāka, kas, iespējams, šoreiz arī deva savu rezultātu.

UEFA Čempionu līgas izlozē kvalifikācijā "Daugava" sev pretiniekos dabūja Zviedrijas spēcīgāko klubu "Elfsborg". Lai gan retais šaubījās par zviedru uzvaru, "Elfsborg" pārspēks izrādījās apkaunojoši liels – 7:1 spēlē Zviedrijā un 4:0 atbildes spēlē Latvijā.

Jau pēc pirmās spēles futbola kuluāros virmoja dažādas aizdomas, bet "bumba" sprāga pēc vairākiem mēnešiem, kad atklāti runāt izlēma viens no leģionāriem Stenlijs Ibe. Video ar roltoniem, cepumiem un banāniem, ko nācās futbolistiem pašiem ņemt līdzi, vēl bija "ziediņi".

"Trenerim un spēlētājiem tika maksāts par spēlēšanu pēc [Oļega] Gavrilova pasūtījuma. Kluba prezidents [atkal domāts Gavrilovs] nodeva nepieciešamo informāciju direktoram un trenerim, kurš tālāk izraudzījās trīs četrus futbolistus, kuri tika informēti par uzdevumiem. Tā tas bija zaudētajās spēlēs pret "Ventspili" (0:1) un "Elfsborg" (1:7), kā arī uzvarētajos mačos pret "Metta/LU" (3:0) un Ilūkstes NSS (2:0). Komandai netika dots uzdevums uzvarēt ar lielu pārsvaru, galvenais bija sasniegt noteikto rezultātu. Respektīvi, tika maksāts par nekā nedarīšanu. Ne jau visi spēlētāji tika par to informēti, bet par to, ka spēle nebija tīra, šaubu nebija. Gavrilovu šajā klubā uztrauc tikai viņš pats un iespējamā peļņa. Viņš uz visiem skatās no augšas, pārējos uztverot kā zemāk stāvošus. Visa kluba vadība ir iesaistīta šajās netīrajās spēlēs," intervijā "sportcentrs.com" atklāts bija futbolists.

Kā vēlāk izrādījās, šis lietas ļoti labi zināja attiecīgās iestādes, jo jau tobrīd bija uzsākta izmeklēšana. Mežeckis neslēpj, ka tieši "jokainās" Čempionu līgas spēles bija pēdējais piliens ne tikai LFF, bet arī UEFA pacietības mērā.

Lietas sākums un 2014. gada aizturēšanas

Foto: F64
LFF, ņemot vērā iepriekšējo gadu kļūmes saistībā ar "toto" lietām, šoreiz darbojās diezgan klusi. Šoreiz notiekošajā tika iesaistīta ne tikai UEFA, bet arī Valsts policija - Organizētās noziedzības apkarošanas pārvalde (ONAP). Šoreiz izmeklēšanas pirmā fāze noslēdzās ar policijas reidu un aizturēšanām.

"Atceros, ka parādījās pirmais (UEFA) ziņojums par aizdomīgajām spēlēm Čempionu līgā. Mums tobrīd bija UEFA konference. Runājām ar toreizējo UEFA ģenerālsekretāru Džanni Infantīno (tagadējo FIFA prezidentu) un viņa toreizējo vietnieku Teodoru Teodaridi. Viņi teica: "Enough is enough" (Pietiek!). Un mēs ķērāmies klāt. Viņi iedeva kontaktpersonu Ursu Kluseru un tad jau ikdienā daudz komunicējām, līdz lieta nonāca pie policijas," stāsta Mežeckis.

Tālāk jau notikusi cieša sadarbība ar ONAP izmeklētājiem, saņemtas atļaujas noklausīties sarunas un veiktas citas aktivitātes.

"Jau pirms tam gājām uz policiju, bet mums prasīja – kas ir cietušais? Cietušie bija visa futbola sabiedrība, bet bija vajadzīgs konkrēts cietušais. Tā kā tur bija iesaistīta UEFA nauda, tad parādījās arī cietušais – UEFA. Līdz ar to varēja ierosināt lietu," skaidro Mežeckis.

Kā tagad portālam "Delfi" atklāja Mežeckis, viņš vienīgais futbola sabiedrībā zināja par gaidāmo operāciju un tās mērķi. Izņemot ONAP un Valsts policijas vadību, par to vēl bija informēts UEFA pārstāvis Klusers, kurš vēlāk piedalījās speciālā preses konferencē. Mežeckis piebilst, ka tika darīts viss, lai nebūtu pat mazākā informācijas noplūde. Par gaidāmo vēršanos pret "Daugavu" nebija informēts pat LFF prezidents Guntis Indriksons.

2014. gada 22. oktobrī – ceturtdienas vakarā – Daugavpilī uz "Daugavas" treniņu ieradās ne tikai treneri un futbolisti. Arī Valsts policijas pārstāvji. Policija reidu veica gan treniņā, gan arī kluba birojā. Tikai nākamajā dienā informāciju uzzināja plašāka sabiedrība, par ko pirmais ziņojas portāls "sportacentrs.com".

"Aizturēti, rokudzelžos tika saslēgti un uz Rīgu aizvesti komandas galvenais treneris Ivans Tabanovs, komandas kapteinis Aleksandrs Vlasovs un komandas vicekapteinis Jevgeņijs Kosmačovs. Pārējos komandas spēlētājus neaizturēja, taču viņi tika pratināti - daži pat 40 minūšu garumā. Portāla rīcībā esošā informācija vēsta, ka tika uzdoti jautājumi par sarunātajām spēlēm, par to, kurš ir patiesais kluba prezidents, par to, kurš spēlētājiem maksā algas un tamlīdzīgi. Mikroblogu vietnē "Twitter" tiek rakstīts, ka savulaik no Latvijas futbola uz mūžu diskvalificētais Oļegs Gavrilovs esot piekodinājis viņa vārdu neminēt," vēstīja "sportacentrs.com".

Vēl dienu vēlāk Valsts policija kopā ar LFF un UEFA pārstāvjiem rīkoja speciālu preses konferenci, kurā detalizēti – cik nu drīkstēja atklāt – amatpersonas stāstīja par notikušo.

"22. oktobrī aizturēti astoņi cilvēki, kas manipulējuši ar spēļu rezultātiem gan starptautiskā, gan vietējā mērogā. Divas ir kluba amatpersonas, divi ir spēlētāji, bet pārējie ir organizators un viņa atbalstītāji.. Esam guvuši apstiprinājumu, ka nenomaksātie nodokļi no iegūtajiem līdzekļiem varētu būt vairāki simti tūkstoši eiro. Šis noziegums ir sevišķi smags, bet tas būs redzams no galīgās kvalifikācijas, ko virzīsim kriminālvajāšanā," uzsvēra Grišins.

Lai gan neviens tobrīd neatklāja galvenā aizdomās turamā vārdu, futbola sabiedrībā šaubu nebija – tas bija Gavrilovs. Sākotnēji jau bija informācija, ka pirmajās dienās aizturēti toreizējais "Daugava" galvenais treneris Ivans Tabanovs, kluba tehniskais direktors Jevgeņijs Klopovs, kā arī spēlētāji Aleksandrs Vlasovs un Jevgeņijs Kosmačovs. Vēlāk jau šķetinot lietu, medijos parādījās informācija, ka, iespējams, šajā lietā aizturēti Gavrilova meita Marija Gavrilova, viņa draudzene Marija Stepanova, kā arī Eltons Čauss – cilvēks, kura uzvārds futbola aprindās nebija dzirdēts. Toreiz pats Čauss sazinājās ar portālu "Delfi" un noliedza, ka būtu ticis aizturēts, taču sīkāk par šo jautājumu neizteicās un pārtrauca sarunu.

Ilgstoša izmeklēšana un nonākšana tiesā

Foto: PantherMedia/Scanpix
Aizturēšanas "Daugavas" lietā bija 2014. gada rudenī, lieta sākta jau 2013. gadā. Lietas izmeklēšana ilga vairāk nekā gadu, līdz 2017. gada sākumā Valsts policija lietu nodeva prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai.

Daugavpils tiesa lietu saņēma 2017. gada 14. decembrī, liecina publiski pieejamā informācija. Savukārt pirmās instances pirmā tiesas sēde bija tikai šī gada rudenī. Šobrīd notikušas divas tiesas sēdes, uzklausīti pirmie liecinieki un drīz turpināsies liecinieku uzklausīšana. Tā kā lietā ir daudz liecinieku, tiesas ilgumu šobrīd grūti prognozēt.

Šobrīd Latvijas likumdošana paredz sodu par sporta spēļu rezultātu ietekmēšanu, tomēr šie sodi stājās spēkā jau pēc Daugavpils "Daugava" skandāla, tāpēc šajā lietā apsūdzētajiem ir piemēroti citi sodi. Abi divi šobrīd lietā apsūdzētie – Gavrilovs un Klopvs – apsūdzēti pēc krimināllikuma 179. panta trešās daļas un 218. panta otrās daļas.

179. panta trešā daļa paredz, ka "par piesavināšanos, ja tā izdarīta lielā apmērā, kā arī par narkotisko, psihotropo, stipri iedarbīgo, indīgo vai radioaktīvo vielu, sprāgstvielu, šaujamieroču vai munīcijas piesavināšanos soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās". Savukārt 218. panta otrā daļa nosaka, ka "par izvairīšanos no nodokļu vai tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas vai par ienākumu, peļņas vai citu ar nodokli apliekamo objektu slēpšanu vai samazināšanu, ja ar to nodarīti zaudējumi valstij vai pašvaldībai lielā apmērā, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas un atņemot tiesības uz noteiktu vai visu veidu komercdarbību vai uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku no diviem līdz pieciem gadiem".

ONAP veiktajā izmeklēšanā konstatējusi, ka abas personas, kuras agrāk bijušas saistītas ar Daugavpils futbola klubu "Daugava", no futbola spēļu manipulācijas rezultātā sporta totalizatoros iegūtās naudas, iespējams, nav nomaksājušas nodokļus lielā apmērā – gandrīz 48 tūkstošus eiro. Tāpat izmeklēšanā noskaidrots, ka 1966. un 1983. gadā dzimušie vīrieši, visticamāk, piesavinājušies kluba naudu 284 tūkstošu eiro apmērā. Šo naudu futbola klubs "Daugava" bija saņēmis no Eiropas Futbola asociāciju savienības (UEFA).

Valsts policija par notikušo izmeklēšanu, sadarbību ar Latvijas Futbola federāciju un Eiropas Futbola federāciju asociāciju (UEFA) portālam "Delfi" komentārus nesniedza, jo "lieta atrodas Daugavpils tiesā, tā ir vienīgā iestāde, kura tiesīga par konkrēto lietu sniegt komentārus".

"Vēl pirms pāris mēnešiem runāju ar izmeklētāju un viņš teica, ka lieta turpinās. Patīkami dzirdēt, ka tagad lieta sākta skatīt tiesā. Mums savulaik bija ļoti daudz informācijas. Tas, kas "izgāja gaismā", nav pat puse no tā, ko izmantojām," atceras Mežeckis. "Bija jau citas lietas ("FK Jūrmala", "Gulbene", Rīgas "Daugava", "Babīte/Dinamo"), bet tik tālu nenonācām. Mēs komandas izslēdzām, sportiski sodījām (arī spēlētājus), bet tālāk jau mēs neko nevaram iesākt. Mums jau nebija tiesību noklausīties un veikt kaut kādu plašāku izmeklēšanu."

Vēl pagājušā gadā spēļu sarunāšanas skandālu ēna bijusi pār Latvijas pirmo un otro līgu, tomēr tagad Latvijas futbols kļuvis tīrāks, pārliecināts ir Mežeckis. To apliecinot arī fakts, ka ir mazāk ziņojumu pat par aizdomām.

"Jā, ir kaut kādas runas par aizdomīgām lietām Kurzemē, bet, piemēram, Latgales pusē atkal ir aizdomas par pirmo līgu. Bet tās ir tikai aizdomas. Paldies dievam, sezonas laikā nav bijuši tik spēcīgi notikumi. Tā sērga pie mums ir mazinājusies. Grūti spriest, vai pavisam beigusies. Tā ir sērga, kur var nopelnīt lielas naudas – tāpat kā narkotiku tirgū," noslēgumā piebilst Mežeckis.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!