Fоtо: Patriks Pauls Briķis, DELFI

Latvijas Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV) neplāno atteikties no sadarbības ar savu padomnieku Raivi Bergu, kurš, kā apgalvo Latvijas Olimpiskā komitejas (LOK) prezidents Jānis Buks, ir iejaucies LOK darbībā un izdarījis spiedienu. Diskusija par faktu patiesumu nav notikusi, bet ministre par publiski izskanējušajiem apvainojumiem pret Bergu nav ierosinājusi nekādas pārbaudes.

Sporta sabiedrībā pretrunīgi vērtētais Bergs ir Čakšas padomnieks politiku un procesu pārvaldības jautājumos. Sarunā ar LTV pagājušajā nedēļā Buks apgalvoja, ka Bergs pieprasījis atbrīvot no darba vairākus darbiniekus, ko Buks atteicies darīt. Tāpat Buks izteicās, ka attiecības saasinājušās pēc tam, kad LOK atteicās noslēgt sadarbības līgumu ar izdevniecību "Rīgas Viļņi", ar kuru saikne ir Bergam.

"Berga kompetence nav saistīta ar sportu. Uzreiz gribētu teikt, ka šobrīd virzāmies uz lielāku caurspīdīgumu sportā, un tas ir absurds, ko apgalvo Buka kungs, jo nekāda veida iespaidošana nav īsti iespējama, jo viss finansējums ir balstīts kritērijos. Iespējams, Buks dzīvo vēl vecajos laikos, kad politiski kāds kādu iespaidoja," preses konferencē sacīja Čakša .

Vairāki sporta sabiedrībā ilgstoši darbojošies cilvēki privātās sarunās nav slēpuši, ka komunikācija no Berga puses nav diez ko patīkama un brīžiem pat agresīva, bet diplomātiska diskusija ar Čakšas padomnieku neesot iespējama. Kādā no sapulcēm Bergs esot izteicies, ka "sportu pārliks pār celīti un …", portālam "Delfi" pirms vairākiem mēnešiem apstiprināja vairāki avoti. Čakša otrdien notikušajā preses konferencē gan neviesa skaidrību, kādēļ Bergs vispār piedalās kādās sapulcēs, kas saistītas ar sporta politiku.

"Ja ir pamatotas aizdomas, ka ir bijuši kādu necenzēti izteikumi, tad ar savu padomnieku esmu izrunājusi, vai ir pamats tām runām, kas ir izskanējušas medijos. Bet šobrīd gribu nodalīt – lēmumus, kas saistīti ar sporta politikas īstenošanu, pieņem ministrs, nevis padomnieks. Padomnieka funkcija ir dot padomus un izrunāt. Bet par komunikācijas veidu esmu vienmēr iestājusies, ka tam jābūt iekļaujošam un laipnam," sacīja Čakša, neskaidrojot, vai ar Bergu ir bijušas pārrunas par komunikācijas veidu.

Čakša atklāja, ka starp abām pusēm šobrīd nav notikusi nekāda diskusija, bet ministre kritiku veltīja Bukam, kurš problēmas neesot izrunājis, bet par tām stāstījis medijiem.

"Neesmu tikusies ar Buka kungu. Man gan liekas, ka viņa uzstādījums ir no vecās sistēmas, ka kāds kaut ko var ietekmēt. Mans darbības veids nav bijis tāds, lai kādu iespaidotu. Es patiešām uztveru tos kā apvainojumus no viņa puses. Manā skatījumā, viņam - kā sporta sabiedrībā ievēlētam cilvēkam – bija jānāk ar pārmaiņu piedāvājumiem, ko neesmu sadzirdējusi," skaidro Čakša. "Man nav problēmu tikties, esmu tikusies ar daudziem cilvēkiem, mēģināt atrast risinājumus. Buka kungs gan izdomāja vērsties pie medijiem, nevis atnākt izrunāt. Jūs domājat, ka man viņš būtu jāaicina? Domāju, ka šajā gadījumā būs nepieciešams mediators. Es neredzu pamatojumu apvainojumiem, un kādā veidā pārrunāt, neredzu šo iespēju."

"Jā, es turpināšu sadarbību ar Berga kungu. Es kā ministrs lēmumus pieņemu pati. Protams, pārrunājām un atkārtoti pārrunāsim jautājumus, kas izskanējuši," piebilda Čakša.

Saskaņā ar Olimpisko hartu Buka apgalvojumiem var būt nopietnas sekas. Ja apstiprināsies Buka teiktais, ka LOK ir pakļāvusies politiskajam spiedienam, organizācijai draud atzīšanas apturēšana, par ko lemj Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) izpildkomiteja.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !