Latvijā ražotais medikaments "Mildronāts"
Foto: F64

Pēc krievu tenisistes Marijas Šarapovas paziņojuma, ka viņai konstatēta pozitīva dopinga analīze, pasaules mediji pievērsušies sportistes organismā atklātās vielas - meldonija, kas atrodas Latvijā ražotā ārstnieciskā preparāta "Mildronāts" sastāvā - iepazīšanai.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Detalizētai informācijas izzināšanai par šo vielu pievērsies amerikāņu televīzijas kanāls CNN, britu raidorganizācija BBC, laikraksts "The New York Times", žurnāls "Forbes", aģentūra "Bloomberg" un citi mediji.

Tiek skaidrots, ka "Mildronātu" lieto kā recepšu medikamentu sirds un asinsvadu slimību ārstēšanā, kā arī darbaspēju paaugstināšanā veseliem cilvēkiem pie fiziskām un garīgām pārslodzēm un atveseļošanās periodā.

Mediji interesējas par to, vai "Mildronāts" ir drošs, vai tas ir legāls, kā arī par to, kā tas ticis iekļauts sportistiem aizliegto vielu sarakstā. Publikācijās iekļauta gan "Grindeks" sniegtā informācija par blakusparādībām, kas nav bīstamas, gan Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) secinātais, ka nejaušās pārbaudēs atklāts ļoti augsts meldonija lietošanas īpatsvars sportistu vidū. Viela konstatēta 2,2% pārbaudīto sportistu vidū.

Vairāki mediji uzsver, ka meldonijs pārsvarā tiek lietots Krievijā un bijušajās Padomju Savienības valstīs, bet ASV Pārtikas un zāļu pārvaldē medikaments nav apstiprināts. BBC norāda, ka arī Lielbritānijā nav izdota licence "Mildronāta" pārdošanai.

Žurnāls "Forbes" atzīmē, ka meldonijam, kuru attīstījis Latvijas Organiskās sintēzes institūta vadītājs Ivars Kalviņš, ASV 1984.gadā izsniegts patents kā vielai, kas stimulē mājlopu un vistu augšanu. Tomēr preparāts lopkopības nolūkiem pārdots netiek.

Aģentūra "Bloomberg" raksta, ka amerikāņu ārsti nav pārliecināti par medicīniskajiem pierādījumiem meldonija ietekmei. Masačūsetsas galvenās slimnīcas speciālists Ārons Begišs atzīmējis, ka ASV nav pieredzes meldonija lietošanā, tādēļ nav zināms, vai tas palīdz šūnām efektīvāk radīt enerģiju. Savukārt Klīvlendas klīnikas sirds un asinsvadu medicīnas nodaļas vadītājs Stīvens Nisens teicis, ka meldonijs "izskatās pēc viegla stimulanta, kas liek cilvēkiem justies labi". Speciālists piemetināja, ka sportisti riskē ar vielu, kura varētu arī nestrādāt.

BBC intervējusi bijušo WADA prezidentu Diku Pondu, kurš norādījis, ka sportisti izmanto zāļu īpašības, lai uzlabotu savu sniegumu un uzvarētu sāncenšus. Šis bijis iemesls arī meldonija iekļaušanai aizliegto vielu sarakstā.

Jau ziņots,, ka Šarapovai konstatēta pozitīva dopinga analīze, kas ņemta pēc Austrālijas atklātā tenisa čempionāta. Tenisistes organismā atklāts meldonijs, kas kopš 1.janvāra ir iekļauts WADA aizliegto vielu sarakstā. Kā zināms, pēdējā laikā meldonijs konstatēts arī daudzu citu sportistu organismos.

Latvijas Organiskās sintēzes institūta vadītājs Kalviņš ir neizpratnē par meldonija aizliegšanu sportistiem. Viņš iepriekš norādījis, ka sportistiem jāļauj rūpēties par savu veselību. Kalviņš plāno rakstīt vēstuli WADA, tajā skaidrojot vielas ietekmi uz cilvēka organismu un to, ka tai nav dopinga vielām raksturīgās iedarbības.

Savukārt bijusī Latvijas Valsts sporta medicīnas centra (VSMC) Antidopinga nodaļas vadītāja Liene Kozlovska, kura patlaban strādā Eiropas Padomes Sporta nodaļā, iepriekš stāstīja, ka "Mildronāts" aizliegto vielu sarakstā iekļauts, jo tā lietošana pārmērīgi lielās devās ir kaitīga veselībai. Viņa ir pārliecināta, ka sportistiem vajadzētu ļaut lietot "Mildronātu", ja tam ir medicīniski iemesli un preparātu izrakstījis ārsts. Tādējādi varētu kontrolēt vielas lietošanu, jo sportistiem vajadzētu legālu pamatojumu.

Jau ziņots, ka Šarapova "Mildronātu" veselības stāvokļa uzlabošanai lieto jau desmit gadus.

Tags

BBC Marija Šarapova Mildronāts WADA
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form